Trochę historii....

Bytomskie Towarzystwo Szermiercze jest stowarzyszeniem pragnącym nawiązać do ponad 40 lat tradycji szermierki, którą  tworzyli   zawodnicy     i trenerzy nieistniejącej już sekcji szermierczej klubu START Bytom.
Te tradycje to wiele wspaniałych zawodniczek
i zawodników, medalistów zarówno rywalizacji sportowej indywidualnej jak i drużynowej na szczeblu regionalnym, ogólnokrajowym jak
i międzynarodowym. Można śmiało powiedzieć, że w kategoriach juniorskich w latach 70 i 80 bytomscy szermierze nie  mieli  sobie  równych w  regionie, szczególnie   w szpadzie. Ma to o tyle doniosłe znaczenie, że Śląska szermierka z takimi tradycyjnie silnymi ośrodkami jak Katowice, Gliwice, Opole Rybnik, Radlin, Sosnowiec była zawsze w ścisłej czołówce naszego kraju.

Szermierze trenowali przez długie lata w salach gimnastycznych wielu bytomskich szkół (najdłużej w Szk. Podst. Nr 9 przy ul. Matejki).
W latach 80 władze miasta doceniając wkład szermierzy w rozwój bytomskiego sportu zafundował klubowi specjalistyczną salę szermierczą, która mieściła się w Hotelu Bristol przy ul.Dworcowej.
Była to sala wyposażona w specjalistyczny sprzęt, szermierczy, gabinet odnowy, saunę, szatnie , pokój trenerski, własny radiowęzeł. Był to jeden z niewielu tak świetnie wyposażonych obiektów w kraju. Tam szermierze szlifowali swój talent przez wiele lat. Niestety utrata praw własności do obiektu oraz lata kryzysu, które zaowocowały falą emigracji spowodowały powolny upadek sekcji i w efekcie jej rozwiązanie. Zawodnicy rozwiązanej sekcji zasilili szeregi innych klubów w kraju lub za granicą lub też zakończyli karierę sportową. W ciągu tych lat przez bytomskie sekcje szermiercze przewinęła się cała plejada świetnych zawodniczek, zawodników oraz trenerów. 
D
o tych tradycji lokalnych oraz pięknej i bogatej w sukcesy historii polskiej szermierki pragnie nawiązać Bytomskie Towarzystwo Szermiercze.
Misją Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego (BTS) jest m.in. 
- u
powszechnianie kultury fizycznej, sportu dzieci i młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej w szczególności   poprzez promowanie szermierki,
integrację w sporcie i poprzez sport,
- promowanie i propagowanie postaw obywatelskich,
- p
romocja zdrowego stylu życia poprzez edukację i aktywność sportową,
- rozwijanie sportu osób pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych
w zakresie sportów szermierczych, 
-  wychowanie członków BTS zgodnie z tradycjami ruchu olimpijskiego
i paraolimpijskiego,
-
 upowszechnianie tradycji i historii w zakresie oręża polskiego.
To jedne z głównych kierunków statutowych działań naszego stowarzyszenia.

Naszą ofertę kierujemy nie tylko do dzieci i młodzieży. Chcemy zainteresować szermierką również osoby w każdy wieku. Jest to bowiem świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, wyzwolenie emocji, podniesienie poziomu adrenaliny. O korzyściach jakie niesie aktywność ruchowa nie trzeba  przekonywać. 
Członkostwo w naszym stowarzyszeniu to możliwość startu w turniejach organizowanych przez Bytomskie Towarzystwo Szermiercze, Polski Związek Szermierczy czy Stowarzyszenie Polskich Weteranów Szermierki. Pragniemy w tym miejscu podkreślić, że przy dzisiejszym zaawansowaniu technologicznym przy produkcji sprzętu uprawianie szermierki jest niemal w 100% bezpieczne.

Bytomskie Towarzystwo Szermiercze rozpoczęło od kwietnia 2010 roku prowadzenie zajęć szermierczych w dwóch salach gimnastycznych bytomskich szkół. W Szkole Podstawowej Nr 42  oraz  w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Strzelców Bytomskich 9.
Na zaproszenie szkół, firm  oraz  instytucji prowadzimy pokazy walk szermierczych z aktywnym udziałem widzów.  Promujemy również sporty szermiercze podczas  Dni Organizacji Pozarządowych organizowanych co roku przez Urząd Miejski. Wszyscy chętni mogą się zapoznać z zasadami szermierki,  dzieci  mogą uczestniczyć w  walkach, odbywają się również pokazowe walki z udziałem zawodniczek i zawodników klasy mistrzowskiej.  Poczyniliśmy starania   o pozyskanie sali do prowadzenia zajęć szermierczych w okresie wakacyjnym dla tych wszystkich, którzy w tym czasie pozostaną w mieście. Od 06 lipca 2010 roku rozpoczęliśmy cykl zajęć wakacyjnych w wielofunkcyjnej hali sportowej "Na Skarpie" w Bytomiu-Szombierkach. Tam też dalej kontynuujemy zajęcia treningowe, aż do dnia dzisiejszego.
Mamy nadzieję, że  uda nam się zainteresować tym pięknym sportem jak największą rzeszę osób i przyczynimy się w ten sposób do dalszego rozwoju  tej pięknej dyscypliny w naszym kraju, która jak żadna inna zapisała się tak pięknymi kartami w historii sportu światowego. Mamy przecież wielu mistrzów olimpijskich, świata i Europy. Przez lata i obecnie polska szermierka to ścisła światowa czołówka. Chcielibyśmy, by nasze miasto miało również w tym swój udział.  ------(-- MEDIA O NAS --)------


09.04.2022 – PUCHAR EUROPY WETERANÓW - GDAŃSK

W miniony weekend dobre wieści nadeszły z Gdańska, gdzie odbył się Puchar Europy Weteranów w szpadach. Nasz klub reprezentowała Anna Ganszczyk i Krzysztof Ćwioro.

Ania świetnie walczyła w eliminacjach grupowych w których wygrała wszystkie walki. Fazę pucharową również rozpoczęła obiecująco wygrywając pierwszą walkę. W kolejnej uległa jednak późniejszej zwyciężczyni Annice De Groote ze Szwecji. Ania wraca do Bytomia z brązowym medalem.
Krzysztof Ćwioro w eliminacjach przegrał jedną walkę wygrywając pozostałe 5. Wygrywając kolejne 3 walki pucharowe dotarł do finału. Po dobrym początku nie sprostał jednak aktualnemu liderowi klasyfikacji Pucharu Europy Mariuszowi Krzemińskiemu z AZS AWF Gdańsk . Walka zakończyła się porażką jednym trafieniem.
BTS Bytom kończy więc rywalizację w Pucharze Europy z dwoma medalami, brązowym Ani i srebrnym Krzysztofa.
Cieszą również cenne punkty w klasyfikacji europejskiej, które z pewnością przyczynią się do lepszego rozstawienia drużyn w których oboje będą reprezentować Polskę w nadchodzących Drużynowych Mistrzostwach Europy Weteranów w maju w Hamburgu.

Galeria cz.1 - Maciej Drapella


26-27.03.2022 – MISTRZOSTWA ŚLĄSKA JUNIORÓW MŁODSZYCH - SIEMIANOWICE ŚLĄSKE

W miniony weekend odbyły się Mistrzostwa Śląska Juniorów Młodszych w Siemianowicach Śląskich.

W zawodach indywidualnych wystartowały Anastazja Zazulak, Karolina Smerczek oraz Nina Radwańska, która stoczyła swoje pierwsze walki na długą szpadę. Anastazja i Karolina przebrnęły przez walki grupowe, niestety Ninie ta sztuka się nie udała, choć walczyła bardzo dzielnie ze starszymi zawodniczkami. Nastka i Karolina przegrały walki pucharowe o wejście do 16. Anastazja zajęła miejsce 20, Karolina 30 a Nina była 38.

Zawody drużynowe dziewczyny ukończyły na 8 miejscu.

W tym samym dniu wystartowała nasza najmłodsza zawodniczka Marta Fedchyshyn w turnieju o Puchar Prezydenta Siemianowic Śląskich. Spisała się znakomicie, stoczyła mnóstwo walk w których wykazała się niesamowitą wolą walki i zajęła 8 miejsce w gronie 30 zawodniczek. Gratulacje!!!

W szpadzie chłopców nasz klub reprezentowało dwóch zawodników - Igor Matonia i Łukasz Tokarczyk. Igor pierwszy raz wystartował w starszej kategorii wiekowej - juniora młodszego. W grupie wygrał jedna walkę, co nie dało niestety awansu do fazy pucharowej, jednak należy podkreślić, że Igor pierwszy raz walczył na długie szpady, gratulujemy postawy i zdobytych punktów.

Drugi z naszych zawodników walczył w turnieju dziecięcym, Łukasz pewnie wygrał 4 walki w grupie i rozstawił się z wysoką 12 pozycją. W drodze do finałowej ósemki wygrał kolejno dwie walki pucharowe, uległ dopiero w walce o podium zawodnikowi gospodarzy turnieju. Ostatecznie Łukasz zajął ósme miejsce - serdecznie gratulujemy!


Galeria - Maria Adamska, Agnieszka Zacharzewska26.03.2022 – MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ WARSZAWSKA SYRENKA

W XI Międzynarodowym Turnieju Warszawska Syrenka pośród 49 mężczyzn i 26 kobiet, nasz klub BTS BYTOM reprezentowała trójka Amatorów.
Grzegorz Ziemecki po wygraniu trzech pucharowych walk zajął bardzo dobre 8 miejsce.
Tomasz Ćwioro po bardzo dobrych walkach w grupie zajął 19 miejsce.
W turnieju kobiecym Michalina Kasprzyk-Kuźniak po jednej wygranej walce pucharowej zajęła 13 miejsce.

Galeria


19.03.2022 – RADLIŃSKI TURNIEJ AMATORÓW - RADLIN

Na tegorocznym Radlińskim Turnieju Amatorów miłą niespodziankę sprawili zawodnicy BTS BYTOM, którzy godnie reprezentowali nasz klub zwyciężając i zajmując miejsca na podium.
W kategorii kobiet:
I miejsce Michalina Kasprzyk-Kuźniak,
III miejsce Karolina Triscornia
W kategorii mężczyzn:
I miejsce Grzegorz Ziemecki
III miejsce Tomasz Ćwioro

Należy dodać, że cały dochód z turnieju został przekazany na pomoc dla Ukrainy 🇺🇦 💙💛

Galeria - Maria Adamska


12.03.2022 – GRAND PRIX POLSKI WETERANÓW I AMATORÓW - WISŁA

Dobre wyniki osiągnęli zawodnicy naszego klubu w Grand Prix Polski Weteranów i Amatorów które rozegrały się w Wiśle. Brązowy medal zdobyła Anna Ganszczyk. Ania dzieli swoją szermierczą pasję z mężem Marcinem, który w drugim dniu zawodów w szabli zdobył złoto. Marcin jest zawodnikiem katowickiego Kolejarza 24. Druga nasza zawodniczka Michalina Kasprzyk-Kuźniak była 7. W kategorii 30+ Tomasz Ćwioro zdobył złoty medal. W kat. 40+ Grzegorz Ziemecki był 6 i podobne miejsce zajął w kategorii 60+ Krzysztof Ćwioro. Gratulacje dla medalistów i podziękowania dla wszystkich za godne reprezentowanie barw naszego klubu.

Galeria - Krzysztof Ćwioro


05-06.03.2022 – MUSZKIETER TROPHY - GLIWICE

W miniony weekend odbył się turniej "Muszkieter Trophy" w szpadzie chłopców i dziewcząt w kategorii wiekowej młodzik, dzieci oraz zuch i skrzat. Wśród chłopców najlepiej zawalczył, najbardziej doświadczony stażem zawodnik Jeremi Kaczmarczyk. Po bardzo dobrych i niezwykle emocjonujących walkach dotarł do ćwierćfinału turnieju. Niestety w tej walce musiał uznać wyższość kolegi z KS Olimp Lubin, Aleksandra Sławeckiego, choć wynik 11:8 dla Jeremiego dawał duże nadzieje że to on będzie zwycięzcą to jednak przeciwnik zadał 4 trafienia z rzędu i wygrał walkę. Jeremi ostatecznie zajął wysokie 6 miejsce. W kategorii dzieci mieliśmy 2 reprezentantów. Łukasz Tokarczyk w walkach eliminacyjnych pokonał 4 rywali, natomiast Artur Czuchraj 3 zawodników. W pierwszych walkach pucharowych walczyli dzielnie, lecz doświadczenie przeciwników wzięło górę. Artur zajął 39 miejsce, Łukasz 34. Wiele dobrego można pisać o naszych amatorach, którzy również startowali w sobotę. Trenują regularnie wyciskając z siebie siódme poty. Efekty na planszy szermierczej są widoczne. Zawody wygrał Anton Triscornia, który tego dnia nie pozwolił się pokonać żadnemu rywalowi (próbował nawet Tomasz Ćwioro w walkach eliminacyjnych). Tomek zajął bardzo dobre 5 miejsce. Startował jeszcze Grzegorz Ziemecki który zajął 16 miejsce oraz Paweł Winiarski który był 17. Wśród kobiet barwy BTSu reprezentowały Anna Ganszczyk, która dopiero w finale uległa jednym trafieniem Halinie Bednarskiej. Srebro zdobyte przez Anię bardzo cieszy. Michalina Kasprzyk- Kuźniak w ćwierćfinale przegrała (również jednym trafieniem) i zajęła 5 miejsce. Brawo Amatorzy BTS.

W niedzielę na plansze wyszły  dziewczynki. W każdej kategorii mieliśmy jedną reprezentantkę. Iga Wolny w walkach eliminacyjnych wygrała 2 walki. Później niestety walkę pucharową przegrała i zajęła 36 miejsce. Wśród dzieci startowała Nina Radwańska, 3wygrane walki w eliminacjach to niezły wynik, biorąc pod uwagę, że to jej 2 zawody. Zajęła ostatecznie 45 miejsce. Nasza najmłodsza reprezentantka, Marta Fedchyshyn wygrała 3 walki w grupach. Walkę pucharową stoczyła niezwykle wyrównaną, finalnie ulegając przeciwniczce 8:5, zajęła 18 miejsce. 

Galeria - Agnieszka Zacharzewska
Galeria - Maria Adamska


18-19.12.2021 – TURNIEJ SZERMIERCZY O PUCHAR BYTOMIA, ŚLĄSKI MARATON SZERMIERCZY
W dniach 18 do 19 grudnia w bytomskiej Hali na Skarpie odbyły się zawody szermiercze Puchar 
Bytomia oraz Śląski Maraton Szermierczy pod patronatem Prezydenta Bytomia. Na bytomskich planszach szpady skrzyżowało prawie 250 zawodników, reprezentujących zarówno krajowe kluby jak i zagraniczne – gościliśmy zawodników min. z Białorusi i Węgier. Wśród startujących znaleźli się również bytomscy szermierze. W sobotę odbył się turniej w szpadzie kobiet, wśród dziewcząt swój debiut zaliczyły najmłodsze zawodniczki Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego – Justyna Groszko (44 miejsce) oraz Nina Radwańska (21 miejsce), o Puchar Bytomia walczyły również starsze zawodniczki bytomskiego klubu – Amelia Sadowska (11 miejsce), Iga Wolny (13 miejsce), Julia Przywara (15 miejsce), Anastazja Zazulak (16 miejsce) oraz Karolina Smerczek (20 miejsce). W tym samym dniu na hali odbył się również maraton szermierczy dla amatorów i weteranów – trzydziestu zawodników odjęło się wyzwania – walki w formule każdy z każdym – nasi najstarsi bytomscy szermierze kolejny raz udowodnili, że są w najlepszej formie zdobywając medale – wśród amatorów Anton Triscornia zdobył srebro a Grzegorz Ziemecki brąz, wśród weteranów srebro zdobył Mariusz Frydrycki. W tym samym turnieju wystartowały również Michalina Kasprzyk Kuźniak (4 miejsce) i Karolina Triscornia (6 miejsce), które pierwszy raz walczyły w takiej formule zawodów oraz Tomasz Ćwioro i Bartosz Kowalski, dla których był to już kolejny start w maratonie. W niedzielę gościliśmy mężczyzn – w najmłodszej kategorii startowali Igor Matonia (19 miejsce), Łukasz Tokarczyk (23 miejsce) oraz Piotr Graliński (34 miejsce) W kategorii młodzika walczył Stanisław Wronka (19 miejsce). W kategorii juniora młodszego wystartowali Jeremi Kaczmarczyk oraz Łukasz Sławiński – obaj zameldowali się w finałowej  ósemce turnieju. Po emocjonujących walkach Jeremi zajął świetne piąte miejsce, zaś Łukasz Sławiński zdobył brązowy medal. Wszyscy startujący bytomscy szermierze reprezentowali  bytomskie Towarzystwo Szermiercze. Kolejne zmagania na bytomskich planszach za rok.

Galeria - Waldemar Boniecki  cz.1cz.2


9-10.10.2021 – XXII MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ ORAZ V MEMORIAŁ BOLESŁAWA MIKI. - RADLIN

Bardzo dobrze bił się w Radlinie nasz reprezentant w kategorii młodzika Jeremi Kaczmarczyk. W eliminacjach grupowych nasz zawodnik zaliczył tylko jedną porażkę, wygrywając pozostałe pięć walk, co pozwoliło mu przystąpić do eliminacji pucharowych z 8 miejsca. Dodatkowo Jeremi został zwolniony z pierwszej walki pucharowej i zyskał bezpośredni awans do grona 32 najlepszych zawodników turnieju. Kolejne dwie walki w fazie pucharowej Jeremi zdecydowanie wygrał. W trzeciej walce pucharowej niestety musiał uznać wyższość późniejszego zwycięzcy zawodów Piotra Włodarczyka z Kalwarii Zebrzydowskiej. Miejsce tuż za podium w dobrze obsadzonych zawodach to bardzo dobry wynik Jeremiego. Gratulacje.

Galeria - Agata Kaczmarczyk


18/19-09-2021 KMICIC CUP - CZĘSTOCHOWA

Dobry start w XVII Turnieju Szermierczym Młodzików i Dzieci KMICIC CUP w Częstochowie zaliczyła nasza zawodniczka Amelia Sadowska zajmując w klasyfikacji końcowej kategorii młodzika 3 miejsce. W zawodach startowały 42 zawodniczki.

Nasza szpadzistka tego samego dnia wystartowała też w Pucharze Polski Kadetek, gdzie w gronie 96 starszych zawodniczek zajęła dobre 42 miejsce. Gratulujemy Amelii dobrych lokat i widocznych postępów.

Dzień wcześniej w KMICIC CUP dobrze bił się Jeremi Kaczmarczyk startujący również w kategorii młodzika. Po świetnych walkach eliminacyjnych nasz zawodnik rozstawił się do fazy pucharowej na 3 miejscu. Fazę pucharową również rozpoczął dobrze wygrywając pierwszą walkę.

W potyczce o wejście do szerokiego finału musiał jednak uznać wyższość kolegi z Rybnika przegrywając zaledwie jednym punktem. Ostatecznie uplasował się na dobrym 10 miejscu.

Galeria - Iwona Sadowska 


04-09-2021 PUCHAR ŻUBRÓW - NIEPOŁOMICE

Dobrze się spisali nasi amatorzy i weterani w silnie obsadzonym Pucharze Żubrów w Niepołomicach. W zawodach poza polskimi szermierzami wzięła udział liczna grupa szermierzy z Niemiec oraz Białorusi i Holandii. Z trzech naszych reprezentantów dwóch stanęło na podium. Tomasz Ćwioro po zaciętych i emocjonujących walkach zajął drugie miejsce w kategorii amator, a Krzysztof Ćwioro w kategorii weteran +60 był trzeci. Grzegorz Ziemecki zajął 7 miejsce w kategorii amator. Brawa dla Grzegorza, że po nocnej pracy bezpośrednio przyjechał na zawody, zabierając do swojego samochodu kolegów. Może, gdyby nie zmęczenie które mu z pewnością towarzyszyło, mielibyśmy dla Bytomia jeszcze jedno podium. Grzegorza z pewnością byłoby na to stać. Dobre miejsca naszych zawodników to dobry prognostyk na nowy sezon. Nie wszyscy nasi uprawnieni zawodnicy startowali, więc jeśli tylko zawody będą się odbywały to jest nadzieja, że nasi weterani i amatorzy przywiozą do Bytomia nie jeden jeszcze medal.

Galeria - Krzysztof Ćwioro


03-09-2021 ZAKOŃCZENIE WAKACJI - PIKNIK W ŚLĄSKIM OGRODZIE BOTANICZNYM W RADZIONKOWIE Z NASZYM UDZIAŁEM

W tym roku Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zaprosił nas do udziału w pikniku zorganizowanym z okazji zakończenia wakacji. 
Nasz klub zaprezentował licznie zgromadzonym uczestnikom pokazowe walki, pokazową lekcję, a na zakończenie zaprosiliśmy najmłodszych uczestników do popróbowania fechtunku na szpady. Rozdawaliśmy uczestnikom ulotki oraz książeczki pt. "A może szermierka?" Zbigniewa Koerbera z rysunkami Pawła Szarloty. Walki na szpady cieszyły się taką popularnością, że zakończyliśmy nasz udział w pikniku już po zachodzie słońca. 
Podziękowania dla Amelii, Jeremiego i Igora za udział w pikniku i godne reprezentowanie naszego klubu. 

Galeria - Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie


28-06-2021 ZAKOŃCZENIE SEZONU 2020-2021 - TURNIEJ O TORT PREZESA B.T.S BYTOM

Jak co roku na zakończenie sezonu spotykamy się na Turnieju o tort Prezesa BTS Bytom. Spotkanie ma wyjątkowo towarzyski charakter, choć walki są zawsze zacięte i pełne emocji. Nie było inaczej tym razem, czemu dali wyraz szczególnie najmłodsi uczestnicy zawodów ubarwiając każde trafienie i walkę bardzo emocjonalnym dopingiem i okrzykami. Atmosfera była gorąca nie tylko ze względu na temperaturę panującą w hali. Wszyscy jednak bez problemu wytrzymali panujące warunki.
Jak zwykle BTS-owa rodzina nie zawiodła. Poza tytułowym tortem Pani Prezes była cała masa przeróżnych smakołyków, które po zawodach wszyscy chętnie pałaszowali. Na zakończenie była dekoracja zwycięzców naszego klubowego rankingu. Potem były podziękowania dla kadry szkoleniowej. Trenerki i trenerzy otrzymali prześliczne bukiety od zawodników i rodziców. 

A oto klasyfikacja po turnieju:

Kategoria kobiet:
1. Martna Adamska
2. Anastazja Zazulak
3. Julia Przywara
4. Paulina Sadowska
5. Iga Wolny
6. Amelia Sadowska
7. Alicja Wolny
8. Karolina Triscornia
9. Karolina Smerczek
10. Amelia Straszak

Kategoria mężczyzn:
1. Jakub Boniecki
2. Anton Triscornia

Kategoria dzieci, zuchów:
1. Stanislaw Wronka
2. Artur Czuchraj
3. Franciszek Szalczyk
4. Oliwia Kulik
5. Igor Matonia

GALERIA - Waldemar Boniecki


26-06-2021 PIKNIK SZERMIERCZY - SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE

Kolejny udany występ naszych amatorów w zawodach w Siemianowicach Śląskich. Siemianowicki Piknik Szermierczy to pierwsze w historii zawody zorganizowane przez klub szermierczy UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. Zawody rozgrywane w pięknej scenerii Siemianowickiego pałacu Donnersmarcków. Anton Trisconia po raz kolejny z rzędu wygrał w tym roku turniej, a Grzegorz Ziemecki po raz kolejny uplasował się na trzecim miejscu. Srebrny medal w kategorii kobiet odebrała Ania Ganszczyk. Tomasz Ćwioro był 10.
Medale zwycięzcom wręczała Barbara Brych aktualne Mistrzyni Polski Seniorek i wychowanka UKS Wołodyjowski.

Dziękując za gościnę mamy nadzieję, że zawody będą rozgrywane cyklicznie, czego sobie i organizatorom życzymy. 

GALERIA - Robert Budnik


19-06-2021 GRAND PRIX POLSKI WETERANÓW - KATOWICE

Świetny występ w Grand Prix Polski Weteranów zaliczyli szermierze z Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego. W kategorii 30+ złoto zdobył Anton Triscornia . Dwóch jego klubowych kolegów Tomasz Ćwioro oraz Grzegorz Ziemecki przywieźli do Bytomia brązowe medale. W kategorii open nasza zawodniczka Anna Ganszczyk również stanęła na podium z brązowym medalem na szyi.
W kategorii 60+ Krzysztof Ćwioro zajął 5 miejsce.

Cieszą bardzo punkty zdobyte na oficjalnych zawodach. Gratulujemy naszym zawodnikom wytrwałości i udanych zaciętych walk.

Zawody odbywały się w Sali Szermierczej im. prof. Zbigniewa Czajkowskiego w katowickiej AWF.

GALERIA - Krzysztof Ćwioro


21-02-2021 PUCHAR POLSKI SENIORÓW – GDAŃSK

Bardzo dobrym wynikiem zakończyła zmagania w Pucharze Polski Seniorek w Gdańsku nasza juniorka Patrycja Ziętek. W gronie 82 zawodniczek z Polski, Wenezueli, USA oraz Norwegii zajęła bardzo dobre 18 miejsce. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w eliminacjach grupowych wygrała wszystkie walki. Punkty zdobyte w Gdańsku z pewnością zaowocują dobrym rozstawieniem w kolejnych zawodach Pucharu Polski i szansami na jeszcze lepszy wynik. Fakt, że juniorka w stawce seniorek z ścisłej światowej czołówki zajęła tak dobre miejsce może dawać nadzieję na kolejne sukcesy w przyszłości.

W Gdańsku startowały również Julia Gwóźdź, która w walce pucharowej nie podołała 4 szpadzistce aktualnej listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego i ostatecznie była 55.
Paulina Sadowska uplasowała się na 79 miejscu.
16 GRUDZIEŃ 2020 - TURNIEJ ŚWIĄTECZNY O MISTRZOSTWO BYTOMIA

Grudzień to miesiąc w którym standardowo Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 wraz z Bytomskim Towarzystwem Szermierczym organizują dla dzieci i młodzieży Turniej Świąteczny o Mistrzostwo Bytomia. Turniej już po raz kolejny odbył się w hali Na skarpie. Po zakończeniu mistrzostw wraz z trofeami dla Mistrzów Bytomia wręczone zostały nagrody dla zwycięzców Cyklu Turniejów Rankingowych „Szermierka drogą do sukcesu” organizowanego od stycznia do grudnia przez Bytomskie Towarzystwo Szermiercze. Obie imprezy w ramach jednego projektu zostały dofinansowane przez Gminę Bytom.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali puchary, medale, pamiątkowe dyplomy oraz słodki świąteczny upominek. Podczas rywalizacji sportowej uczestnicy mogli delektować się słodkimi wypiekami domowej roboty naszych członków i ich rodziców.

Mistrzostwa swoją obecnością zaszczycił Pan Krzysztof Wieczorek z Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu i jemu przypadł zaszczyt otwarcia mistrzostw.
Rywalizacja odbywająca się w świątecznej atmosferę była zacięta, a walki obfitowały w często nieoczekiwane i emocjonujące zwroty akcji.

Rywalizację najmłodszych roczników zdominował Stanisław Wronka z Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego wyprzedzając swoich klubowych kolegów Artura Czuchraja oraz Piotra Gralińskiego. Na czwartym miejscu uplasowała się najmłodsza uczestniczka mistrzostw 7 letnia Antonina Czuchraj.

Osobną kategorię tworzyli młodzicy. W tej rywalizacji najlepiej spisał się Jeremi Kaczmarczyk z BTS Bytom. Na następnych miejscach uplasowali się: Łukasz Sławiński oraz Amelia Sadowska również z BTS Bytom oraz Zuzanna Smela i Oktawia Kubów z MDK Nr 1 Bytom.

Kategorię łączącą kadetki i juniorki wygrała Julia Gwóźdź z BTS Bytom wyprzedzając na podium koleżanki klubowe: Anastazję Zazulak, Paulinę Sadowską.

Męską kategorię kadetów i juniorów zdominowali zawodnicy MDK Nr 1 Bytom. Patryk Adamczyk był pierwszy, Miłosz Mazurkiewicz drugi. Na trzecim miejscu podium zameldował się zawodnik BTS Bytom Szymon Wójtowicz.

Mistrzom Bytomia, medalistom oraz pozostałym uczestnikom zawodów gratulujemy dobrych zaciętych walk. Podziękowania dla organizatorów z Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Bytomiu oraz Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego za organizację zmagań mimo panującej pandemii, a rodzicom i sympatykom za pomoc. Władzom miasta Bytom dziękujemy za wsparcie finansowe projektu. 

GALERIA - Agnieszka Wójtowicz5-6 GRUDZIEŃ 2020 - GWIAZDKA ZE SZPADĄ – GLIWICE

W tradycyjnie silnie obsadzonym turnieju „Gwiazdka ze szpadą” startowała okrojona siedmioosobowa ekipa naszego klubu. 

Najlepiej spisał się Stanisław Wronka startujący w sobotę w kategorii dzieci. Świetne walki w eliminacjach pucharowych zapewniły mu miejsce w finałowej „8” najlepszych zawodników turnieju. Staś ostatecznie uplasował się na 7 miejscu w stawce 50 zawodników.

W tym samym dniu rywalizowali w kategorii młodzika Jeremi Kaczmarczyk oraz Łukasz Sławiński. Jeremi był 37, a Łukasz 43. Startowało 60 zawodników.

W niedzielnej rywalizacji dziewcząt najlepiej spisała się w kategorii kadetek Anastazja Zazulak, która walkę o finałową „8” przegrała po bardzo wyrównanej walce z późniejszą zwyciężczynią turnieju Lilianą Porwoł z RMKS Rybnik. Julia Przywara startująca po dłuższej przerwie w treningach na etapie walk o wejście do grona 16 najlepszych zawodniczek turnieju została wyeliminowana przez późniejszą srebrną medalistkę Antoninę Halembę z UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. Zabrakło 2 trafień. Julia była ostatecznie 24. Trzecia nasza reprezentantka o najkrótszym stażu treningowym i startowym Karolina Smerczek po dzielnych walkach grupowych była 29.

Ostatnia startująca w niedzielę nasza zawodniczka Amelia Sadowska w kategorii młodziczek po ładnych i wyrównanych walkach zajęła bardzo dobre 14 miejsce w stawce 51 startujących.

Styl walk oraz coraz lepsze nastawienie psychiczne pozwala dobrze rokować na przyszłość. 
Mamy nadzieję, że nasi reprezentanci nie powiedzieli ostatniego słowa i następne starty będą jeszcze lepsze. Oby tylko obecna sytuacja pozwoliła na organizowanie rywalizacji sportowej. Dlatego serdeczne podziękowania dla organizatorów, że podjęli się trudnego zadania przeprowadzenia zawodów w tym trudnym czasie, i zapewnili uczestnikom maksimum bezpieczeństwa. 

GALERIA - Krzysztof Ćwioro28 LISTOPAD 2020 - XXX MISTRZOSTWA POLSKI WETERANÓW

Pięknym sukcesem zakończyła rywalizację w XXX Mistrzostwach Polski Weteranów nasza zawodniczka Ania Stypiński. Ania po wyczerpujących 2 rundach walk eliminacyjnych oraz rywalizacji pucharowej dotarła do finału w którym zmierzyła się z Beatą Wasilczuk z Warszawy. Tym razem nie udało się zdobyć złota, ale do trzech razy sztuka. Był już brąz, jest srebro, to na kolejnych mistrzostwach będzie szansa uzupełnić kolekcję o złoty krążek, czego wszyscy Ani serdecznie życzymy.

W kategorii „3” Krzysztof Ćwioro zajął 5 miejsce, a w kategorii „0” Tomasz Ćwioro był 9.

Dziękujemy organizatorom, że w tym trudnym okresie zdecydowali się zorganizować mistrzostwa.

GALERIA - Krzysztof Ćwioro
8-9 MARZEC 2020 MUSZKIETER TROPHY - GLIWICE

W zawodach wystartowało 9 naszych reprezentantów. Jedni przyjechali do Gliwic zdobywać punkty w klasyfikacji krajowej, a inni po doświadczenie i naukę.

Do grona tych pierwszych zaliczał się niewątpliwie Jeremi Kaczmarczyk walczący w kategorii dzieci. Cel zrealizował zajmując świetne 3 miejsce. Niewiele brakowało, bo zaledwie jednego trafienia, by nasz szpadzista miał szansę walczyć o złoto. Solidnie zawalczyła w kat. dzieci Amelia Sadowska plasując się na 18 miejscu w gronie 65 zawodniczek. Jej koleżanka Alicja Wolny była 43. W kat. młodzika Szymon Wójtowicz był 27 na 57 startujących. Cieszy dobry występ naszych najmłodszych zuchów. Po ładnych walkach Artrur Czuchraj był 13, a Wiktor Pujanek 20. Najmłodsza stażem szermierczym, ale z dużym potencjałem Karolina Smerczek była 66 i choć odległe miejsce to doświadczenie zdobyte w zaledwie drugim poważnym starcie - bezcenne.

W Gliwicach spotkała się w rywalizacji mocna grupa amatorów. Świetnie spisali się dwaj nasi reprezentanci. Tomasz Ćwioro zajął 3 miejsce i wyjechał z Gliwic z pięknym i oryginalnym pucharem, a Grzegorz Ziemecki był 8.

Równolegle z turniejem Muszkieter Trophy odbywały się Mistrzostwa Śląska juniorów w szpadzie. Nasza osłabiona kontuzjami drużyna zasilona dwoma obiecującymi kadetkami toczyła dzielne boje ze starszymi koleżankami. Nasze zawodniczki musiały się niestety zadowolić ostatnim 8 miejscem. Indywidualnie Anastazja Zazulak była 16, Patrycja Ziętek 19, Paulina Sadowska 23, Julia Przywara 35 a Alicja Wolny 37.


GALERIA - AGNIESZKA WÓJTOWICZ9-10 LISTOPAD 2019 MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ SZERMIERCZY Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ - III MEMORIAŁ BOGUSŁAWA MIKI

Świetnie spisał się nasz zawodnik Jeremi Kaczmarczyk na zakończonych 10 listopada zawodach szermierczych zorganizowanych w Radlinie Międzynarodowym Turnieju Szermierczym z okazji Dnia Edukacji Narodowej, III Memoriał Bogusława Miki. Nasz zawodnik po świetnych walkach eliminacyjnych oraz pucharowych dotarł do finałowej „8”, i zajął ostatecznie bardzo dobre 5 miejsce - tuż za podium. Jeremi startował w stawce 45 zawodników. Potwierdził tym samym swoją dobrą dyspozycję w tym sezonie co odzwierciedla wysoka 3 pozycja w klasyfikacji ogólnopolskiej Polskiego Związku Szermierczego.

W tych samych zawodach nasza reprezentantka w kategorii dzieci Amelia Sadowska zajęła 21 miejsce, a Szymon Wójtowicz w kategorii młodzika był 31.

GALERIA - AGNIESZKA WÓJTOWICZ


26-27 PAŹDZIERNIK 2019 PUCHAR ZIEM PÓŁNOCNYCH - SZCZECIN

Owocna była daleka wyprawa do Szczecina. Nasza 5 osobowa ekipa zanotowała w turnieju o Puchar Ziem Północnych spore sukcesy. Najważniejszy z nich to złoty medal Julii Przywary w kategorii juniorek młodszych. Julia walczyła w Szczecinie rewelacyjnie. Zdobytym złotym medalem sprawiła sobie piękny prezent urodzinowy.

Tuż za podium na 5 miejscu uplasowała się Anastazja Zazulak. Przegrana walka o podium zaledwie jednym punktem pozostawiła z pewnością u Anastazji niedosyt. Po eliminacjach grupowych gdzie Anastazja pewnie wygrała wszystkie walki oczekiwania były zapewne większe. Ale taki jest sport.

Kolejny tzw. szeroki finał, czyli osiem najlepszych zawodniczek turnieju zaliczyła Amelia Sadowska. Amelia przyzwyczaiła nas już do dobrych wyników. Tym razem zabrakło odrobiny szczęścia w końcówce i w klasyfikacji turniejowej Amelia została sklasyfikowana na bardzo dobrym 5 miejscu.

Drugi dzień to rywalizacja chłopców. Po udanych występach dziewcząt i oni mieli nadzieję na dobry wynik. I takim może się pochwalić Jeremi Kaczmarczyk startujący w kategorii dzieci. Dobre eliminacje grupowe, wygrane walki pucharowe, kwalifikacja do szerokiego finału... i tylko ta jedna nieznaczna przegrana z kolegą z Piotrkiem Włodarczykiem z SKS Grass-Hopper Kalwaria. Jeremi ostatecznie zajął dobre 6 miejsce.

Nie powiódł się wytęp Szymonowi Wójtowiczowi. Dobre walki eliminacyjne, jedna pechowa walka pucharowa. Bywają takie potyczki, gdy nic nie wychodzi. To była właśnie taka walka. Jednak takie sytuacje najwięcej nas uczą, oczywiście, gdy tylko potrafimy wyciągnąć z nich wnioski. Wierzymy, że tak właśnie będzie i cenna lekcja jaką otrzymał Szymon w tej walce zaowocuje w przyszłości. Szymon w stawce 42 zawodników zajął 20 miejsce.

Gratulacje dla wszystkich startujących w Szczecinie, a szczególne dla Julii za podium i złoto.

GALERIA - KRZYSZTOF ĆWIORO


14 WRZESIEŃ 2019  KMICIC CUP - CZĘSTOCHOWA

14 września to data w której odbył się również Turniej Kmicic Cup w Częstochowie>

Nasz klub reprezentowało 3 zawodników.  W kategorii dzieci najlepiej poradził sobie Jeremi Kaczmarczyk kwalifikując się do finałowej ósemki. Został ostatecznie sklasyfikowany na bardzo dobrym 8 miejscu. Gratulacje.

Amelia Sadowska i Szymon Wójtowicz uplasowali się na 19 miejscu, Amelia w kategorii dzieci, a Szymon młodzika.

Dziękujemy za wyjazd i walkę.


GALERIA - AGNIESZKA WÓJTOWICZ


14 WRZESIEŃ 2019  PUCHAR LAJKONIKA - KRAKÓW

14 września w Krakowie w organizowanym przez KKS Kraków Turnieju o Puchar Lajkonika dla Amatorów wystartował Tomasz Ćwioro.

Po dwóch eliminacjach grupowych z 8 zwycięstwami i 3 porażkami z 8 miejsca w rozstawieniu przystąpił do walk w eliminacjach pucharowych. Pierwszą walkę Tomasz wygrał i tym samym uzyskał prawo do walki o strefę medalową, czyli o pierwsze cztery miejsca. Niestety porażka z późniejszym zwycięzcą turnieju spowodowała, że zajął  5 miejsce, tuż za podium. 

Gratulacje dla Tomasza za dobrą postawę i wysokie miejsce.

GALERIA - TOMASZ KOWALSKI7-8 WRZESIEŃ 2019  DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POLSKI WETERANÓW - SOSNOWIEC

W zakończonych w dniu 8 września dwudniowych zmaganiach o Drużynowe Mistrzostwo Polski Weteranów nasza ekipa szpadowa w składzie Wojciech Zaczyński, Grzegorz Ziemecki, Tomasz Ćwioro oraz Krzysztof Ćwioro zajęła 7 miejsce na 11 startujących drużyn męskich. Drogę do walki o najwyższe lokaty zamknęła naszej drużynie ekipa z AZS AWF Gdańsk, późniejszy Wicemistrz Polski z którym B.T.S. Bytom przegrał 45-33. Kolejna porażka z KKS Kraków i zwycięstwo nad AZS Katowice ostatecznie ulokowało naszych zawodników na 7 pozycji. Mistrzem została drużyna GTS Zielona Góra.

Znacznie lepiej w drugim dniu zawodów poradziła sobie ekipa ZKS Sosnowiec która wystawiła do mistrzostw dwie drużyny: szablową i floretową. Składy obu drużyn zasiliła Prezes B.T.S. Bytom Maria Adamska. ZKS Sosnowiec wystąpił w składach: szabla – Maria Adamska, Diana Dąbrowska-Mandrela, Beata Pelińska, Małgorzata Weis, floret – Maria Adamska, Halina Bednarska, Małgorzata Chłosta, Beata Pelińska, Małgorzata Weis. Zarówno florecistki jak i szablistki zajęły 2 miejsca, tym samym Pani Prezes B.T.S. Bytom została Drużynową Wicemistrzynią Polski. Gratulujemy.

Zawody floretowe wygrała drużyna KS AWF AZFiS Gdańsk , a szablowe KS UAM Poznań. Gratulujemy zwycięzcom.

W gronie sędziów powołanych do prowadzenia mistrzostw znalazła się nasza zawodniczka Patrycja Ziętek.

GALERIA - MACIEJ DRAPELLA, MARIA ADAMSKA


7-8 WRZESIEŃ 2019  PUCHAR POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH - OBORNIKI ŚLĄSKIE

Pierwsze zawody w nowym sezonie i pierwsze starty naszych zawodników w zmaganiach o Puchar Polski Juniorów Młodszych.

Zawody odbyły się w Obornikach Śląskich. Startowała 4 naszych młodych szermierzy. 

Miejsca naszych zawodniczek w stawce 122 szpadzistek: Martyna Adamska 59, Anastazja Zazulak 71, Julia Przywara 79, Alicja Wolny 87.
Wśród chłopców Szymon Wójtowicz był 69 na 98 zawodników. NOWY SEZON 2019 - 2020

Początek sezonu to zawsze przyczynek do snucia planów, rozważań jaki ten sezon będzie.

Miniony nie obfitował w tak dużą liczbę sukcesów jak poprzednie, choć należy koniecznie w tym miejscu odnotować wynik Patrycji Ziętek, która na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży będącej jednocześnie Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych zdobyła brązowy medal.

Można też wspomnieć o Wicemistrzostwie Polski weterana Krzysztofa Ćwioro w kat. +50.

Było też sporo innych dobrych wyników w zawodach różnej rangi i szczebla. Ale była przede wszystkim wola walki naszych młodych szermierzy. Daje to nadzieję i wiarę, że mimo ubytków kadrowych jakie miały miejsce wśród zawodników kolejne sukcesy naszych młodych szpadzistek i szpadzistów są tylko kwestią czasu. Jesteśmy po klubowym obozie szermierczym, przez całe wakacje prowadziliśmy dla wszystkich chętnych 2 razy w tygodniu zajęcia szermiercze, nasze kadrowiczki uczestniczyły w obozach kadry, więc teoretycznie były możliwości dobrego przygotowania do sezonu. Kto chciał mógł wykorzystać ten czas.
Jak wypadniemy w rywalizacji w tym sezonie? Zobaczymy.

Nowy sezon to też zwiększone nowe nabory do grona naszych członków. Miejmy nadzieję, że wśród kandydatów na szermierzy będą tacy, dla których szermierka stanie się pasją, którą będą rozwijali z sukcesami. Cieszymy się, że ci którzy w poprzednim sezonie po raz pierwszy zawitali do nas na salę w większości pojawili się na zajęciach po wakacjach. To znaczy, że zainteresowanie uprawianiem szermierki dalej w nich jest. To też napawa optymizmem.

Z tymi nadziejami życzymy wszystkim naszym szermierzom wielu sukcesów sportowych i nie tylko. 

Wszystkich chętnych zapraszamy do obiektu Hala "Na skarpie" w Bytomiu Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego 5A 
na zajęcia z szermierki sportowej na szpady w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki w godzinach 17:15 do 19:00. 

Zarząd Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego. 


10-11.11.2018 PUCHAR POLSKI KADETÓW, TURNIEJ Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - WARSZAWA

W dniach 10-11 listopad w Warszawie odbył się III Puchar Polski juniorów młodszych oraz Turniej z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości.

Dziewczyny walczyły zarówno indywidualnie jak również drużynowo. Julka, Pati, Martynka i Nikola wystartowały w PP, Amelka w Turnieju towarzyskim.
Amelka po ponad dwóch godzinach czekania na swoje walki trafiła na bardzo wyrównaną, silną grupę. Wygrała jedną walkę, co niestety nie dało jej możliwości walk pucharowych. Wśród starszych dziewczyn tylko Nikola nie przeszła fazy grupowej, reszta zawodniczek po dobrze zwalczonych walkach w grupach zameldowała się w dalszej fazie turnieju.
Jako pierwsza z turniejem pożegnała się Martyna - niestety w tym dniu zabrakło trochę cierpliwości, Patrycja rozstawiona z numerem 1. została pokonana przez zawodniczkę z Warszawy, z kolei Julka po wygranych kolejnych walkach znalazła się w finałowej ósemce - ostatecznie zakończyła zawody na 7 miejscu.
Jako pierwsza z turniejem pożegnała się Martyna - niestety w tym dniu zabrakło trochę cierpliwości, Patrycja rozstawiona z numerem 1. została pokonana przez zawodniczkę z Warszawy, z kolei Julka po wygranych kolejnych walkach znalazła się w finałowej ósemce - ostatecznie zakończyła zawody na 7 miejscu.
Następnego dnia dziewczyny w składzie Patrycja, Julia i Martyna wzięły udział w turnieju drużynowym. Mecz o wejście do finałowej ósemki zawalczyły bardzo ładnie - pokonały koleżanki z Litwy. Kolejny mecz o wejście do najlepszej czwórki to mecz z AZS AWF Warszawa - nasze zawodniczki w świetnym stylu pokonały swoje przeciwniczki. O wejście do finału Julia, Martyna i Patrycja walczyły z drużyną Warszawianki, po bardzo emocjonującym pojedynku przegrały zaledwie jednym punktem. Mecz o brąz i kolejne spotkanie z Warszawianką i niestety również przegrana - zabrakło przede wszystkim siły i odrobiny wiary... ale dziewczyny nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, nasza drużyna jest The Best. Turniej zakończony 4 miejscem, na 17 startujących drużyn.3-4.11.2018 PUCHAR ZIEM PÓŁNOCNYCH - SZCZECIN, III PUCHAR POLSKI JUNIOREK - RYBNIK

3-4 listopada nasi zawodnicy reprezentowali klub na Zawodach w Szczecinie oraz Rybniku,

Liczna grupa wyjechała na Puchar Ziem Północnych - Amelia, Anastazja, Nikola, Julia oraz Martyna wystartowały w sobotę, chłopcy - Kasja, Szymon, Łukasz i Jeremi w niedzielę. Najlepiej wśród naszych zawodniczek zawalczyły Anastazja i Martyna - obydwie zajęły w swoich kategoriach 7 miejsca, wśród chłopców najbliżej finałowej ósemki był Łukasz - zajął 12 miejsce. Pełne wyniki dostępne sa na stronie Polskiego Związku Szermierczego.
Z kolei Patrycja i Julka wystartowały w III PP juniorów, Patrycja zakończyła zawody na miejscu 21, zaś Julka na 34.


GALERIA30.10.2018 STRASZNY TRENING

Haloweenowy STRASZNY TRENING szermierczy, brawurowo poprowadzony przez Panią Marysię i Agnieszkę z przepysznymi wypiekami rodziców, słodyczami i mnóstwem strasznych atrakcji. 


GALERIA29-30.09.2018 TURNIEJ SZERMIERCZY O PUCHAR MIASTA WADOWICE

Nasi reprezentanci kolejny raz wzięli udział w turnieju w Wadowicach. W pierwszym dniu turnieju startowali chłopcy - nasz klub reprezentował Szymon Wójtowicz, który dzielnie walczył w nowej dla siebie kategorii młodzika, po bardzo obiecujących walkach w fazie grupowej niestety uległ przeciwnikowi w walce pucharowej. Dla Szymona to początki walk na "długie" szpady - z pewnością wytrwałość i trening przyniosą efekty.

W drugim dniu w zawodach wzięły udział dziewczyny - w kategorii juniora młodszego Martyna Adamska i Nicole Stefanów, w kategorii młodzika Ala Wolny i Anastazja Zazulak oraz Amelia Sadowska w kategorii dzieci. Dziewczyny walczyły ze zmiennym szczęściem, Nicoli niestety tym razem nie udało się przejść do eliminacji bezpośrednich a Martyna musiała uznać zwycięstwo przeciwniczki w walce o ósemkę. Anastazja po rewelacyjnych walkach w grupie trafiła w pierwszej walce pucharowej na przeciwniczkę z Lublina. Po bardzo wyrównanej i zaciętej walce przegrała zaledwie jednym punktem. Z kolei Alicja która trafiła na koleżankę z Siemianowic, stoczyła świetną walkę, tu też zabrakło niewiele do wygranej. Jako ostatnia swoje walki rozpoczęła Amelia - bardzo dobre walki w grupie dały dobre rozstawienie. Amelka swoją pucharówkę, mimo zaciętej walki do ostatniej minuty również przegrała.
Nie były to najszczęśliwsze dla nas zawody - ale każdy z zawodników wyniósł z nich jakieś wnioski i motywację do pracy nad swoimi umiejętnościami i dalszymi treningami.
Nie były to najszczęśliwsze dla nas zawody - ale każdy z zawodników wyniósł z nich jakieś wnioski i motywację do pracy nad swoimi umiejętnościami i dalszymi treningami.
Nie były to najszczęśliwsze dla nas zawody - ale każdy z zawodników wyniósł z nich jakieś wnioski i motywację do pracy nad swoimi umiejętnościami i dalszymi treningami.
23.09.2018 TORUŃSKA KATARZYNA - TORUŃ


W dalekim jak na szermiercze realia Toruniu w turnieju Toruńska Katarzyna postanowiła wystartować nasza reprezentantka w kategorii dzieci Amelia Sadowska. I wystartowała z bardzo dobrym skutkiem. Po pozytywnie zaliczonych eliminacjach grupowych oraz pucharowych zakwalifikowała się do finałowej ósemki gdzie z powodzeniem wygrała pierwszą walkę. To umożliwiło jej stoczenie walki o finał. Tu jednak zwycięski pochód naszej szpadzistki zatrzymała o rok starsza zawodniczka gospodarzy Dominika Nelza – późniejsza srebrne medalistka turnieju. Walka była wyrównana – Amelia przegrała zaledwie jednym punktem. Trzecie miejsce i brązowy medal to wielki sukces naszej zawodniczki. Gratulujemy.

GALERIA


23.09.2018  PUCHAR POLSKI JUNIOREK - RADLIN

Puchar Polski Juniorek w Radlinie to zmagania naszych trzech szpadzistek kadetek. Najlepszą dyspozycję wykazała tego dnia Julia Gwóźdź, która mimo sporej absencji treningowej na tzw. „świeżaka” osiągnęła w końcowej klasyfikacji niezłą 18 lokatę po przegranej z reprezentantką Venezueli, późniejszą brązową medalistką Mayą Danierys. Wydaje się, że Julii służy puki co pewien luz psychiczny.

Na dobrym poziomie zawalczyła najmłodsza rocznikowo w tych zawodach Martyna Adamska. Martyna była 56. Dobra postawa i cenne doświadczenia. Martyna ma jeszcze sporo czasu, by w kategorii juniora odnosić sukcesy.

Najwyraźniej zawody nie wyszły najlepiej notowanej z naszych szpadzistek w ostatnim Pucharze Polski Kadetek - Patrycji Ziętek, która zapewne z tego powodu liczyła na o wiele lepszą lokatę. Ale tak bywa w sporcie, że jest taki dzień, gdy nic nie wychodzi. Na myśl w takich sytuacjach przychodzą słowa piosenki Budki Suflera - „ … a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój...” Teraz powinno być tylko lepiej. Patrycja była 68.

W zawodach startowały 92 zawodniczki.15.09.2018 KMICIC CUP - CZĘSTOCHOWA

Coroczny turniej szermierczy „Kmicic Cup” w Częstochowie za nami. Nasi zawodnicy walczyli ze zmiennym szczęściem. Najlepiej wypadli nasi szermierze w kategorii dzieci. Amelia Sadowska i Jeremi Kaczmarczyk zostali zatrzymani przez swoich oponentów w walkach o finałową ósemkę. Amelia Sadowska została sklasyfikowana na 13 miejscu, a Jeremi Kaczmarczyk na 11. To bardzo dobre miejsca zważywszy, że obje walczyli w stawce z o rok starszymi. Iga Wolny w tej samej kategorii była 39.
W kategorii młodzika najlepsza była Anastazja Zazulak plasując się na 14 miejscu.
Alicja Wolny zakończyła rywalizację na 27 miejscu.
Stanisław Kondera w tej samej kategorii był 17.

Wyniki niezłe. Zawody pokazały że jest potencjał by były lepsze.


GALERIA


08.09.2018 PUCHAR POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH - OBORNIKI ŚLĄSKIE

W dniu 08.09 w Obornikach Śląskich odbył się I Puchar Polski juniorów młodszych. Nasz klub reprezentowały zawodniczki: Patrycja Ziętek, Julia Gwóźdź, Martyna Adamska, Anastazja Zazulak i Julia Przywara. W fazie grupowej najlepiej spisały się nasze najbardziej doświadczone zawodniczki - Patrycja i Julia Gwóźdź wygrały wszystkie swoje walki i wysoko rozstawiły się na drabince pucharowej, do fazy pucharowej przeszły również Anastazja i Martyna - które niestety pożegnały się z turniejem po przegranych walkach o 64. W kolejnych swoich walkach Julia i Patrycja pokonały swoje przeciwniczki, zapewniając sobie wejście do 32.
W walce o 16 na drodze Julii stanęła koleżanka z Siemianowic, która pokonała naszą zawodniczkę, zaś Patrycja pokonała swoją przeciwniczkę i tym samym znalazła się w "szesnastce". Niestety kolejną swoją walkę o wejście do finałowej ósemki Patrycja przegrała po wyrównanym pojedynku. Dziewczyny zdobyły cenne doświadczenie, miejmy nadzieję, że to zaowocuje na kolejnych zawodach. 

Najlepsze wyniki uzyskały (wśród 120 startujących):
10. Patrycja Ziętek
18. Julia Gwóźdź
Sezon dopiero się rozpoczął - przed nami wiele pracy!
Dziewczynom życzymy cierpliwości, zapału do pracy i wiary we własne możliwości, której czasem jeszcze brakuje.07-08.2018 ZAJĘCIA WAKACYJNE  P.T. "WAKACJE ZE SZPADĄ"

W miesiącach wakacyjnych nasz klub organizował zajęcia pod tytułem "Wakacje ze szpadą" - dwa razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki. Zajęcia cieszyły się sporą popularnością. Wielu uczestników przychodziło całymi rodzinami. Jak czas pokazał (piszemy to 11 września) wielu z nich kontynuuje przygodę z szermierką. Oby tak pozostało. Odwiedzali nas również zawodnicy innych klubów z terenu Katowic i Opola. Już po raz drugi na zajęcia nasze przychodził pochodzący aż z Australii przesympatyczny Roy, który przebywał w naszym kraju na wakacjach. Bawiliśmy się dobrze podnosząc swoje szermiercze umiejętności, co mamy nadzieję przełoży się na wyniki sportowe w sezonie. Nasze wakacyjne zajęcia dostrzegły również lokalne media. Poniżej artykuł o nas w Życiu Bytomskim.  2-3.06.2018 V IGRZYSKA DZIECI, TURNIEJ AMATORÓW - PIEKARY ŚLĄSKIE


W dniach 2-3 czerwca w Piekarach Śląskich odbywały się V Igrzyska Dzieci w ramach Mistrzostw Polski Dzieci, Puchar Prezydenta Piekar Śląskich w kategorii młodzika oraz Turniej Amatorów. Nasz klub reprezentowali Jagoda Frydrycka, Martyna Adamska i Tomasz Ćwioro. Słaba frekwencja na zawodach chyba była spowodowana długim weekendem…

W pierwszym dniu na planszach zawalczył Tomasz Ćwioro, jedyny amator który reprezentował nasz klub – kibicował mu Grzegorz Ziemecki który pechowo nie dotarł na czas na turniej i mógł tylko oglądać walki kolegów z plansz. Tomek w grupie wygrał dwie walki, dwie przegrał – to dobry wynik, Tomek przecież nadal jest „młodym” zawodnikiem i zdobywa doświadczenie – cieszą coraz lepsze wyniki. W pierwszym pucharze o wejście do finałowej ósemki Tomasz zmierzył się z doświadczonym zawodnikiem i wygrał te walkę 12:11. W kolejnym pucharze Tomek uległ zwycięzcy całego turnieju. Tomasz zajął świetne 7 miejsce w turnieju i nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

W drugim dniu zawodów do walki stanęły dwie nasze reprezentantki – Jagoda i Martyna.
Jagoda wygrała walki w grupie i uplasowała się na 7 miejscu w rozstawieniu po grupach. Pokazała charakter i siłę wygrywając walki po miesięcznej przerwie w treningach. W pierwszej walce pucharowej trafiła na przeciwniczkę z klubu Topór Krzeszowice – Jagódka po zaciętej walce przegrała ją niewielką - bo zaledwie dwupunktową różnicą. Ostatecznie zajęła wysokie 10 miejsce. Brawo!
Ostatnią startującą zawodniczką naszego klubu była Martyna. Martyna kolejne walki w grupie wygrywała, nie dając szans swoim koleżankom. Po fazie grupowej Martynka znalazła się na 1 miejscu listy rankingowej. Dzięki tak dobremu wynikowi awansem weszła do 16. Swój pierwszy puchar Martyna zawalczyła z reprezentantką krakowskiego klubu KKS, nasza zawodniczka walczyła do 12 trafień, walkę przegrywała 11:7, przyprawiając trenerów o ból głowy 😉 jednak charakter wojownika i opanowanie pomogły Martynie wyjść zwycięsko z opresji – 12:11 dla Martyny. Kolejna wygrana walka zapewniła już podium. W walce o wejście do finału Martyna pokonała Michalinę Kobylnicką z Piasta Gliwice, w finale Martyna zmierzyła się z Emilią Korkus z Muszkietera, której uległa – ale wierzymy, że treningi i dobre nastawienie w ostatnich tygodniach przyniosą Martynie kolejne zwycięstwa.
Martyna w swoim rodzinnym mieście zdobyła srebro – gratulujemy!

Całej trójce należą się brawa – godnie reprezentowali nasz klub – pokazali, że są coraz mocniejsi i zmotywowani.
Brawo Wy


GALERIA4-5.04.2018 PUCHAR ŻUBRÓW - RACIBOROWICE

W kolejnej edycji Pucharu Żubrów, która odbyła się w Raciborowicach trzech naszych reprezentantów zajęło dobre miejsca w szerokich finałach zawodów. Amelia Sadowska startująca w kategorii zuchów zajęła 7 miejsce. Również startujący w kategorii zucha Jeremi Kaczmarczyk był 4, czyli tuż za podium. Podobne 4 miejsce zajął w kategorii dzieci Szymon Wójtowicz.

Brawa dla całej trójki za dzielną postawę i życzenia, by w ostatniej edycji Pucharu Żubrów kończącej cały cykl przywieźli upragnione medale.


GALERIA4-5.04.2018 OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY - KONIN

Piątek i sobota 4 i 5 maja 2018 roku to jeden z najważniejszych dni w sezonie dla kadetek i kadetów. W tych dniach w gościnnym Koninie odbywała się Olimpiada Młodzieży będąca jednocześnie Mistrzostwami Polski. Bytomskie Towarzystwo Szermiercze reprezentowała czwórka szpadzistek. Do turnieju indywidualnego kwalifikacje uzyskała trójka naszych reprezentantek, czyli Julia Gwóźdź, Oliwia Włoczka oraz Patrycja Ziętek. Skład naszych kadetek w turnieju drużynowym uzupełniła Martyna Adamska.

Najlepiej zmagania indywidualne rozpoczęla Oliwia. Z czterema zwycięstwami zakwalifikowała się do fazy pucharowej turnieju. Julia i Patrycja również awansowały wygrywając po dwie walki. Inaczej było w następnej fazie turnieju. Patrycja kiedy już wydawało się, że znalazła sposób na swoją pierwszą pucharową przeciwniczkę doprowadzając do wyrównania, odrabiając 4 punkty, przegrała otrzymując pechowo ostatnie trafienie. Ostatecznie w końcowej klasyfikacji uplasowała się na 27 miejscu. Również swoją pierwszą walke przegrała Oliwia. Dobre rozstawienie po walkach grupowych zapewniło jej 20 lokatę. Lepiej wypadła Julia. Wygrała swoją pierwszą walkę i zapewniła sobie awans do pierwszej „16” turnieju. W tej fazie przyszło jej walczyć z późniejszą brązowa medalistką turnieju Glorią Klughardt z UKS MDK Olimp Lubin. Wyrównana, aczkolwiek przegrana walka ulokowała Julię na 16 miejscu Olimpiady.

Drugiego dnia nasze szpadzistki przystąpiły do rywalizacji drużynowej. Dobre miejsca i ilość zdobytych punktów spowodowała, że nasze zawodniczki uzyskały tzw. wolny los i przystąpiły do rywalizacji dopiero od drugiej rundy. W drugiej rundzie pokonały zespół Szpady Wrocław. To dało naszemu zespołowi awans do walki o najwyższe trofea. Kolejny mecz z RMKS Rybnik niestety pozbawił nas możliwiści walki w ścisłym finale. Kolejną potyczkę o brąz z ekipą Piasta Gliwice, obfitującą w dramatyczne zwroty akcji również niestyty przegraliśmy. Dobre 4 miejsce pozostawia pewien niedosyt. Mistrzyniami zostały zawodniczki RMKS Rybnik. Na drugim miejscu uplasowaly się szpadzistki Muszkietera Gliwice.

W Olimpiadzie brali również udział zawodnicy MDK Nr 1 Bytom. Najlepiej walczył Maciej Marcol który był 7. Patryk Adamczyk uplasował się na 13 miejscu.Druzyna MDK Nr 1 Bytom w składzie: Maciej Marcol, Patryk Adamczyk oraz Miłosz Mazurkiewicz zajęła 9 miejsce.


GALERIA23-24.03.2018 MISTRZOSTWA ŚLĄSKA KADETÓW, PUCHAR PREZYDENTA SIEMIANOWIC ŚLĄSKICH - SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE

Kolejną odsłoną turniejową tego tygodnia były Mistrzostwa Śląskia Juniorów Młodszych w których prawo startu miała młodzież z roczników 2001-2005 oraz Turniej o Puchar Prezydenta Siemianowic Śląskich organizowany dla dzieci z roczników 2006 i młodszych.

W Mistrzostwach Śląska  najlepsza okazała się nasza zawodniczka Julia Gwóźdź, dla której jest to kolejne zwycięstwo na siemianowickich planszach. Trzecie miejsce zajęła Patrycja Ziętek. Kolejne nasze zawodniczki zajęły miejsca: 15 Oliwia Włoczka, 36 Nicole Stefanów oraz 40 walcząca z kontuzjowaną ręką Martyna Adamska. 
Po zmaganiach indywidualnych nasze dziewczyny przystąpiły do rywalizacji drużynowej. Drużyna BTS Bytom do walk przystąpiła z pierwszego miejsca i postrzegana była jako jeden z faworytów. Niestety pierwszy mecz rozwiał nadzieje na medal. Świetnie i skutecznie walcząca drużyna gospodyń UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie od samego początku uzyskała niewielką przewagę i niesione dopingiem i wiarą w sukces siemianowiczanki utrzymały ją do końca. Bytomiankom pozostała walka o miejsca od 5 do 8. Dwa wygrane kolejne mecze ostatecznie zapewniły im 5 lokatę. W składzie naszej drużyny były: Julia Gwóźdż, Patrycja Ziętek, Oliwia Włoczka, Nicole Stefanów.

Pierwszego dnia w gronie najmłodszych uczestniczek Pucharu Prezydenta Siemianowic Śląskich startowała jedna nasza szpadzistka, niezmordowana Amelia Sadowska. Po jak zwykle dzielnych walkach w wykonaniu Amelii w eliminacjach grupowych, gdzie nasza zawodniczka zaliczyła 2 zwycięstwa przyszłą pora na walki pucharowe. Tu niestety silniejsza tego dnia okazała się jej przeciwniczka z UKS Zawisza Katowice. Amelia w klasyfikacji końcowej była 22. 
Drugi dzień to zmagania chłopców. 2 nasi muszkieterowie zakwalifikowali się do finałowej ósemki w której zajęli: 7 miejsce Łukasz Sławiński i 8 miejsce Szymon Wójtowicz. Na 10 miejscu był Jeremi Kaczmarczyk, a na 15 Karol Skolik. 

W tym miejscu wypada również wspomnieć o naszych kolegach szpadzistach z MDK Nr 1 Bytom. W Mistrzostwach Śląska Patryk Adamczyk zajął 5 miejsce, Maciej Marcol był 12 a Miłosz Mazurkiewicz 16. Drużyna MDK Nr 1 Bytom zajęła, tak jak dziewczyny z BTS Bytom  5 miejsce.

Gratulacje dla Julii i Patrycji.

Teraz pozostaje czekać na Mistrzostwa Polski, które już niebawem i w których bytomianki i bytomianie mają medalowe szanse.   

GALERIA23-24.03.2018
CHALLENGE WRATISLAVIA - WROCŁAW


Już od czwartku rozpoczynają rywalizację szermierze w chyba największym na świecie turnieju dzieci Challenge Wratislavia w wrocławskiej Hali Orbita. Co roku w tym turnieju startuje parę tysięcy szermierzy z całego świata. Okrzyknieto go nawet nieoficjalnie Mistrzostwami Świata dzieci. To wielkie przeżycie móc uczestniczyć w takiej imprezie. W tym roku wybrała się do Wrocławia na dwa dni ekipa z BTS Bytom, by pod okiem Pani Prezes Marysi oraz rodziców zdobywać doświadczenie w tak dużych imprezach. Najwyższe miejsce zdobyła Amelia Sadowska. Amelia była w swojej kategorii 26. Potem w kolejności w swoich rocznikach byli: Łukasz Sławiński - 35, Jeremi Kaczmarczyk - 63, Anastazja Zazulak - 69, Martyna Adamska - 96 , Jagoda Frydrycka -102 i Stanisław Kondera - 128. 

W przypadku wyjazdu na turniej do Wrocławia nie najważniejsze były miejsca, a doświadczenie zdobyte na wrocławskich planszach i dobra zabawa. Z pewnością nasi młodzi szermierze w przyszłosci udowodnią, że stać ich na rywalizację o najwyższe lokaty. Mają na to jeszcze sporo czasu.

GALERIA
11.03.2017 
  OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ MAŁEGO RYCERZA - MIKOŁÓW

W sobotę na planszach w Mikołowie rywalizowały dzieci oraz zuchy w Ogólnopolskim Turnieju Małego Rycerza. Wystartowały 4 zawodniczki oraz 2 zawodników BTS Bytom.

Najlepsza nasza szpadzistka Alicja Wolny uplasowała się na 9 miejscu. Na 15 zakończyła zawody Anastazja Zazulak. Cieszy miejsce Anastazji zważywszy, że jest to zawodniczka najkrócej trenująca szermierkę z wszystkich startujących. Na 21 uplasowała się Aleksandra Pogoda, a na 26 nasza najmłodsza wojowniczka Amelia Sadowska.

w kategoriach chłopców Grzegorz Celler przegrał swoją pierwszą walkę pucharową i zajął 35 miejsce. Grzegorz dopiero zbiera doświadczenia na zawodach, a mimo to całkiem nieźle sobie radził. Natomiast Stanisław Kondera w porównaniu do Grzegorza doświadczony szpadzista, był zwolniony z pierwszej walki pucharowej ze względu na dobry rezultat uzyskany po walkach grupowych. Kolejną walkę wygrał, by w następnej ulec późniejszemu brązowemu medaliście zawodów Jankowi Mlynek z klubu SPKS Więcławice Stare. Stasiu zajął 16 miejsce.

Tego samego dnia równolegle z walkami najmłodszych szermierzy swoje boje toczyli amatorzy. Po pasjonujących walkach nasz reprezentant Grzegorz Ziemecki zajął 2 miejsce zdobywając srebrny medal wraz z okazałym pucharem. Grzegorz swoją walkę przegrał zaledwie jednym trafieniem. Złoto było blisko. 


GALERIA - WALDEMAR BONIECKI12.03.2017 
  OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ O PUCHAR BURMISTRZA MIKOŁOWA


W niedzielę w na mikołowskich planszach o Puchar Burmistrza Mikołowa rywalizowali juniorzy młodsi i młodzicy.

Nasze młodziczki Martyna Adamska po wygraniu pierwszej walki pucharowej stanęła przed szansą walki o finałową „ósemkę”. Nie sprostała jednak koleżance z Rybnika i ostatecznie zajęła 16 miejsce. Druga nasza młodziczka Agata Radecka była 23.

W kategorii juniorek młodszych reprezentowały nas 3 zawodniczki: Oliwia Włoczka, Patrycja Ziętek, Paulina Sadowska. Do finałowej ósemki awansowała Oliwia. Po przegranej z późniejszą zwyciężczynią Karoliną Staszulonek z Piasta Gliwice, zaledwie jednym punktem zajęła 8 miejsce. Tuż za finałową „ósemką” na 9 miejscu uplasowała się Patrycja. Na 15 miejscu zawody zakończyła Paulina.

Najlepiej z naszych reprezentantów w kategorii juniora młodszego zawalczył w niedzielę Jakub Boniecki. Jakub po walkach w eliminacjach grupowych rozstawił się na 7 miejscu. To zwalniało go z pierwszej walki pucharowej o wejście do grona 16 najlepszych zawodników turnieju. Potem wygrał trudną i wyczerpująca walkę o wejście do szerokiego finału, by w kolejnej walce ulec koledze z MDK Nr 1 Bytom Maciejowi Marcolowi. Ta przegrana pozbawiła go szansy, by stanąć na podium. Jakub zajął miejsce tuż za nim, czyli na 5 miejscu. 


GALERIA - WALDEMAR BONIECKI4-5.03.2017   MUSZKIETER TROPHY - GLIWICE,  PUCHAR POLSKI WETERANÓW - RYDZYNA

4 i 5 marca w Gliwickiej Hali Sośnica odbyły się pierwsze poważne zawody w tym roku dla młodych szermierzy. Organizowane przez klub Muszkieter Gliwice zawody o nazwie Muszkieter Trophy zgromadziły na planszach prawie 500 zawodników z całej Polski i z zagranicy. Nasz klub reprezentowała niekompletna dziewiętnastoosobowa ekipa. Dla sporej grupy naszych zawodników były to pierwsze zawody i pierwsze turniejowe doświadczenia. Jest nadzieja, że z turnieju na turniej nasi nowicjusze będą wspinać się w klasyfikacjach turniejowych.

Trójce naszych szermierzy udało się zakwalifikować do szerokiego finału. W pięknym stylu dokonał tego Stasiu Wronka, który w drodze do szerokiego, a potem również i do ścisłego finału szedł z wielkim impetem w niektórych walkach wręcz „demolując” swoich przeciwników. Jego zwycięska passa została zatrzymana dopiero w finale, gdzie przegrał dwoma punktami. Dla Stanisława Wronki to pierwszy w karierze sportowej medal. Dobrze spisała się nasza najmłodsza zawodniczka Jagoda Frydrycka, która na pierwszych swoich międzynarodowych zawodach w szerokim finale uplasowała się na świetnym 7 miejscu. Swoją wysoką formę potwierdziła również Oliwia Włoczka. Nasza aktualna Mistrzyni Polski stanęła na trzecim miejscu podium z brązowym medalem na piersi.

Pozostałe miejsca naszych szermierzy:


Kategoria zuch:
Sadowska Amelia -24
Matusiak Mia - 45
Wolny Iga - 51
Sławiński Łukasz - 20
Kaczmarczyk Jeremi - 26
Szymala Kasjan - 41


Kategoria dzieci:
Wolny Alicja - 18
Pogoda Aleksandra - 27
Przywara Julia - 41
Zazulak Anastazja - 50
Kondera Stanisław - 49
Wojtowicz Szymon - 61


Kategoria młodzik:
Adamska Martyna - 37
Radecka Agata - 75


Kategoria junior młodszy:
Ziętek Patrycja - 21
Sadowska Paulina - 27

Równolegle z zawodami dzieci w Gliwicach odbywały się zawody amatorów szermierki. Bytomskie Towarzystwo Szermiercze reprezentował Grzegorz Ziemecki. Grzegorz zajął 6 miejsce.

W tym samym czasie w Rydzynie nieopodal Leszna rywalizowali weterani i amatorzy szermierki na I Pucharze Polski Weteranów.Szermierze Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego z tych zawodów również przywieźli medale. Maria Adamska oraz Mariusz Frydrycki w swoich kategoriach zdobyli srebrne krążki. Krzysztof Ćwioro zajął 8 miejsce.

Wszystkim gratulujemy zaangażowania i woli walki a finalistom dobrych miejsc oraz medali i pucharów.

GALERIA Muszkieter Trophy - Gliwice - foto: Waldemar Boniecki

GALERIA Puchar Polski - Rydzyna - foto: Beata Wasilczuk, Maciej Drapella, Tomasz Kowalski
23.02.2017   WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW

Dnia 23 lutego 2017 roku odbyło się Walne Zgromadzenie członków stowarzyszenia Bytomskie Towarzystwo Szermiercze. Podczas obrad zebrani wybrali nowe władze stowarzyszenia .


W skład Zarządu weszli:

Maria Adamska – Prezes Zarządu
Waldemar Boniecki – Wiceprezes Zarządu pełniący funkcję sekretarza
KrzysztoF Ćwioro – Wiceprezes Zarządu pełniący funkcję skarbnika


W skład Komisji Rewizyjnej weszli:

Grzegorz Ziemecki – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Justyna Sadowska – Członek Komisji Rewizyjnej
Szymon Boniecki - Członek Komisji Rewizyjnej


Jedną z uchwał Walnego Zgromadzenia zmieniony został też adres siedziby naszego stowarzyszenia.
Obecnie działamy pod adresem: 41-902 Bytom ul. Strzelców Bytomskich 1/3

Wszystkim członkom wybranym do władz stowarzyszenia gratulujemy i życzymy owocnej i odbywającej się w przyjaznej atmosferze pracy na rzecz rozwoju naszego klubu.
12.02.2017 
  DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA ŚLĄSKA JUNIORÓW


W niedzielę 12 lutego 2017 roku w Domu Sportu w Radlinie 66 najlepszych szpadzistek i szpadzistów naszego regionu, rywalizowało w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Śląska Juniorów. W turnieju indywidualnym jak i drużynowym mężczyzn o tytuł Mistrza Śląska rywalizowali zawodnicy reprezentujący kluby Piasta Gliwice i RMKS Rybnik. Oba tytuły powędrowały do Gliwic.

Najlepsza z naszych zawodniczek Julia Gwóźdź uplasowała się na 8 miejscu. Pozostałe nasze zawodniczki Oliwia Włoczka, Patrycja Ziętek oraz Paulina Sadowska zajęły odpowiednio: 16, 17, 25 miejsce.

Wśród mężczyzn z naszego klubu Jakub Boniecki był 31 a jego brat Szymon 33.

Nasza drużyna żeńska zajęła 5 miejsce.

GALERIA - WALDEMAR BONIECKI28-29.01.2017 
  MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW W SZPADZIE - WROCŁAW 

W tym roku Mistrzostwa Polski Juniorów w szpadzie odbyły się we Wrocławiu. 28 stycznia szermierze rywalizowali indywidualnie natomiast 29 w niedzielę drużynowo. Bytomskie Towarzystwo Szermiercze reprezentowały cztery zawodniczki i dwóch zawodników.

Trzy nasze szpadzistki przebrnęły eliminacje grupowe plasując się przed rywalizacją pucharową na miejscach: Patrycja Ziętek na 9 miejscu, Julia Gwóźdź na 16 a Oliwia Włoczka na 52. Startowało 95 zawodniczek. Szczególnie miejsca Patrycji i Julii napawały optymizmem prze kolejną fazą mistrzostw. Niestety z rywalizacji odpadła Paulina Sadowska plasując się w klasyfikacji końcowej na 88 miejscu.

Pierwsza w fazie pucharowej odpadła Oliwia zajmując 55 miejsce. Potem w walce o „32” odpadła Patrycja. W klasyfikacji końcowej Patrycja znalazła się na 34 miejscu. Julia wygrała swoje walki zarówno o wejście do „32” jak i „16”. W walce o finałową „8” musiała jednak uznać wyższość koleżanki z Gliwic zaledwie jednym trafieniem, podobnie jak wcześniej jej klubowe koleżanki. Szczególnie tego dnia „udawało” się przegrywać jednym trafieniem większość swoich walk Oliwii. Pewnie długo będzie pamiętała te mistrzostwa.
A Julia zajęła ostatecznie bardzo dobre 13 miejsce.

Nasi panowie walczyli początkowo ze zmiennym szczęściem. Mniej go miał Szymon Boniecki zajmując po eliminacjach grupowych 97 miejsce. Bardzo dobrze natomiast radził sobie Jakub Boniecki, który zakwalifikował się do grona 32 najlepszych zawodników turnieju. Niestety Kuba przegrał walkę o „16” i zajął solidne 32 miejsce w gronie 109 zawodników.

Rywalizacja drużynowa naszych pań rozpoczęła się nie najlepiej, bo od przegranej z ekipą Muszkietera Gliwice. Potem było troszkę lepiej. Tego dnia jednak naszym dziewczynom walczyło się ciężko. Była nadzieja na lepsza lokatę, ale najpierw przegrany mecz, potem wygrany i w końcówce znów przegrany z ekipą Piasta Gliwice (a jakże by inaczej – 1 punktem!) uplasował dziewczyny na 14 miejscu. Startowało 18 drużyn.

Trzeba na koniec zaznaczyć, że „nasi” należeli do grona najmłodszych szermierzy tych mistrzostw i na triumfy w takich zawodach jeszcze przyjdzie czas.

GALERIA -WALDEMAR BONIECKI14.12.2016   TURNIEJ ŚWIĄTECZNY O MISTRZOSTWO BYTOMIA

W dniu 14 grudnia 2016 roku odbył się Turniej Świąteczny o Mistrzostwo Bytomia. Zawody dedykowane były wszystkim zawodnikom bytomskich klubów szermierczych czyli Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego oraz MDK Nr 1 Bytom, które to kluby były również organizatorem mistrzostw oraz zawodnikom innych klubów zamieszkałym w Bytomiu. Łącznie wystartowało 31 szermierzy.

Zawodniczki i zawodników podzielono na 4 grupy. Klasyfikację końcową przeprowadzono w 6 kategoriach: open w rocznikach 2007 i młodszych, 2005 z podziałem na dziewczęta i chłopców oraz 2004 i starsi do kategorii juniora włącznie również z podziałem na dziewczyny i chłopców. Licznie przybyli rodzice, znajomi oraz sympatycy szermierki dopingowali zmagania szermierzy.
Jak co roku zawodom towarzyszyły wielkie emocje których wyrazem były okrzyki i uśmiech zwycięstwa oraz łzy porażki. Emocje były nie tylko udziałem uczestników ale udzielały się również wszystkim osobom towarzyszącym.
Na zakończenie zawodów Mistrzowie Bytomia otrzymali puchary, pierwsza trójka najlepszych zawodników mistrzostw medale a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Mistrzostwa Bytomia były też okazją do podsumowania Cyklu Turniejów „Szermierka drogą do sukcesu”, który trwał od września do grudnia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a pierwsza trójka najlepszych szermierzy cyklu puchary.

Kolejność Turnieju Świątecznego o Mistrzostwo Bytomia:

Kategoria open 2007 i młodsi:

 1. Łukasz Sławinski – BTS Bytom

 2. .Amelia Sadowska – BTS Bytom

 3. Jeremi Kaczmarczyk – BTS Bytom

 4. Mia Matusik – BTS Bytom

 5. Maksymilian Koźlik – BTS Bytom

 6. Jagoda Frydrycka – BTS Bytom

Kategoria 2005-2006 dziewczeta:

 1. Alicja Wolny – BTS Bytom

 2. Aleksandra Pogoda -BTS Bytom

 3. Julia Przywara – BTS Bytom

 4. Anastazja Zazulak – BTS Bytom

Kategoria 2005-2006 chłopcy:

 1. Kuczkowski Michal – MDK Nr 1 Bytom

 2. Stanisław Kondera – BTS Bytom

 3. Chołołowicz Aleksy – MDK Nr 1 Bytom

 4. Wójtowicz Szymon – BTS Bytom

 5. Uziel Filip – MDK Nr 1 Bytom

 6. Pissarek Olaf – MDK Nr 1 Bytom

Kategoria 1997-2004 dziewczyny:

 1. Patrycja Zietek – BTS Bytom

 2. Oliwia Wloczka – BTS Bytom

 3. Paulina Sadowska – BTS Bytom

 4. Martyna Adamska – BTS Bytom

 5. Agata Radecka – BTS Bytom

 6. Zuzanna Pilarowska – MDK Nr 1 Bytom

Kategoria 1997-2004 chłopcy:

 1. Kasper Chyrek – AZS AWF Katowice

 2. Patryk Adamczyk – MDK Nr 1 Bytom

 3. Jakub Boniecki – BTS Bytom

 4. Maciej Marcol – MDK Nr 1 Bytom

 5. Mirosław Gońda – MDK Nr 1 Bytom

 6. Piotr Majewski – MDK Nr 1 Bytom

 7. Miłosz Mazurkiewicz – MDK Nr 1 Bytom

 8. Igor Foryś – MDK Nr 1 Bytom

Wyniki Cyklu Turniejów „Szermierka drogą do sukcesu” : http://www.szermierka.bytom.pl/pliki/WYNIKI/RANKING%20GLOWNY%20BTS%2020162017.pdf

Zawody jako Przewodniczący Komisji Technicznej i Sędziowskiej prowadził Pan Piotr Bortel, sędziowali: Agnieszka Zacharzewska, Roman Ćwioro, Julia Gwóźdź oraz Krzysztof Ćwioro a prace Komisji Techniczno-Sędziowskiej wspierały oraz wręczały nagrody Prezes Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego Pani Maria Adamska oraz Wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 Pani Agnieszka Szymańska.
Mistrzostwa Bytomia oraz Cykl Turniejów „Szermierka drogą do sukcesu” zostały dofinansowane przez Gminę Bytom.

GALERIA - Waldemar Boniecki


3-4.12.2016   MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ SZERMIERCZY O PUCHAR BYTOMIA,                                                            INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POLSKI WETERANÓW SZERMIERKI.

W dniach 3-4 grudnia 2016 roku w Hali „Na skarpie” odbył się Międzynarodowy Turniej Szermierczy o Puchar Bytomia w szpadzie oraz Indywidualne Mistrzostwa Polski Weteranów Szermierki. Turniej odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Bytomia Pana Damiana Bartyli. Mistrzostwa Polski Weteranów Szermierki rozegrane zostały w trzech broniach: szpadzie, florecie i szabli. W pierwszym dniu zawodów w Międzynarodowym Turnieju Szermierczym o Puchar Bytomia w trzech kategoriach skrzaty-zuchy, dzieci, młodzik oraz junior młodszy rywalizowali chłopcy oraz weterani w pięciu kategoriach: jednej open kobiet oraz czterech mężczyzn. Razem w
pierwszym dniu wystartowało 178 zawodników. 
Bytomskich zawodników w pierwszym dniu wystartowało ogółem 11. Bytomianie zajęli następujące miejsca:
Kat. skrzat-zuch:
14. Jeremi Kaczmarczyk  BTS Bytom
15. Łukasz Sławiński  BTS Bytom
20. Stanisław Wronka BTS Bytom
Kat. dzieci
24. Stanisław Kondera  BTS Bytom
35. Szymon Wójtowicz  BTS Bytom
Kat. młodzik
13. Mirosław Gońda  MDK Nr 1 Bytom
16. Miłosz Drozd  MDK Nr 1 Bytom
21. Igor Foryś  MDK Nr 1 Bytom
Kat. junior młodszy
1. Patryk Adamczyk  MDK Nr 1 Bytom
5. Piotr Majewski  MDK Nr 1 Bytom
8. Jakub Boniecki BTS Bytom
W MistrzostwachPolski Weteranów zawodnicy z Bytomia pierwszego dnia w szpadzie zajęli miejsca:
Kat. 30-40
5. Mariusz Frydrycki  BTS Bytom
7. Grzegorz Ziemecki  BTS Bytom
Kat. open kobiet
5. Justyna Ziętek  BTS Bytom

Po zakończeniu turnieju weterani udali się do naszych przyjaciół z Druid Pub w Rudzie Śląskiej na spotkanie towarzyskie. Przy wyśmienitej kuchni Pana Michała rozmowom przyjaciół z planszy nie było końca.

Rano drugiego dnia nasi młodzi zawodnicy z rodzicami uczestniczyli w Śniadaniu Mistrzów. Na śniadanie zostali zaproszeni weterani szermierki,  aktualni Mistrzowie Polski: Dariusz Zieliński, Mariusz Pokrzywa oraz Artur Chudycki. Podczas śniadania przy obficie zastawionym śniadaniowym stole młodzi szermierze mogli posłuchać niesamowitych historii z życia naszych Mistrzów. Mistrzowie dzielili się z nimi swoim doświadczeniem oraz zdradzali swoje sposoby na osiągnięcie sukcesu. Młodzież spontanicznie opowiadała o swojej przygodzie z szermierką. Dziękujemy Mistrzom za przybycie i bardzo ciekawe spotkanie. 

Drugi dzień to zmagania dziewcząt i rywalizacja na florety i szable wśród weteranów. Łącznie wystartowało tego dnia 175 zawodników. Bytomskie kluby reprezentowało 13 zawodniczek. Bytomianki zakończyły zawody na następujących miejscach:
Kat. skrzat-zuch
20. Amelia Sadowska BTS Bytom
32. Jagoda Frydrycka BTS Bytom
Kat. dzieci
10. Alicja Wolny BTS Bytom
17. Aleksandra Pogoda BTS Bytom
27. Iga Przystańska MDK Nr 1 Bytom 
Kat. młodzik
23. Martyna Adamska BTS Bytom
26. Agata Radecka BTS Bytom
31. Anastazja BTS Bytom
Kat. junior młodszy
7. Patrycja Ziętek BTS Bytom
8. Julia Gówźdź BTS Bytom 
10. Oliwia Włoczka BTS Bytom 
Dwie nasze reprezentantki w drugim dniu Indywidualnych Mistrzostw Polski Weteranów zajęły miejsca: Maria Adamska była 3 we florecie a Justyna Sadowska 5 w szabli.

Tak więc po turnieju, w Bytomiu został medal złoty i okazały puchar za pierwsze miejsce w kategorii juniora młodszego dla Patryka Adamczyka w szpadzie oraz brązowy medal Marii Adamskiej we florecie.

Walki były zacięte pełne nieoczekiwanych zwrotów. Były łzy smutku i radości. Były okrzyki zwycięstwa i sportowej złości. Tych wszystkich elementów tak charakterystycznych dla sportu nie brakowało w Bytomiu.

W ciągu 2 dni w Bytomiu łącznie stanęło do rywalizacji w poszczególnych kategoriach 361 zawodników z Polski, Ukrainy i Białorusi. To czyni z bytomskich zawodów jeden z najliczniejszych cyklicznie odbywających się w Polsce turniejów szermierczych.

Dziękujemy wszystkim rodzicom i sympatykom bytomskiej szermierki , którzy swoją pracą i obecnością na zawodach przyczynili się do stworzenia niepowtarzalnej atmosfery. Sędziom dziękujemy za profesjonalizm i ciężką pracę jaką wykonali, prowadzącym zawody: Krzysztofowi Nyczowi Przewodniczącemu Komisji Technicznej oraz Wojciechowi Worobcowi prowadzącemu zawody od strony informatycznej za sprawne i profesjonalne poprowadzenie zawodów, kolegom z Wrocławia za pomoc, Pani Basi za interwencje i opiekę medyczną oraz wszystkim kibicom działaczom i trenerom przybyłym do Bytomia. Szczególne podziękowania dla wszystkich zawodniczek i zawodników i tych najmłodszych i tych najstarszych za piękne i emocjonujące walki prowadzone w duchu fair play.

Finalistom i medalistom gratulujemy a wszystkich uczestników ponownie za rok zapraszamy do Bytomia.

GALERIA Turnieju o Puchar Bytomia - WALDEMAR BONIECKI
GALERIA Mistrzostw Polski Weteranów - WALDEMAR BONIECKI19-20.11.2016 
 TURNIEJ SZERMIERCZY "GWIAZDKA ZE SZPADĄ" - GLIWICE


Miniony weekend 19-20 listopada 2016 roku to zmagania młodych szpadzistów i szpadzistek w Gliwicach na corocznym turnieju „Gwiazdka ze szpadą”.

W pierwszym dniu startowało trzech naszych reprezentantów. Najlepszy wynik osiągnął Jakub Boniecki który o włos nie znalazł się w finałowej „ósemce” zawodów. Ostatecznie Jakub po dramatycznej ostatniej walce zajął dobre 11 miejsce. W tej samej kategorii zawodnik bytomskiego klubu MDK Nr 1 Bytom Patryk Adamczyk zdobył brązowy medal zajmując 3 miejsce.

Nasi najmłodsi reprezentanci zajęli tym razem dalekie miejsca: Łukasz Sławiński był 70, a Jeremi Kaczmarczyk zakończył zawody na 64 miejscu.

W drugim dniu startowały dziewczyny. Bardzo dobrze zakończyła zawody Oliwia Włoczka, która w kategorii kadetek uplasowała się na 3 pozycji. Następna zawodniczka BTS Bytom w szerokim finale to Julia Gwóźdź, która zakończyła zawody na dobrym 6 miejscu. 14 była Patrycja , a 35 Paulina Sadowska.

W kategorii młodzika Agata Radecka zajęła 43 miejsce, a Martyna Adamska była 61.

Dobrym wynikiem zakończyła turniej w kat. dzieci Alicja Wolny plasując się na 16 pozycji. Ola Pogoda była w tej samej kategorii 42 a najmłodsza  nasza zawodniczka Amelia Sadowska była 68.
20.11.2016 
  POKAZ SZERMIERKI W CENTRUM HANDLOWYM AGORA W BYTOMIU


20 listopada w Centrum Handlowym Agora w Bytomiu był kolejnym dniem obchodów 6 urodzin tej bytomskiej placówki. Z tej okazji na scenie ustawionej na poziomie „0” odbywał się szereg pokazów i występów. Do pokazu szermierki zostali zaproszeni również bytomscy szermierze. Na scenie pojawili się: Szymon Boniecki oraz Mikołaj Celta z Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego, Igor Foryś z Miejskiego Domu Kultury Nr 1 w Bytomiu oraz Kasper Chyrek obecnie reprezentujący barwy AZS AWF Katowice.

Po tradycyjny szermierczym przywitaniu prowadzący pokaz Krzysztof Ćwioro zapoznał publiczność w skrócie z historią szermierki, strojem i wyposażeniem współczesnego szermierza. Potem nasi zawodnicy stoczyli dwie pokazowe walki. Podczas komentowania walk widzowie mogli zapoznać się z zasadami prowadzenia zawodów szermierczych. W przerwie między walkami Kasper zademonstrował podstawowe elementy pracy nóg szermierza. Wykonał nawet, mimo bardzo ograniczonej przestrzeni dynamiczny rzut nie uszkadzając przy tym żadnego z elementów wyposażenia estradowego. Szacun.

Po walkach publiczność nagrodziła naszych szpadzistów brawami, a Ci po tradycyjnym szermierczym ukłonie przy dźwiękach Les Toreadors z opery „Carmen” Bizeta opuścili estradę kończąc pokaz.

Całość na pięknych fotografiach udokumentował Waldemar Boniecki. 

GALERIA - Waldemar Boniecki09.11.2016 
  POKAZ SZERMIERKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŚWIERKLAŃCU


Dnia 9 listopada 6 osobowa grupa naszych zawodników udała się do Świerklańca by uczestniczyć
w pokazie szermierki w Szkole Podstawowej. Do zaproszenia nas na pokaz zainspirowała dyrekcję szkoły nasza zawodniczka Ola Pogoda. W pokazie uczestniczyła cała szkoła. Pokaz odbył się w sali gimnastycznej szkoły i trwał całą godzinę lekcyjną podczas której uczniowie szkoły dowiedzieli się o historii szermierki, zasadach władania białą bronią oraz mogli zobaczyć dwie walki pokazowe w wykonaniu naszych Mistrzyń Polski i Śląska. Na zakończenie dwoje uczniów szkoły mogło wypróbować swoich sił w walce na szpady z naszymi mistrzyniami. Podczas walk uczestnicy głośno dopingowali zawodników i zawodniczki. 
Po pokazie uczniowie szkoły otrzymali ulotki oraz pamiątkowe książeczki " A może szermierka" na których nasze mistrzynie rozdawały autografy. 
W pokazie udział wzięli: Martyna Adamska, Julia Gwóźdź, Szymon Boniecki, Oliwia Włoczka, Patrycja Ziętek oraz Ola Pogoda.
Pokaz na zdjęciach udokumentował tata Oli Tomasz. 


GALERIA08-09.10.2016   PUCHAR POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH - GLIWICE


W hali Technikum Łączności w Gliwicach odbył się Puchar Polski w kat. juniora młodszego. Nasz klub reprezentowało pięć zawodniczek. Najlepszy wynik zanotowała Oliwia Włoczka, która walcząc z problemami zdrowotnymi zajęła dobre 7 miejsce.
Patrycja Ziętek była 26, Julia Gwóźdź 48, najmłodsza nasza zwodniczka Martyna Adamska 72, a Paulina Sadowska zajęła 107 miejsce. Startowało 123 zawodniczek. 
01-02.10.2016   PUCHAR MIASTA WADOWICE 

Bytomscy szermierze po raz kolejny zaakcentowali swój udział w zawodach – tym razem organizowanych w Wadowicach. Puchar Miasta Wadowice w ciągu dwóch dni zgromadził 214 szermierzy w kategoriach zucha, dzieci, młodzika i juniora młodszego. W pierwszym dniu rywalizowali chłopcy w drugim dziewczyny.

Pierwszego dnia bardzo dobrze zawalczyli zawodnicy z zaprzyjaźnionego klubu  MDK NR 1 Bytom. Patryk Adamczyk w kategorii juniora młodszego zdobył złoty medal zajmując 1 miejsce. W finałowej „ósemce” najlepszych zawodników turnieju zameldował się również jego klubowy kolega Maciej Marcol. Maciej w końcowej klasyfikacji uplasował się na 7 miejscu. Nasz zawodnik Jakub Boniecki uplasował się na 10 miejscu.  Trzeci reprezentant MDK Nr 1 Bytom Piotr Majewski był 18.
Bardzo dobrym rezultatem zakończył zawody startujący w kategorii młodzika inny szpadzista MDK Nr 1 Bytom Mirosław Gońda, który po dobrych walkach zapewnił sobie prawo walk w finałowej „ósemce” zajmując ostatecznie 8 miejsce. W tej samej kategorii jego klubowy kolega Igor Foryś był 26.
W kategorii zucha dwaj nasi zawodnicy byli odpowiednio: Jeremi Kaczmarczyk 15 a Łukasz Sławiński 17 a w kategorii dzieci ich klubowy kolega Stasiu Kondera był 23.

W drugim dniu zawodów po dobrych walkach w kategorii juniorek młodszych Oliwia Włoczka, aktualna Mistrzyni Polski w kat. młodzika zajęła 6 miejsce ulegając późniejszej zwyciężczyni zawodów Basi Brych z UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie - aktualnej Mistrzyni Polski w kat. juniorek młodszych. 10 miejsce zajęła Patrycja Ziętek, Julia Gwóźdź była 15, a Paulina Sadowska zakończyła zawody na 28 miejscu. 
W kategorii dzieci bardzo dobrze zawalczyła Alicja Wolny. Alicja zakwalifikowała się do szerokiego finału w którym zajęła 8 miejsce. Jej klubowa koleżanka Aleksandra Pogoda przegrywając zaledwie jednym punktem musiała się wcześniej pożegnać z turniejem i zajęła 29 miejsce.
Nasza najmłodsza zawodniczka Amelia Sadowska po ładnych i emocjonujących walkach zajęła w kategorii zucha 14 miejsce.

GALERIA09-10.09.2016 
  DNI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH - BYTOM

Piątek i sobota drugiego weekendu września to Dni Organizacji Pozarządowych tradycyjnie organizowane co roku w Bytomiu. Tegoroczna impreza miała wymiar międzynarodowy. Zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich miast partnerskich Bytomia. Było wiele atrakcji których nie sposób tu wszystkich wymienić i opisać. 
Nie mogło zabraknąć naszego stowarzyszenia. Jak co roku organizowaliśmy stoisko przy którym wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się o naszej działalności oraz poznać piękno szermierki. Organizowaliśmy pokazowe walki, chętni mogli sami spróbować sił w walce na szpady, rozdawaliśmy ulotki, przeprowadziliśmy wiele bardzo interesujących rozmów z mieszkańcami Bytomia. Próbowaliśmy zainspirować
bytomian zarówno tych najmłodszych jak i tych w wieku dojrzałym do spędzania aktywnie wolnego czasu na sali szermierczej.
Trzeba przyznać zainteresowanie  było spore.
Bardzo dziękujemy pracownikom Urzędu Miejskiego w Bytomiu za zaproszenie i organizację tej wspaniałej imprezy.

GALERIA03.09.2016   I PUCHAR POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH - WROCŁAW

Rywalizacją w I Pucharze Polski Juniorów Młodszych we Wrocławiu nasi szermierze rozpoczęli sezon 2016/2017. Nasz klub reprezentowała pięcioosobowa ekipa: Martyna Adamska, Julia Gwóźdź, Paulina Sadowska, Patrycja Ziętek oraz Jakub Boniecki. Pierwsi rywalizację rozpoczęli mężczyźni. Kuba pozytywnie przebrnął eliminacje grupowe wygrywając dwie walki co dało mu prawo uczestniczenia w rywalizacji pucharowej. Po wygraniu pierwszego pojedynku niestety przegrał kolejny i ostatecznie w klasyfikacji końcowej turnieju uplasował się na 61 pozycji. Startowało 101 zawodników.

Gdy mężczyźni rozpoczynali rywalizację pucharową to eliminacje grupowe rozpoczynały kobiety. Dwie nasze zawodniczki, Paulina i Martyna nie zakwalifikowały się do fazy pucharowej. Brakowało niewiele by uzyskać kwalifikacje. Szczególnie Martynie której jedno trafienie więcej dawałoby pewność, by rywalizować o wysokie lokaty w turnieju. Martyna zajęła 95 a Paulina 100 miejsce na 117 startujących zawodniczek. Nie miały problemu z kwalifikacją Julia i Patrycja. Obie wygrały wszystkie swoje walki i z wysokich lokat przystąpiły do fazy pucharowej.
Los bywa jednak przekorny, bo po wygraniu kilku kolejnych walk pucharowych obie nasze zawodniczki w walce o finałową „ósemkę” musiały na planszy stanąć naprzeciw siebie. Z rywalizacji tym razem wyszła zwycięsko Julia i to ona otrzymała szansę walki o podium. Patrycja zajęła dobre 12 miejsce.
Przeciwniczką Juli okazała się Basia Brych z UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie - późniejsza zwyciężczyni turnieju i aktualna Mistrzyni Polski. Julia w ostatnim pojedynku o Mistrzostwo Śląska pokonała Basię lecz tym razem Basia wzięła zdecydowany rewanż. Gratulujemy Basi zwycięstwa a Julii dobrego 5 miejsca – tuż za podium.

Pierwszy turniej za nami. Są pierwsze dobre miejsca i pierwsze cenne punkty do klasyfikacji ogólnopolskiej, Mamy nadzieję, że nasi zawodnicy w miarę upływu czasu będą się „rozkręcać” i że ten sezon będzie równie pomyślny dla nas jak poprzedni.

GALERIA01.09.2016
  NAGRODA PREZYDENTA MIASTA BYTOMIA

Miłym akcentem rozpoczęły nowy rok szkolny oraz nowy sezon sportowy trzy nasze zawodniczki. Julia Gwóźdź, Oliwia Włoczka i Patrycja Ziętek  po raz kolejny zostały laureatkami Nagrody Prezydenta Miasta Bytomia za wybitne osiągnięcia w sporcie i nauce w roku szkolnym 2015/2016. Nagrody zostały wręczone 1 września podczas gali zorganizowanej w Zespole Szkół Budowlanych w Bytomiu. 

Gratulujemy i życzymy kolejnych nagród !!!

26.06.2016
 PUCHAR ŻUBRÓW - TURNIEJ MASTERS - NIEPOŁOMICE

Zamek królewski w Niepołomicach jest co roku świadkiem zmagań najlepszych ośmiu szermierzy wyłonionych w edycji turniejów Puchar Żubrów. Zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w kategoriach skrzata, dzieci i młodzika. Nasz klub był reprezentowany przez dwie szpadzistki: Amelię i Paulinę Sadowskie i dwóch szpadzistów: Jeremiego Kaczmarczyka i Łukasza Sławińskiego.

Walki odbywały się systemem jednej eliminacji grupowej i po rozstawieniu odbyły się walki pucharowe.

Paulina Sadowska w kategorii młodzika zajęła 5 miejsce, Amelia Sadowska nasza waleczna i najmłodsza uczestniczka turnieju zdobyła w kategorii skrzata brązowy medal zajmując świetne 3 miejsce, Jeremi Kaczmarczyk również w kategorii skrzata uplasował się na 4 miejscu - tuż za podium, a Łukasz Sławiński w tej samej kategorii wygrał zawody i zdobył złoty medal. Brawo dla naszej ekipy za kwalifikacje do Turnieju Masters i za świetne wyniki poparte bardzo dobrymi walkami.

Były to już ostatnie zawody w tym sezonie. Jak każde zawody w mijającym sezonie były udane i pełne emocji, zarówno dla uczestników, ich rodziców jak i dla trenerow. Teraz trzeba troszkę odpocząć, ....ale tylko troszeczkę, by po odpoczynku i obozie rozpocząć nowy sezon 2016/2017.  Oby tak udany jak ten co mija.


GALERIA
23.06.2016
 ZAKOŃCZENIE SEZONU 2015/2016 - DRUID PUB - RUDA ŚLĄSKA


Piątek 24 czerwca był dniem zakończenia roku szkolnego. W tym dniu cała Ekipa Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego spotkała się w gościnnych progach Druid Pub w Rudzie Śląskiej. Spotkanie było okazją do podsumowania sezonu, rozdania nagród za całoroczny ranking oraz nagrodzenia osób które przyczyniły się do rozwoju naszego klubu.

Po powitaniu wszystkich gości oraz wstępie wygłoszonym przez Panią Prezes Marysię przystąpiliśmy do części oficjalnej naszego spotkania.

Uczestnicy rankingu Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego otrzymali pamiątkowe dyplomy a pierwsza trójka w poszczególnych kategoriach otrzymała medale i puchary (wyniki rankingu na naszej stronie w zakładce „Aktualności”).

Nasze Mistrzynie Polski otrzymały pamiątkowe koszulki z napisem „Drużynowa Mistrzyni Polski w szermierce” a Oliwia „Indywidualna i Drużynowa Mistrzyni Polski w szermierce” oraz herbem naszego klubu. Waldemar Boniecki za zaangażowanie, inicjatywę w działania naszego stowarzyszenia otrzymał okolicznościowy dyplom, puchar i zaszczytny tytuł „Przyjaciela Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego”. Nasza Pani Prezes Marysia Adamska za wieloletnią pracę na rzecz stowarzyszenia została uhonorowana okolicznościowym dyplomem. Kadra szkoleniowa w osobach Agnieszki Kwapisz, Romana i Krzysztofa Ćwioro oraz Pani Prezes Marysi z podziękowaniami za pracę w minionym sezonie otrzymali od zawodniczek, zawodników i rodziców różyczki i pięknie zapakowane okolicznościowe kubki ze słodką wkładką. Na kubkach poza zdjęciem naszych szermierzy i emblematem B.T.S widnieje napis „BTS JEST THE BEST”.Bardzo dziękujemy.

Po części oficjalnej przy specjalnie przygotowanych stołach i grillu wszyscy miło spędzali czas między innymi na rozmowach o mijającym jakże udanym sezonie szermierczym, snując również plany na przyszły.

Bardzo dziękujemy Państwu Kaczmarczyk za gościnę w klimatycznym Druid Pub. Cieszymy się, że mogliśmy kolejny raz spotkać się w tym pięknym, wartym ze wszech miar polecenia miejscu.

GALERIA
18-19.06.2016
 II PUCHAR PREZYDENTA MIASTA SIEMANOWICE ŚLĄSKIE,
                        MISTRZOSTWA ŚLĄSKA JUNIORÓW MŁODSZYCHUKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie gościł szermierzy na turnieju II Puchar Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie. Nasz reprezentant w kategorii dzieci Stanisław Kondera po dobrych walkach eliminacyjnych grupowych i pucharowych oraz przegranej zaledwie jednym punktem walce o wejście do finałowej „ósemki” zajął 15 miejsce.

W drugim dniu zawodów walczyły dziewczęta. Amelia Sadowska najmłodsza rocznikiem zawodniczka po bardzo wyrównanych walkach w eliminacjach musiała uznać wyższość starszych koleżanek w walce pucharowej. Ostatecznie Amelia zajęła 15 miejsce. Druga nasza zawodniczka w kat. dzieci Alicja Wolny po świetnych walkach w grupach gdzie wygrała wszystkie walki oraz eliminacjach pucharowych zakwalifikowała się do grona ośmiu najlepszych zawodniczek zawodów. Pierwsza wygrana w tym gronie walka zapewniła Alicji brązowy medal. Następna wygrana walka pozwoliłaby Alicji walczyć o złoto. Niestety tego dnia lepsza była przeciwniczka. Brawo dla Alicji za brąz i okazały puchar. To pierwsze trofea Alicji i mamy nadzieję że nie ostatnie.

O wcześniejszej porze rozpoczęli rywalizację w Mistrzostwach Śląska Juniorów Młodszych dziewczyny i chłopcy, których rywalizacja trwała niejako równolegle z turniejem najmłodszych. Nasze barwy w sobotę reprezentowali Szymon i Jakub Bonieccy a w niedzielę Patrycja Ziętek, Julia Gwóźdź, Oliwia Włoczka, Paulina Sadowska oraz Martyna Adamska.

Obaj Panowie bili się dzielnie i obaj awansowali z grupy do walk pucharowych. Niestety obaj przegrali po dobrych walkach zajmując miejsca: 17 Szymon i 20 Jakub.

W niedzielę nasze dziewczyny, które dopiero od przyszłego sezonu będą zaliczane do kategorii juniorek młodszych walczyły z starszymi rocznikami jak równy z równym. Szczególnie skutecznie tego dnia w turnieju indywidualnym walczyła Julia Gwóźdź, która zdobyła po raz kolejny w tym sezonie Mistrzostwo Śląska. W Rybniku Julia wywalczyła tytuł Mistrzyni Śląska w kategorii młodziczek a teraz w kategorii Juniorek Młodszych. Brawo!

Oliwia zajęła 16 miejsce, Patrycja 11 po przegranej z Julią, Paulina 27 a Martyna 36.

Po zmaganiach indywidualnych nasze szpadzistki stanęły do walk drużynowych w składzie Julia Gwóźdź, Oliwia Włoczka, Patrycja Ziętek oraz Paulina Sadowska.

Pierwszy mecz nasze zawodniczki wygrały z ekipą Muszkietera Gliwice zaledwie jednym punktem w stosunku 45:44. Potem nasze dziewczyny wyeliminowały zespół Sokolni Chorzów.

Tą wygraną nasze zawodniczki uzyskały prawo do meczu o złoty medal i tytuł Mistrzyń Śląska. Naszymi rywalkami po wygranej z drużyną RMKS Rybnik została bardo dobra drużyna UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. Walka przez cały czas była bardzo wyrównana. Lecz to nasze dziewczęta zadały decydujące trafienie.

Drugi turniej rangi mistrzowskiej i po raz kolejny wszystkie tytuły trafiły do naszych „Złotek”.

Dziewczyny najpewniej uwierzyły w przedmeczowy okrzyk powitalny „BTS JEST THE BEST”... no bo JEST !!!

Brawa !!!

GALERIE15.06.2016
 TURNIEJ O TORT PREZESA B.T.S. BYTOM

Jak co roku na zakończenie sezonu organizujemy w naszym klubie "Turniej o tort Prezesa BTS Bytom". Jak co roku nie jest to jeden tort bo zawody rozgrywane są w różnych kategoriach. W tym roku było ich o jeden więcej, czyli cztery. Dwa były dziełem niezastąpionej naszej Pani Prezes Marysi Adamskiej a przygotowała mama Pawła Kwijasa - Pani Małgosi. Wszystkie wypieki były "szermierczo"ozdobione co można zobaczyć w galerii poniżej. Zawody rozpoczęły się o 17:00.

Zawodniczy walczyli w grupach starszej i młodszej z tym, że klasyfikacja była dodatkowo prowadzona osobno dla skrzatów i zuchów oraz w starszej grupie dziewczyn i chłopców. Obsługę zawodów prowadziła sama Pani Prezes, sędziowali Agnieszka Kwapisz, Roman, Tomasz i Krzysztof Ćwioro. Zwycięzcy za wygraną mogli liczyć poza tortem (którym zwyczajowo dzielił się z pozostałymi) na bon do zrealizowania w Druid Pub w Rudzie Śląskiej. Bardzo dziękujemy Państwu Kaczmarczyk zza ufundowanie nagrody. Pierwszych trzech uczestników turnieju otrzymało ponadto medale a każdy dyplom. Walki były zacięte bo i nagroda była super. Atmosfera była gorąca a szczególne emocje towarzyszyły najmłodszym rocznikom gdzie doping zawodników i rodziców rozlegał się w całej hali i poza nią.

W poszczególnych kategoriach miejsca zajęli:

Dziewczyny - szpady długie:
1.Oliwia Włoczka
2. Julia Gwóźdź
3. Patrycja Ziętek
4. Anastazja Banaś 

Chłopcy szpady długie:
1. Mikołaj Celta
2. Jakub Boniecki
3. Szymon Boniecki
4. Paweł Kwijas

Kategoria dzieci:
1. Martyna Adamska
2. Alicja Wolny
3. Stanisław Kondera
4. Aleksandra Pogoda
5. Jagoda Nosek

Kategoria skrzaty, zuchy:
1. Jeremi Kaczmarczyk
2. Łukasz Sławiński
3. Amelia Sadowska
4. Iga Wolny

Zawody zakończyły się tradycyjnie dekoracją, degustacją i rozmowami o mijającym sezonie.
Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji zawodów a Pani Marysi i Małgosi za słodkości.
Zapraszamy do oglądania jak zwykle perfekcyjnych zdjęć Pana Waldemara.

Galeria - Waldemar Boniecki11-12.06.2016
 III IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIKÓW - PIEKARY ŚLĄSKIE

Piekary Śląskie gościły dzieci i młodzików na corocznych III Igrzyskach Dzieci i młodzików w szpadzie. W pierwszym dniu rywalizowali chłopcy i amatorzy. Nasi reprezentanci wystąpili w trzyosobowym składzie: Jeremi Kaczmarczyk, Łukasz Sławiński w kategorii zucha oraz Stanisław Kondera w kategorii dzieci.

Najlepszą lokatę uzyskał Jeremi który po pięknych walkach zakwalifikował się do finałowej „ósemki” w której zajął ostatecznie bardzo dobre 6 miejsce. Łukasz tym razem uplasował się na 18 miejscu a znając go pewnie liczył na lepszy wynik. No ale taki jest sport. Startowało 37 zawodników.

Stasiu Kondera po ładnych walkach uplasował się na 23 miejscu w stawce 55 zawodników.

W drugim dniu rywalizowały dziewczęta. Reprezentowały nas: Amelia Sadowska w kat. zucha Aleksandra Pogoda oraz Alicja Wolny w kat. dzieci oraz Oliwia Włoczka, Julia Gwóźdź, Patrycja Ziętek, Paulina Sadowska, Martyna Adamska oraz po raz pierwszy Anastazja Banaś.

Najmłodsza nasza zawodniczka Amelia Sadowska w gronie 35 zawodniczek uplasowała sie na 28 miejscu. Aleksandra Pogoda zajęła 23 miejsce a Alicja Wolny była 28. W kategorii dzieci startowało 38 zawodniczek. 

Anastazja Banaś wystepująca w kategorii młodzika wystartowała po raz pierwszy w życiu po niemal miesiącu treningu. Walczyła dzielnie i nawet wygrała jedną walkę. Jej postawa pozwala z optymizmem patrzeć na jej przyszłość na planszach szermierczych. Brawo Anastazja. Martyna Adamska w gronie starszych koleżanek zajęła 34 miejsce przegrywając z późniejszą finalistą Aleksandrą Piotrowską z UKS Kazimierz Niepołomice, która w drodze do „16” pokonała jeszcze naszą Patrycję Ziętek. Patrycja została dzięki dobremu rozstawieniu po eliminacjach grupowych sklasyfikowana na 17 miejscu. Podobnie na tym etapie rozgrywek odpadła Paulina Sadowska. Paulina zakończyła zawody na 18 miejscu. W walce o finałową „ósemkę” „potknęły” się nasze dwie pozostałe zawodniczki: Julia Gwóźdź która była 12 i Oliwia Włoczka która zakończyła zawody na 10 miejscu. Startowało 55 zawodniczek. Wśród naszych Mistrzyń Polski widać więc było  rozprężenie po emocjach zeszłego tygodnia, miejmy nadzieję chwilowe – wszak za tydzień Mistrzostwa Śląska Juniorek Młodszych gdzie trzeba walczyć o dobre lokaty.


GALERIA11.06.2016
 FESTYN SZKOLNY W BOBROWNIKACH 

Zostalismy zaproszeni do udziału w festynie w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Bobrownikach k. Piekar Śląskich.
W programie festynu był zaplanowany pokaz szermierki. Na festyn udała się ekipa w składzie: Oliwia Włoczka, Julia Gwóźdź, Paulina Sadowska i trener Krzysztof Ćwioro. Na wstępie nasze dziewczyny przywitały się szermierczo z uczestnikami festynu. Po informacji że są Mistrzyniami Polski zostały nagrodzone gromkimi brawami. Potem nastąpił krótki wstęp przybliżający uczestnikom festynu historię i współczesność szermierki oraz jej zasady. Potem Paulina i Oliwia zademonstrowaly elementy pracy nóg szermierza i podstawowe działania szermiercze. Następnie Julia i Oliwia stoczyły pokazową walkę. Po zakończeniu walki widzowie ponownie nagrodzili nasze szpadzistki brawami. 
Po naszym pokazie każdy z uczestników mógł popróbować sił w walce na szpady z naszymi zawodniczkami lub z koleżankami i kolegami z szkoły. Chętnych nie brakowało a kolejka do walk nie miała końca. Mimo, że bylismy na festynie 5 godzin nie wszyscy mogli wypróbować się w walce szermierczej. Poza tym było  pyszne jedzenie, wata cukrowa i dużo dobrej zabawy: tańce, zumba, skoki na gumowej piłce, walki na miecze z rycerzami, strzelanie z łuku i wiele innych. To był udany dzień.


GALERIA04-05.06.2016 MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIKÓW W SZPADZIE - SOSNOWIEC 

To o czym marzyliśmy rok wcześniej i co  się nie udało z powodu kontuzji udało się zrealizować w pełni w roku bieżącym.

W hali przy ul. Żeromskiego w Sosnowcu w dniach 4-5 czerwiec 2016 roku odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzików w szpadzie. Bytomskie Towarzystwo Szermiercze reprezentowało 5 dziewcząt: Martyna Adamska, Julia Gwóźdź, Paulina Sadowska, Oliwia Włoczka powracająca na plansze po dwumiesięcznej absencji spowodowanej kontuzją i rehabilitacją oraz Patrycja Ziętek.

Pierwszego dnia do rywalizacji indywidualnej dziewcząt stanęło 120 zawodniczek. 

Po eliminacjach grupowych do fazy pucharowej awansowały 4 szpadzistki BTS Bytom. Mimo wyrównanych walk sztuka ta nie udała się Paulinie. W pierwszej eliminacji pucharowej mimo dobrej walki odpadła Martyna Adamska. Martyna walczyła w gronie starszych koleżanek, bo w kategorii młodzika będzie dopiero w przyszłym sezonie. Ostatecznie Paulina została sklasyfikowana na 95 miejscu a Martyna na 75.


Oliwia, Patrycja i Julia walczyły świetnie w eliminacjach grupowych po których Julia była 1, Oliwia 6 a Patrycja 14 i wszystkie po dobrych walkach pucharowych znalazły się w gronie 16 najlepszych zawodniczek turnieju. Na tym etapie odpadła Julia. W związku z klasyfikacją po eliminacji grupowej na 1 miejscu Julia w klasyfikacji końcowej zajęła ostatecznie bardzo dobre 9 miejsce. Patrycja i Oliwia wygrywając swoje kolejne walki awansowały do szerokiego finału, czyli do grona ośmiu najlepszych zawodniczek mistrzostw. Los sprawił, że do walki o brązowy medal musiały stanąć na planszy przeciw sobie. Walki obu naszych zawodniczek zawsze były bardzo zacięte i wyrównane i tym razem też tak było. Tego dnia lepsza okazała się Oliwia. Patrycja zajęła ostatecznie świetne 8 miejsce. Oliwia w kolejnych pojedynkach udawadniała, że jest bezkonkurencyjna wygrywając zdecydowanie kolejne walki z tą najważniejszą o złoto Mistrzostw Polski.


Brawa dla nowej Mistrzyni Polski Oliwii Włoczki !!!


Drugi dzień Mistrzostw Polski to zmagania drużynowe. Wystartowało 23 drużyny. Nasz team dzięki punktom zdobytym w rywalizacji indywidualnej wystartował z numerem 1 i był zwolniony z pierwszej fazy turnieju. W składzie naszej drużyny znalazły się Patrycja Ziętek _ kapitan, Martyna Adamska, Julia Gwóźdź oraz Indywidualna Mistrzyni Polski Oliwia Włoczka. Wygrane z drużynami Budowalnych Toruń oraz Muszkietera Gliwice pozwoliły naszej drużynie walczyć o miejsca 1-4. Kolejnym naszym przeciwnikiem była drużyna KS Szpada Wrocław. Nasze dziewczęta wygrały 36:24 i tym samym zapewniły sobie  srebrny medal. Naszymi przeciwniczkami w walce o złoto była świetna drużyna RMKS Rybnik. Początek rywalizacji był nieco nerwowy, bo nasze przeciwniczki długi czas prowadziły.  Dziewczyny z BTS Bytom jednak dzielnie zbliżały się z każdą kolejną walką o parę punktów do przeciwniczek. Pełna mobilizacja i ostatnie trzy walki przesądziły o naszym zwycięstwie. Patrycja Ziętek – kapitan naszej drużyny wyprowadziła BTS na prowadzenie, Julia Gwóźdź powiększyła przewagę, a nowa Mistrzyni Polski Oliwia zadając kolejne trafienia postawiła „kropkę nad I” nie pozwalając naszym oponentkom na wygraną.


Brawo dziewczyny !!! Bytomskie Towarzystwo Szermiercze Mistrzem  Polski !!!


Dwa dni rywalizacji, dwa złote medale i dwa tytuły mistrzowskie.


INDYWIDUALNA MISTRZYNI POLSKI 2016 – OLIWIA WŁOCZKA


DRUŻYNOWE MISTRZYNIE POLSKI 2016 – BYTOMSKIE TOWARZYSTWO SZERMIERCE w składzie: Patrycja Ziętek – kapitan, Oliwia Włoczka, Julia Gwóźdź, Martyna Adamska.

Jednym słowem BTS jest THE BEST !!!


GALERIA01.06.2016
 POKAZ SZERMIERKI W SZKOLE STASIA I JEREMIEGO - RUDA ŚLĄSKA


W Dniu Dziecka zostaliśmy zaproszeni do szkoły w której nauki pobierają Stanisław Kondera i Jeremi Kaczmarczyk - zawodnicy naszego klubu. Poza wymienionymi w pokazie uczestniczył starszy kolega klubowy Jeremiego i Stasia - Kuba Boniecki na którego zawsze można w takich sytuacjach liczyć. Dzieki Kuba. Pokaz poprowadził trener Krzysztof Ćwioro. Po paru słowach wstępu o szermierce Kuba wraz z trenerem zaprezentowali podstawowe działania szermiercze. Potem Jeremi opowiedział kolegom jak zbudowana jest szpada a Stanisław wyjaśnił zasady sędziowania i działania aparatu szermierczego.

Następnie przyszłą pora na kulminacyjny punkt pokazu czyli walkę, którą stoczyli Stanisław i Jeremi. Obaj zostali nagrodzeni gromkimi brawami.  

Na zakończenie pokazu Stanisław i Jeremi zaprosili do wypróbowania sił w walce szermierczej swoje koleżanki i kolegów z klasy. Okazało się, że szermierka jest pieknym i intrygującym ale trudnym sportem. Wielu widzów pokazu zapowiadało wizytę w najbliższym czasie na sali szermierczej.

 Bardzo dziękujemy uczestnikom za udział i za piękny pokaz.


GALERIA
28-29.05.2016 OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ SZERMIERCZY Z OKAZJI DNIA DZIECKA - RADLIN

Na gościnnych planszach w corocznym Ogólnopolskim Turnieju z okazji Dnia Dziecka w Radlinie nasze zawodniczki walczyły w kategoriach zucha, dzieci i młodzika. Nasza najmłodsza zawodniczka Amelia Sadowska zakończyła rywalizację na 18 miejscu w gronie 31 zawodniczek. Biorąc pod uwagę fakt że Amelka była najmłodszą zawodniczką w tej kategorii wynik jest bardzo dobry.


W kategorii dzieci nasza reprezentantka Martyna Adamska po świetnych eliminacjach grupowych zakwalifikowała się do fazy pucharowej gdzie po wygraniu pierwszej walki – co zapewniło jej awans do finałowej „ósemki” nieznacznie przegrała jednym punktem następną i ostatecznie uplasowała się na 7 pozycji. Startowało 27 zawodniczek.


Najliczniej nasz klub był reprezentowany w kategorii młodziczek. Trzy nasze zawodniczki Patrycja Ziętek, Julia Gwóźdź oraz Paulina Sadowska po awansie z eliminacji grupowej (Patrycja po eliminacji grupowej była 1, a Julia 2) oraz wygraniu pierwszych walk pucharowych awansowały do grona 16 najlepszych zawodniczek turnieju. Na tym etapie niestety nie poszczęściło się Patrycji, która została ostatecznie sklasyfikowana na 9 miejscu. Natomiast Paulina Sadowska oraz Julia Gwóźdź musiały stoczyć „bratobójczy” pojedynek. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszła Julia, która wygrywając następne walki dotarła do finału. W finale Julia musiała uznać tego dnia wyższość zawodniczce PTG Sokól Mielec Weronice Wiktor. Paulina została sklasyfikowana na 13 miejscu. Startowało 36 zawodniczek.


Gratulacje dla Julii za zdobycie srebrnego medalu20.05.2016 "UWOLNIJ SWOJE PASJE" - BYTOM

Prawie trzydzieści klubów sportowych i szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowało swoje oferty na bytomskim rynku. Szkoły zachęcały do kształcenia się jako: elektryk, teleinformatyk, mechanik, kelner, logistyk, informatyk, geodeta, murarz-tynkarz, stolarz, fryzjer, technik górnictwa podziemnego, a także: kominiarz, blacharz, lakiernik, krawiec oraz cieśla. Zaś tym, którzy lubią aktywnie spędzać czas zaprezentowali się: piłkarze i hokeiści Polonii Bytom, tenisiści Górnika Bytom, judocy Czarnych Bytom, karatecy z klubu Tsunami Bytom, piłkarki KTS Polonia Bytom, a także bokserzy ze Stowarzyszenia Bytomski Boks. Nie mogło zabraknąć również szermierzy. Swoje stanowiska przygotowali szermierze z Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego i z MDK NR 1 Bytom. Były ulotki, były pokazowe walki szermierzy obu klubów z fachowym komentarzem, a widzowie mogli również spróbować walki białą bronią oraz zapoznać się z wyposażeniem współczesnych szermierzy.

Jak zwykle nasze stoiska cieszyły się dużą popularnością wśród uczestników i widzów obecnych na bytomskim rynku. 

Link do filmu o festynie - SferaTV: http://www.sferatv.pl/aktualnosci/bytom/14420-uwolnij-swoje-pasje-po-raz-drugi-w-bytomiu

Zdjęcia: www.bytom.pl - Hubert Klimek, www.dziennikzachodni.pl - Magda Nowacka-Goik


GALERIA07-08.05.2016
 TURNIEJ O MIECZ ZERWIKAPTUR LONGINUSA PODBIPIĘTY - KRAKÓW

Dzień pierwszy to start m.in. juniorek młodszych w których gronie startowały nasze młodziczki. Julia Gwóźdź była 5 - tuż za podium, po zaciętej walce o 4, uległa Beacie Pękała z RMKS Rybnik, a Patrycja Ziętek zajęła 16 miejsce ulegając w walce o finałową "ósemkę" Basi Brych zawodniczce UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie aktualnej Mistrzyni Polski juniorek młodszych i zwyciężczyni krakowskiego turnieju.

W turnieju drużynowym nasze dziewczęta w składzie Martyna Adamska, Julia Gwóźdź, Patrycja Ziętek - wszystkie z BTS Bytom oraz Beata Pękała z RMKS Rybnik startujące pod nazwą "Dziołchy ze Śląska" zdobyły brąz zajmując 3 miejsce.  

Dziewczyny po przegranym meczu z drużyną PTG Sokół Mielec o wejście do finału,  stanęły do walki o brąz z drużyną Pałacu Młodzieży Katowice. Pamiętając ostatni mecz z Pałacem chyba postanowiły się zrewanżować - pokonały  koleżanki z Katowic do ostatniej chwili trzymając swoich kibiców w napięciu. Połączone siły BTS i RMKS sprawdziły się na MEDAL 😊
Wszystkie cztery zawodniczki zgodnie stwierdziły, że atmosfera i współpraca były rewelacyjne.

Amatorki: Maria Adamska i Justyna Sadowska po grupach wyszły na dwóch pierwszych miejscach w rozstawieniu - miały nadzieję, że  spotkają się w finale. Obydwie wygrały swoje walki pucharowe o wejście do najlepszej czwórki. Justyna w walce o finał uległa zawodniczce Warszawianki, Marysia pokonała zawodniczke Piasta. W finale Marysia została pokonana przez wcześniejszą rywalke Justyny.
Grzegorz Ziemecki jedyny nasz reprezentant w kat. amator poległ niestety w walce o wejście do finałowej ósemki. 

Dzień drugi to rywalizacja młodziczek. W tej kategorii wystartowała jedna zawodniczka klubu BTS - Martyna Adamska. 
Martyna po bardzo zaciętej walce ze starszą przeciwniczką przegrała zaledwie jednym punktem walkę o wejście do 16. Zmęczenie po pierwszym dniu zawodów niestety dało o sobie znać. Po turnieju indywidualnym Martyna razem z koleżankami z UKS Wołodyjowski, Kasią Ślęzak i Hanią Jędrzej, stanęła po jednej stronie planszy w drużynie o nazwie "BTS Wołodyjowski" - po bardzo zaciętych i ładnych walkach dziewczyny ostatecznie zajęły 6 miejsce w nowej dla siebie kategorii młodzików. Dziewczyny otarły się dosłownie o kilka punktów o wejście do strefy medalowej - z pewnością niejednokrotnie pokażą starszym koleżankom na co je stać. 

W drugim dniu zawodów w turnieju drużynowym wystartowali również amatorzy. Nasi zawodnicy wystartowali w dwóch drużynach łącząc swoje siły z przyjaciółmi z plansz. Panie stworzyły drużynę "Hanyski" - Justyna Sadowska, Maria Adamska z BTS Bytom oraz Halina Trzensiok, Monika Ridzewska z Piasta Gliwicek pokonały drużynę Warszawianki i stanęły na najwyższym podium. Grzegorz Ziemecki, nasz zawodnik stanął do walk wspolnie z zawodnikami z Rybnika - Romkiem Forajter oraz Wojciechem Rudzinskim. Panowie po zaciętych walkach sięgnęli po srebro - złoto było w zasięgu...1 punktu.

Brawa dla wszystkich zawodników - kolejny raz wrócili z workiem medali we wszystkich kolorach.

Szczególne podziękowania dla naszych dziewczyn - Julii, Pati i Martyny, które mimo zmęczenia po zawodach OOM w Olsztynie dały z siebie wszystko!

GALERIA
23-24.04.2016
 RYBNIK CUP 2016,   MISTRZOSTWA ŚLASKA MŁODZIKÓW - RYBNIK

23-24 kwietnia 2016 roku to weekend intensywnych zmagań szermierczych szczególnie w kategorii młodzika. W sobotę w Rybniku odbył się coroczny turniej Międzynarodowy Turniej Szermierczy Rybnik Cup, a w niedzielę na tych samych planszach rywalizowali młodzicy w Mistrzostwach Śląska zarówno indywidualnie jak i drużynowo.

W pierwszym dniu rywalizacji startowała 9-cio osobowa ekipa z naszego klubu. W najmłodszych kategoriach w roczniku 2006-2008 Amelia Sadowska w stawce 25 zawodniczek uplasowała się na 18 miejscu, Łukasz Sławiński uplasował się na 24 miejscu a najlepszy w tym dniu nasz zuch Jeremi Kaczmarczyk był 9, tuż za finałową ósemką. W kategorii dzieci Aleksandra Pogoda uplasowała się na 30 miejscu.

Najlepiej zawalczyły młodziczki. Dwie z nich zakwalifikowały się do finałowej „ósemki” w której Julia Gwóźdź zajęła 2 miejsce a Patrycja Ziętek 3. Bardzo dobrze walczyła Martyna Adamska. Martyna jest najmłodszym rocznikiem w kategorii młodzika a mimo to w stawce 60 zawodniczek zajęła bardo dobre 16 miejsce. Na dalszych pozycjach uplasowały się Paulina Sadowska, która zajęła 47 miejsce oraz Jagoda Nosek która była 54.

W drugim dniu nasze zawodniczki broniły dobrych pozycji sprzed roku. Julia Gwóźdź zrealizowała plan w 100% zdobywając po raz kolejny Mistrzostwo Śląska indywidualnie. Patrycja Ziętek zajęła dobre 10 miejsce, Martyna Adamska była 26, a Paulina Sadowska 31. Startowało 48 zawodniczek.

W rywalizacji męskiej zawodnik MDK Nr 1 Bytom Mirosław Gońda zajął 3 miejsce zdobywając tytuł II Wicemistrza Śląska i brązowy medal.

Nasza drużyna w składzie Martyna Adamska, Julia Gwóźdź, Paulina Sadowska, Patrycja Ziętek zajęła 3 miejsce. Nasze dziewczęta pokonały w pierwszym meczu drużynę Górnika Radlin, następnie w walce o finał uległy drużynie RMKS Rybnik późniejszym zwyciężczyniom i w walce o brązowy medal pokonały w zaciętym meczu 1 punktem w doliczonym czasie ekipę Piasta Gliwice. Szczególne w tym miejscu słowa uznania należą się kapitan naszej drużyny Patrycji, która w ostatniej walce wytrzymała presję i przy wielu trafieniach obopólnych to ona zadała rozstrzygające bardzo efektowne pchnięcie na stopę.

Cztery medale, jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe w tym jeden drużynowy, to dorobek naszych szpadzistek w dwudniowych zmaganiach szermierczych w Rybniku. Jeśli do tego doliczyć brązowy medal Mirosława Gońdy z MDK Nr 1 Bytom, to bytomianie z 5 medalami mogą miniony weekend zaliczyć do bardzo udanych. 


GALERIA17.04.2016
 POLSKO - NIEMIECKA GALA SZEMIERCZA - DRZONKÓW

Kiedy najmłodsi reprezentanci walczyli w Krzeszowicach dwie nasze zawodniczki wybrały się na zachód naszego pięknego kraju do Drzonkowa na Polsko-Niemiecką Galę Szermierczą.

Obie nasze zawodniczki rozpoczęły turniej obiecująco. W walce o szeroki finał Martyna Adamska pechowo i nieznacznie przegrała walką
i zajęła ostatecznie dobre 9 miejsce, a Patrycja Ziętek po raz drugi wygrała Polsko - Niemiecką Galę Szermierczą.

Gratulujemy dobrej postawy obu zawodniczkom, a Patrycji złotego medalu.


GALERIA
16.04.2016
 PUCHAR ŻUBRÓW - KRZESZOWICE


Kolejny weekend sportowy to zawody o Puchar Żubrów w Krzeszowicach. W kategorii skrzata nasz klub reprezentowała ekipa Trzech Muszkieterów: Amelia Sadowska, Jeremi Kaczmarczyk i Łukasz Sławiński. Po pięknych i emocjonujących walkach Amelia i Jeremi zajęli 7 miejsce a Łukasz Sławiński zajął 3 miejsce. Brawo.

Paulina Sadowska uplasowała się na dobrym 9 miejscu zdobywając kolejne punkty w klasyfikacji Pucharu Żubrów i przybliżając się do kwalifikacji do turnieju finałowego który odbędzie się na Zamku Królewskim w Niepołomicach. W finałowym turnieju wystapi 8 najlepszych zawodniczek całego cyklu.

GALERIA
10.04.2016
 WARSZAWSKA SYRENKA - WARSZAWA

W drugim dniu warszawskich zawodów boje toczyli młodzi zawodnicy.

W rocznikach 2005 i 2008 Aleksandra Pogoda zajęła 26 miejsce a najmłodsza zawodniczka zawodów Amelia Sadowska uplasowała się na 35 miejscu. Był to pierwszy po kontuzji stopy występ Oli i należy go uznać za bardzo dobry. Amelia w gronie starszych koleżanek walczyła bez respektu pokazując, że mimo młodego wieku jest „materiałem” na świetną zawodniczkę.

Nasze młodziczki w tym turnieju zaliczane były do grona szpadzistek które powinny zająć wysokie pozycje. Początek zawodów potwierdzał tę tezę. Patrycja Ziętek i Oliwia Włoczka świetnie przebrnęły eliminacje grupowe i wygrywały walkę za walką w „puchrach”. Niestety Oliwia
w walce o finałową „ósemkę” doznała kontuzji stopy i musiała się wycofać z zawodów. Ostatecznie została sklasyfikowana na dobrym 9 miejscu. Patrycja co prawda wygrała walkę kwalifikacyjną do "ósemki”, ale pechowo upadła na osłabioną wcześniejszą kontuzją rękę.
W kolejnej walce i mimo ambitnej postawy walcząc z bólem i z późniejsza zwyciężczynią turnieju Ewą Kawencką z Piasta Gliwice przegrała 15-11. Została skalsyfikowana na 8 miejscu. Pechowo walczyła teakże Paulina Sadowska zajmując 35 miejsce. Startowały 43 zawodniczki z Polski, Litwy, Estonii.

GALERIA 
09.04.2016
 PUCHAR ŻUBRÓW - SKAWINA

Równolegle z warszawskim turniejem w Skawinie odbył się pierwszy z cyklu turniejów o Puchar Żubrów. Do skawiny pojechała czteroosobowa grupa naszych reprezentantów.

W kategorii dzieci nasza zawodniczka Martyna Adamska uplasowała się na 14 miejscu, a Mateusz Ślązak był 25.

Najmłodsza nasza reprezentantka i najmłodsza uczestniczka zawodów Amelia Sadowska w kategorii skrzata po dobrych i emocjonujących walkach zajęła dobre 9 miejsce tuż za finałową „ósemką”.

Najlepiej zawalczyła nasza jedyna w tych zawodach młodziczka Paulina Sadowska – siostra Amelii. Paulina wskoczyła na podium zajmując 3 miejsce. Bardzo cieszą coraz większe umiejętności Pauliny i mamy nadzieję, że niebawem usłyszymy o jej dobrych występach i wysokich pozycjach w klasyfikacji zawodów. Oczywiście pod warunkiem, że w dalszym ciągu będzie podnosiła swoje umiejętności szermiercze przez ciężką pracę na treningach, bo przecież „trening czyni mistrza”.


GALERIA
09.04.2016 MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ AMATORÓW - WARSZAWA

W Międzynarodowym Turnieju Amatorów, który odbył się w Warszawie nasza zawodniczka Justyna Sadowska zajęła 12 miejsce a Grzegorz Ziemecki 37. Niech nikogo miejsca naszych zawodników nie mylą. Turniej warszawski jest świetnie obsadzony. Startuje w nim wielu świetnych szermierzy z kraju i zagranicy. Nie brakuje czynnych zawodników, weteranów szermierki. W tym kontekście miejsca naszych amatorów należy uznać za bardzo dobre.


GALERIA03.04.2016
 IX MEMORIAŁ JERZEGO JANIKOWSKIEGO - KATOWICE


W IX Memoriale Jerzego Janikowskiego wystartowało 10 naszych reprezentantów. Walczyli ze zmiennym szczęściem, ale przecież liczy się dobra zabawa.

Nasi najmłodsi zawodnicy walczący w rocznikach 2006-2008 a więc najmłodsi w tej stawce bo obaj się urodzili w 2008 uplasowali się na 21 miejscu Łukasz Sławiński i na 31 Jeremi Kaczmarczyk.

W kategorii dzieci czyli w rocznikach 2004-2005 wśród dziewcząt Martyna Adamska zajęła 6 miejsce ulagająć późniejszej zwyciężczyni zawodów a Alicja Wolny zajęła 18 miejsce. Chłopcy w tej kategorii zajęli miejsca 21 – Mateusz Ślązak a 33 Stanisław Kondera.

Młodziczki natomiast zajęły patrząc od tyłu końcowej listy klasyfikacyjnej: 37 – Paulina Sadowska, 11 – Patrycja Ziętek, 5 – Oliwia Włoczka i 3 – Julia Gwóźdź.

Gratulujemy wszystkim dzielnej postawy a Julii brązowego medalu  


GALERIA02-03.04.2016 GRAND PRIX WETERANÓW - SPAŁA

W pierwszy weekend kwietnia odbyło się I Grand Prix Weteranów w Spale. Nasz klub był reprezentowany przez trzy osoby Justynę Sadowską, która startowała w szpadzie i szabli, Marię Adamską która po raz pierwszy w swojej karierze i po raz pierwszy w historii BTS Bytom reprezentowała nas we florecie. W szpadzie ponadto wystartował Krzysztof Ćwioro. Nie brakowało dobrej zabawy i emocjonujących walk. Nasi zawodnicy ze Spały wyjechali z 4 medalami. Ciekawostką jaka pojawiła się niedawno w naszym klubie jest coraz większe zainteresowanie naszych amatorów poza szpadą innymi broniami szermierki sportowej: szablą i floretem. 


W pierwszym dniu zawodów Justyna po bardzo dobrych walkach eliminacyjnych dotarła do finału. W walce o pierwsze miejsce musiała jednak uznać wyższość koleżanki z Warszawy i zajęła 2 miejsce. Walka była bardzo wyrównana a Justyna przegrała jednym punktem.
W tym samym dniu Krzysztof Ćwioro zajął 4 miejsce.


W drugim dniu rywalizowali szabliści i floreciści. 
Justyna Sadowska zajęła 3 miejsce w szabli, a Maria Adamska we florecie uplasowała się w męskim towarzystwie również na 3 pozycji.

Gratulijemy medali.

GALERIA - JUSTYNA SADOWSKA12-13.03.2016 OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ SZERMIERCZY O PUCHAR BURMISTRZA MIKOŁOWA                                   OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ SZERMIERCZY MAŁEGO RYCERZA 
                        TURNIEJ AMATORÓW DINOZAUR CUP.

Jak co roku w Mikołowie nasi szermierze rywalizowali w „Ogólnopolskim Turnieju Szermierczym o Puchar Burmistrza Miasta Mikołowa” który był rozgrywany równolegle z Ogólnopolskim Turniejem Małego Rycerza oraz Turniejem Dinozaur Cup.

Bytomianie dobrymi miejscami w klasyfikacji turnieju zaakcentowali swoje występy na Mikołowskich planszach.

W kategorii zucha nasze zawodniczki Alicja Wolny oraz Aleksandra Pogoda zajęły odpowiednio 10 i 11 miejsce w stawce 43 startujących zawodniczek. Najmłodsza Amelia Sadowska dzielnie próbowała sprostać starszym koleżankom tocząc wyrównane walki ale niestety zajęła ostatnie miejsce. Amelia swój występ potraktowała jako ostry trening przed następnymi zawodami, gdy będzie walczyć z rówieśniczkami. Brawo dla Amelii za waleczność, ambicję i brak respektu wobec bardziej doświadczonych szpadzistek.

W kategorii młodziczek nasze reprezentantki Julia Gwóźdź, Oliwia Włoczka oraz Patrycja Ziętek zakwalifikowały się do finałowej ósemki zawodów i w klasyfikacji końcowej ulasowały się: Oliwia na 2 miejscu, Julia na 3 a Patrycja na 7. Trzecia nasza reprezentantka walcząca z zawodów na zawody skuteczniej Paulina Sadowska uplasowała się na 12 pozycji.

Nasi najmłodsi zawodnicy w kategoriach męskich, będący jednocześnie najmłodszymi uczestnikami turnieju mikołowskiego zakończyli zawody na miejscu: 35 Łukasz Sławiński i na 39 Jeremi Kaczmarczyk. Ważne jest jednak to, że podobnie jak Amelia walczyli dzielnie i bez respektu ze starszymi kolegami. 

Nasz jedyny reprezentant w kategorii dzieci Mateusz Ślązak zajął 29 miejsce. To były drugie zawody Mateusza i progresja w górę jest.

Nie zawiedli nasi amatorzy Justyna Sadowska w silnej i licznej stawce kobiet uplasowała się na 2 miejscu a Grzegorz Ziemecki w równie silnej i licznej stawce męskiej zajął 3 miejsce ulegając w walce o finał późniejszemu zwycięzcy Sergiuszowi Haśko z Górnika Radlin.

Warty odnotowania jest także świetny występ szpadzistów z zaprzyjaźnionego bytomskiego klubu MDK NR 1 Bytom w kategorii młodzika. Maciej Marcol zajął 3 miejsce a Patryk Adamczyk był 7.

Kolejny weekend szermierczy i kolejne 5 medali i pucharów powędrowało do Bytomia z czego  4 medale do naszego klubu :)


GALERIA - JUSTYNA SADOWSKA
5-6.03.2016 MUSZKIETER TROPHY 2016 - GLIWICE

W Gliwicach w sobotę i w niedzielę 5-6 marca 2016 roku odbył się turniej Muszkieter Trophy zaliczany do klasyfikacji ogólnopolskiej Polskiego Związku Szermierczego. W sobotę rywalizowali chłopcy. Nasz najmłodszy zawodnik Jeremi Kaczmarczyk wywalczył srebrny medal. Jeremi w przekroju całego turnieju wygrał wszystkie walki poza tą ostatnią o złoto. Brawa dla Jeremiego.W kategorii juniora młodszego Jakub Boniecki nieznacznie przegrywając bardzo zaciętą i pełną zwrotów akcji walkę pucharową uplasował się ostatecznie na 25 miejscu. Mateusz Ślązak trzeci nasz reprezentant w tym dniu zaliczył pierwsze w swoim życiu zawody szermiercze w kategorii dzieci. Debiut wypadł całkiem dobrze, Mateusz w eliminacjach walczył dzielnie i wygrał jedną walkę. Niestety nie zakwalifikował się do dalszej fazy turnieju, choć było blisko. Zadecydowały pojedyncze trafienia. Mateusz zajął ostatecznie 67 miejsce. Pierwszy krok na turniejowych planszach zrobiony, teraz wypada czekać na następne starty i progresję wyników.

Drugi dzień to rywalizacja dziewcząt. W kategorii dzieci Martyna Adamska po dobrych walkach eliminacyjnych i pucharowych trafiła na późniejszą zwyciężczynię turnieju Maję Osadnik z UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. Walka o finałową ósemkę zakończyła się zwycięstwem koleżanki z Siemianowic. Martyna uplasowała się ostatecznie na 13 pozycji. Dwie pozostałe nasze zawodniczki: Alicja Wolny oraz Aleksandra Pogoda uplasowały się w końcowej klasyfikacji odpowiednio na 42 i 55 pozycji. Dla Aleksandry podobnie jak dla Mateusza był to pierwszy start w zawodach, pierwsze emocje i pierwsze doświadczenia. 

W kategorii młodzika nasz klub reprezentowały cztery zawodniczki Paulina Sadowska, Patrycja Ziętek, Oliwia Włoczka oraz Julia Gwóźdź. Wszystkie bardzo dobrze przebrnęły eliminacje grupowe. Wszystkie też pozytywnie zaliczyły pierwszą eliminację pucharową. W drugiej na siebie trafiły Paulina Sadowska oraz Patrycja Ziętek. Wygrała Patrycja. Paulina została sklasyfikowana na 26 miejscu. Nasze zawodniczki wygrywając kolejne walki pucharowe zakwalifikowały się do finałowej ósemki zawodów. Tam w kolejności Oliwia a potem Patrycja zostały wyeliminowane przez Julię. Tym samym Julia uzyskała prawo walki o złoty medal. Walka obfitowała w wiele zwrotów akcji, lecz ostateczne trafienie zadała rywalka Julii zawodniczka RMKS Rybnik Beata Pękała. Julia zdobyła srebro, Patrycja brąz a Oliwia zajęła miejsce 6.

W pierwszym dniu zawodów w Gliwicach rywalizowali również amatorzy. Justyna Sadowska w kategorii kobiet po świetnych walkach eliminacyjnych i po zaciętej pełnej emocji i trzymającej do samego końca w napięciu walce... niestety przegranej jednym trafieniem w doliczonym czasie zdobyła ostatecznie brąz. Grzegorz Ziemecki zajął dobre 6 miejsce mimo niedyspozycji stopy a Waldemar Boniecki nasz debiutant w poważnych zawodach wygrywając parę walk w tym jedną pucharową uplasował się na miejscu 9.

Dwa dni zawodów 4 medale, pokaźny dorobek punktowy do klasyfikacji ogólnopolskiej oraz parę udanych debiutów.... można powiedzieć, że za nami udany sportowy weekend.GALERIA - WALDEMAR BONIECKI
GALERIA - MARIA ADAMSKA, JUSTYNA SADOWSKA
26-27.02.2016
 GRAND PRIX WETERANÓW - RYDZYNA

W Rydzynie nieopodal Leszna po raz drugi odbył się Puchar Polski Weteranów. W zawodach rywalizowali weterani szermierki oraz amatorzy. Jak to bywa na weterańskich zawodach rywalizacja była zacięta. Weterani słyną z tego, że walczą z wielkim zaangażowaniem tak jak niegdyś, gdy byli młodymi zawodnikami walcząc na planszach całego świata.
Nasz klub reprezentowały dwie osoby: Justyna Sadowska, która wystartowała w rywalizacji w szpadzie i w szabli oraz Krzysztof Ćwioro walczący w szpadzie.

Oboje wrócili z zawodów z medalami. Justyna w szpadzie zajęła pierwsze miejsce a w szabli trzecie. Krzysztof w szpadzie w kategorii 2 (czyli w grupie wiekowej 50-60 lat) zajął trzecie miejsce. Justyna za zdobycie pierwszego miejsca w szpadzie otrzymała okazały puchar.

Mamy nadzieję, że jest to dobra prognoza przed następnymi zawodami. Mamy też nadzieję, że w następnych zawodach nasz klub bedzie reprezentowany bardziej licznie - wszak miłośników szermierki w naszym mieście nie brakuje.

GALERIA07.02.2016 ŚLĄSKI MARATON SZERMIERCZY "ŻYJ ZDROWO NA SPORTOWO"

W niedzielę 7 lutego 2016 roku w Hali „Na skrpie” w Bytomiu odbył się towarzyski turniej szermierczy pod nazwą Śląski Maraton Szermierczy w Szpadzie - „Żyj zdrowo na sportowo”.
W zawodach wystartowała spora grupa śląskich weteranów i amatorów szermierki oraz dwóch gości z małopolski. Warunkiem było ukończone 30 lat. Zawody odbywały się systemem”każdy z każdym”, więc przy liczbie startujących 18 stoczono 144 walki do 10 trafień.
Kto interesuje się szermierką to przyzna, że to spora dawka fechtunku w jednym dniu.
Rywalizacja, mimo zaciętych walk i sporej dawki adrenaliny przebiegała w przyjaznej atmosferze. Było to wszak spotkanie przyjaciół, których łączy pasja pt. SZERMIERKA.
Zawody przebiegały sprawnie głównie dzięki szczególnej wytrwałości uczestników i sprawnej pracy komisji zawodów w osobach czołowej zawodniczki BTS Bytom Patrycji Ziętek, Pani trener Agnieszki Kwapisz oraz Prezes BTS Bytom Pani Marii Adamskiej. Pani Agnieszka zadbała o ciasteczka a Pani Prezes o przepyszny tort własnej produkcji (wyroby Pani Prezes  mają swoją markę).
W podsumowaniu klasyfikacji końcowej uczestnicy zostali podzieleni na 3 kategorie: Kobieta Amatorka (KA), Mężczyzna Amator (MA) i Mężczyzna Weteran (MW) . Oto klasyfikacja końcowa pierwszej zimowej edycji Śląskiego Maratonu Szermierczego „Żyj zdrowo na sportowo”:

Kategoria KA:
1. Justyna Sadowska
2. Halina Trzensiok

Kategoria MA:
1. Grzegorz Ziemecki
2. Jerzy Cnotalski
3. Michał Adamowicz
4. Mirosław Kowalczyk
5. Leszek Zgryźniak
6. Przemysław Szota
7. Roman Ćwioro
8. Waldemar Boniecki
9. Tomasz Kowalski

Kategoria MW:
1. Mariusz Frydrycki|
2. Sergiusz Haśko
3. Artur Betleja
4. Bernard Trzensiok
5. Krzysztof Ćwioro
6. Roman Vorreiter
7. Zbigniew Jaroszek

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom a zwycięzcy otrzymali szampana.
Zawody można uznać za udane chociażby z tej racji, że wszyscy uczestnicy umawiali się już na wiosenna edycję turnieju.
A więc ...do zobaczenia na wiosnę w Bytomiu!


TABELA ZAWODÓW23.01.2016  PUCHAR EUROPY JUNIOREK MŁODSZYCH - BRATYSŁAWA

Dobry wynik osiągnięty w Pucharze Polski Juniorek Młodszych we Wrocławiu 12 grudnia 2015 roku przez naszą czołową zawodniczkę Oliwię Włoczka (przypomnijmy – Oliwia zdobyła brązowy medal Pucharu Polski Juniorek Młodszych, choć sama jest jeszcze w kategorii młodzika) spowodował, że nasza zawodniczka otrzymała kwalifikację do startu 23 stycznia w Pucharze Europy w Bratysłąwie. Oliwia była najmłodszą zawodniczką w polskiej ekipie i był to  jej pierwszy start w międzynarodowych zawodach tak dużej rangi. Wydawać by się mogło, że Oliwia pojedzie do Bratysłąwy zapłacić tzw. „frycowe”. Nie do końca. Waleczność naszej zawodniczki, umiejętność panowania nad emocjami w czasie walki oraz spore już umiejętności pozwoliły Oliwii przebrnąć eliminacje grupowe zaliczając sporo dobrych akcji i walk i wygrywając z czołowymi zawodniczkami w Europie. Zaznaczmy, że nasza zawodniczka z racji pierwszego startu w Pucharze Europy była rozstawiana do walk grupowych do zawodniczek, które na listach klasyfikacyjnych są znacznie wyżej. Po trzech wygranych walkach w eliminacjach grupowych Oliwia zakwalifikowała się do walk pucharowych. Przegrała jednak w rywalizacji pucharowej wyrównaną walkę o wejście do grona 128 zawodniczek mających prawo do dalszej rywalizacji. Ostatecznie zajęła miejsce 161 pozycję. Startowało ponad 300 szpadzistek.

Cieszy przede wszystkim fakt, że Oliwia w gronie starszych zawodniczek z całej Europy radziła sobie jak „równy z równym”, stoczyła sporo wyrównanych i interesujących walk na dobrym poziomie. To dobry prognostyk na przyszłość.
ACH, CO TO BYŁ ZA ŚLUB !!!

Nasze stowarzyszenie to wspaniali ludzie. Zarówno członkowie naszego klubu, ich rodziny jak i sympatycy. To jedna szermiercza rodzina.
I jak w rodzinie dzielimy się radościami i smutkami. O tych pierwszych zawsze pamiętamy, a te drugie staramy się puścić w niepamięć.

Ostatnio miały miejsce dwie radosne uroczystości o których chcielibyśmy w tym miejscu wspomnieć. Dwoje naszych wspaniałych szermierzy wstąpiło w związki małżeńskie. Marta i Grzegorz oraz Justyna i Darek w obecności świadków i zaproszonych gości wypowiedzieli słowa:
Świadoma(y) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński ... i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe." -  czego i my wszyscy im serdecznie życzymy.
Na obu ślubach nie mogło zabraknąć szermierczej oprawy, a że rzecz miała miejsce na Śląsku, więc na ślubie Justyny i Darka pojawiły się również akcenty górnicze.

Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia !!!


GALERIA
16.12.2015  TURNIEJ ŚWIĄTECZNY O MISTRZOSTWO BYTOMIA 2015

W dniu 16 grudnia 2015 roku w hali „Na skarpie” odbył się Turniej Świąteczny o Mistrzostwo Bytomia w Szpadzie. Organizatorem i gospodarzem mistrzostw był Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Bytomiu a współorganizatorem klub szermierczy Bytomskie Towarzystwo Szermiercze.
Kolejne Mistrzostwa Bytomia były dedykowane dla dzieci i młodzieży do kategorii juniora. Turniej zgromadził na planszach 27 młodych szpadzistek i szpadzistów. Zawodnicy byli podzieleni na trzy grupy wiekowe, a klasyfikacja mistrzostw obejmowała kat. zuchów i skrzatów i dzieci oraz łączoną kategorię młodzika, juniora młodszego i juniora. Prawo startu mieli zawodnicy bytomskich klubów i szermierze zamieszkali na terenie Bytomia.
Jak co roku rywalizacja na planszy była zacięta. Były wszystkie emocje jakie towarzyszą sportowi. Były łzy zarówno te kojarzone ze smutkiem jak i te związane ze szczęściem, była i sportowa złość i wybuchy sportowej radości. Co roku na Mistrzostwach Bytomia w miejsce tych co przechodzą do starszych roczników pojawiają się nowi zawodnicy rozpoczynający sportową przygodę z szermierką dla których mistrzostwa były debiutem. 
Szermierka w Bytomiu cieszy się coraz większą popularnością. W bytomskich klubach trenują nowi adepci sztuki władania białą bronią, którzy po okresie przygotowawczym, gdy poznają zasady poruszania się w postawie szermierczej oraz podstawowe działania szermiercze oraz komendy i zasady walki na planszy z pewnością wystąpią w przyszłorocznych mistrzostwach. Można się więc spodziewać, że za rok Mistrzostwa Bytomia będą miały jeszcze liczniejszą obsadę.

W Mistrzostwach Bytomia 2015 roku w poszczególnych kategoriach zawodnicy zajęli następujące miejsca:

Kategoria skrzaty, zuchy, dzieci – dziewczęta:

1. Martyna Adamska BTS Bytom
2. Alicja Wolny BTS Bytom
3. Jagoda Nosek BTS Bytom
4. Aleksandra Pogoda BTS Bytom
5. Amelia Sadowska BTS Bytom

Kategoria skrzaty, zuchy, dzieci – chłopcy:

1. Miłosz Drozd MDK Nr 1 Bytom
2. Igor Foryś MDK Nr 1 Bytom
3. Wojciech Tetla MDK Nr 1 Bytom
4. Antoni Tetla MDK Nr 1 Bytom
5. Kondera Stanisław BTS Bytom
6. Ślązak Mateusz BTS Bytom
7. Łukasz Sławiński BTS Bytom

Kategoria młodzik, junior młodszy, junior – kobiety:
1. Oliwia Włoczka BTS Bytom
2. Julia Gwóźdź BTS Bytom
3. Paulina Sadowska BTS Bytom
4. Magda Duljasz BTS Bytom
5. Patrycja Ploch BTS Bytom

Kategoria młodzik, junior młodszy, junior – mężczyźni:

1. Mikołaj Celta BTS Bytom
2. Kasper Chyrek MDK Nr 1 Bytom
3. Maciej Marcol MDK Nr 1 Bytom
4. Patryk Adamczyk MDK Nr 1 Bytom
5. Jakub Boniecki BTS Bytom
6. Mirosław Gońda MDK Nr 1 Bytom
7. Piotr Majewski MDK Nr 1 Bytom
8. Szymon Boniecki BTS Bytom
9. Miłosz Mazurkiewicz MDK Nr 1 Bytom
10. Paweł Kwijas BTS Bytom

Mistrzostwa Bytomia były też okazją do podsumowania i wręczenia nagród uczestnikom Cyklu Turniejów „Szermierka Drogą do Sukcesu” dofinansowanego przez Gminę Bytom. Cykl trwał od września do grudnia 2015 roku i składał się z 2 cotygodniowych turniejów w kategorii zuchy, skrzaty, kategorii dzieci i kategorii powyżej 11 lat z podziałem na kobiety i mężczyzn.

W poszczególnych kategoriach triumfowali:

Kategoria zuchy, skrzaty:
1. Łukasz Sławiński
2. Amelia Sadowska
3. Aleksandra Pogoda


Kategoria dzieci:
1. Stanisław Kondera
2. Alicja Wolny
3. Martyna Adamska

Kategoria kobiet:
1. Julia Gwóźdź
2. Patrycja Ziętek
3. Oliwia Włoczka

Kategoria mężczyzn:
1. Mikołaj Celta
2. Grzegorz Ziemecki
3. Szymon Boniecki  


Bardzo dziękujemy wszystkim organizatorom, za zaangażowanie w organizację mistrzostw, rodzicom dzieci i kibicom a szczególnie uczestnikom mistrzostw za stworzenie wyjątkowej sportowej atmosfery. Szczególne podziękowania dla Pana Piotra Bortel za sprawne poprowadzenie 
zawodów i Pani Marysi Adamskiej za przepyszne babeczki :)

Zapraszamy do obejrzenia pięknych zdjęć relacji fotograficznej zawodów, która jest dziełem Waldemara Bonieckiego.


GALERIA
12.12.2015  III PUCHAR POLSKI JUNIORÓW MŁODSZYCH - WROCŁAW

We Wrocławiu odbył się 12-go grudnia 2015 roku III Puchar Polski Juniorów Młodszych w szpadzie. Nasz klub reprezentowały 3 zawodniczki, Julia Gwóźdź, Oliwia Włoczka i Patrycja Ziętek oraz 3 zawodników Jakub Boniecki, Szymon Boniecki i Mikołaj Celta.

Nasi reprezentanci walczyli ze zmiennym szczęściem. Ostatecznie uplasowali się na odległych miejscach. Mamy jednak nadzieję, że Panowie nie powiedzieli ostatniego słowa i jak to nieraz bywało jeszcze w tym sezonie powalczą o dobre lokaty.

Natomiast bardzo dobre walki stoczyły dziewczęta. Mimo że wszystkie są jeszcze w kategorii młodzika nie ustępowały starszym przeciwniczkom. Po eliminacjach grupowych nasze dziewczęta Julia i Patrycja rozstawiły się na bardzo dobrych miejscach – Julia na 3, a Patrycja na 14 (w zawodach startowało 107 zawodniczek!!!). Natomiast po niezbyt udanych eliminacjach Oliwia rozpoczęła walki pucharowe z dalekiego 75 miejsca. Wydawało się, że Oliwia przechodzi mały kryzys formy, mimo silnej grupy w jakiej walczyła. Jednak wiara naszej szpadzistki w to, że potrafi wygrać z każdą zawodniczką turnieju nie opuściła jej. W kolejnych walkach udowodniła, że jest to przejściowy kryzys lub też chwilowy brak szczęścia i że jest w świetnej dyspozycji (przypomnijmy Oliwia wygrała przed tygodniem ogólnopolski turniej klasyfikacyjny w Gliwicach). Pokonując kolejne rywalki dotarła aż do półfinału. Tu musiała jednak uznać wyższość koleżanki z MKS Kusy Szczecin Weroniki Janickiej. Oliwia była najmłodszą finalistką turnieju. Parę dni temu obchodziła swoje urodziny. Ciekawostką jest fakt, że Oliwia w walce o brązowy medal przerwała zwycięską passę zawodniczki PTG Sokół 1893 Mielec Klaudii Forczek, która w swoich dwóch poprzednich walkach wyeliminowała zaledwie jednym trafieniem nasze dwie pozostałe reprezentantki - najpierw Patrycję Ziętek a potem Julię Gwóźdź. Patrycja zakończyła zawody na dobrym 18 miejscu, a Julia na 10.

Dobre miejsca naszych młodych zawodniczek pozwalają z optymizmem patrzeć na ich dalszy rozwój i dobre wyniki sportowe w nadchodzącym 2016 roku.

GALERIA - Kazimierz Górniak
03-04.12.2015 "GWIAZDKA ZE SZPADĄ",  "TURNIEJ DINOZAURÓW" - GLIWICE

28-29 listopada w gliwickim turnieju „Gwiazdka ze Szpadą” rywalizowały szpadzistki i szpadziści w kategoriach dzieci, młodzika i juniora młodszego. Zawody zaliczane są do klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego a to powoduje że turniej stoi zawsze na wysokim poziomie.

W tym roku zawodniczki Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego udały się na turniej, by bronić wysokich lokat na liście klasyfikacyjne PZSz i nie zawiodły. Zawody w kategorii młodzika wygrała Oliwia Włoczka, na trzecim miejscu podium uplasowała się Patrycja Ziętek, a tuż obok podium na wysokim 5 miejscu przewodząca dotychczas na liście krajowej Julia Gwóźdź.

Po tym turnieju przewodnictwo na liście krajowej objęła Patrycja, na trzecim miejscu plasuje się zwyciężczyni turnieju Oliwia a Julia spadła na czwarte miejsce.

Równolegle z turniejem młodzieży na obiektach Piasta Gliwice odbywał się tradycyjnie Turniej Dinozaurów w którym startują amatorzy. I w tym turnieju reprezentanci Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego odnieśli spory sukces. Zawody mężczyzn wygrał Grzegorz Ziemecki, a w kategorii kobiet drugie miejsce po emocjonującej walce finałowej zajęła Justyna Ziętek.

Brawo dla bytomskich medalistów !!!


GALERIA
07.11.2015  "PUCHAR ZIEM PÓŁNOCNYCH" - SZCZECIN


7 listopada 2015 roku w Szczecinie odbył się jeden z turniejów zaliczanych do klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego pod nazwą „Puchar Ziem Północnych”. Na turniej w daleką podróż wybrała się skromna 2 osobowa reprezentacja Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego w kategorii młodzika dziewcząt. W końcowej klasyfikacji zawodów Patrycja Ziętek uplasowała się na bardzo dobrym 3 miejscu, a Paulina |Sadowska zajęła 23 miejsce. Szczególnie cieszą punkty zdobyte przez Patrycję, która jest w pierwszej trójce listy klasyfikacyjnej PZSz. Startowało 38 zawodniczek.


GALERIA
03-04.10.2015  OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ - RADLIN

Radlin w dniach 03-04 października 2015 roku gościł młodych szermierzy na Ogólnopolskim Turnieju Szermierczym z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

BTS Bytom reprezentowały 4 zawodniczki oraz 4 zawodników. Godne odnotowania są szczególnie wyniki osiągnięte przez Julię Gwóźdź, która w kategorii młodziczek zdominowała zawody i wygrała turniej zdobywając złoty medal. Świetnie walczyła po długiej przerwie spowodowanej kontuzją Oliwia Włoczka. Oliwia po zakwalifikowaniu się w dobrym stylu do finałowej „ósemki” trafiła na późniejszą zwyciężczynię zawodów, klubową koleżankę Julię. Tego dnia lepsza okazała się |Julia i Oliwia musiała się zadowolić dobrym siódmym miejscem.

Bardzo dobre zawody zawalczyła w kategorii dzieci Martyna Adamska. Martyna pewnie awansowała do finałowej „ósemki” w której uplasowała się na świetnym 3 miejscu z brązowym medalem. Brawa dla Julii, Oliwii i Martyny.

Czwarte w tym sezonie zawody w kategorii młodziczek i czwarte zwycięstwo naszych zawodniczek. Dwa zwycięstwa w tym sezonie "zaliczyła" Patrycja Ziętek i dwa Julia Gwóźdź. Patrycja nie mogła wystąpić w Radlinie z powodów zdrowotnych.

Wszyscy pozostali zawodnicy zarówno pierwszego jak i drugiego dnia zawodów po pozytywnym przebrnięciu eliminacji grupowych przegrali swoje pierwsze walki pucharowe.
26-27.09.2015  TURNIEJ SZERMIERCZY O PUCHAR BYTOMIA 2015,  
                         DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POLSKI WETERANÓW  I AMATORÓW 

W dniach 26-27 września 2015 roku w bytomskiej Hali „Na skarpie” odbył się Turniej Szermierczy o Puchar Bytomia oraz Drużynowe Mistrzostwa Polski Weteranów i Amatorów w Szermierce. Turnieje odbyły się pod patronatem Prezydenta Miasta Bytomia Pana Damiana Bartyli niegdyś świetnego piłkarza, miłośnika sportu wspierającego każdy przejaw aktywności sportowej.
Obydwa turnieje odbywały się równolegle. W pierwszym dniu na planszach rywalizowały dziewczęta w szpadzie w kategoriach skrzata, zucha, dzieci i młodzika, a więc zawodniczki w rocznikach 2002 i młodsze. Weterani i amatorzy (zawodnicy w wieku co najmniej 30 lat) walczyli w szpadzie. Drugi dzień to zmagania chłopców w szpadzie oraz weteranów i amatorów we florecie i w szabli.
Na bytomskich planszach przez dwa weekendowe dni walczyło łącznie 240 zawodniczek i zawodników.
Połączenie turnieju najmłodszych roczników oraz tych najstarszych miało na celu pokazanie młodym szermierzom rozpoczynającym karierę sportową na przykładzie weteranów i amatorów, że szermierka może być przygodą na całe życie.
Na bytomskim turnieju zagościło wielu znakomitych zawodników weteranów, byłych i obecnych reprezentantów swoich krajów, triumfatorów wielu międzynarodowych turniejów szermierczych.
Udział w Drużynowych Mistrzostwach Polski Weteranów i Amatorów wzięli między innymi aktualny srebrny medalista ostatnich Mistrzostw Europy Weteranów Mykola Opanasenko z Ukrainy oraz brązowy medalista tych samych mistrzostw, mający już na swoim koncie Mistrzostwo Europy Dariusz Zieliński. W turnieju drugiego dnia wziął również udział Jacek Gaworski świetny szermierz walczący nie tylko na planszy ale i w życiu z ciężkimi chorobami. Fundacja Jacka Gaworskiego "Pomóż Walczyć o Życie" wsparła turniej starszych szermierzy. Jacek na ostatnich Mistrzostwach Świata we florecie zajął 11 miejsce - najlepsze wśród Polaków. Celem Jacka Gaworskiego jest udział w Igrzyskach Olimpijskich.
Zawody stały na wysokim poziomie. Byliśmy świadkami wielu wspaniałych, zaciętych walk, wielu triumfów i zaskakujących porażek, wybuchów emocji, łez radości i porażki, czyli tego co charakterystyczne i wspaniałe w sporcie, tego co wszyscy w sporcie kochamy.
Bytomscy szermierze zaznaczyli swój start w Turnieju o Puchar Bytomia 2015 oraz w Drużynowych Mistrzostwach Polski Weteranów i Amatorów.
Zmagania młodziczek zakończyły się zwycięstwem i złotym medalem Julii Gwóźdź z BTS Bytom, która w zaciętym i wyrównanym pojedynku pokonała swoją koleżankę klubową Patrycję Ziętek. Patrycja zdobyła srebrny medal. Na 19 miejscu uplasowała się Paulina Sadowska a na 20 Magda Duljasz z BTS Bytom.
Drugiego dnia zawodnicy MDK NR 1 Bytom Szymon Paluch i Miłosz Mazurkiewicz zajęli odpowiednio 21 i 22 miejsce. Paweł Kwijas z BTS Bytom został sklasyfikowany na 24 miejscu.
W kategorii dzieci nasza reprezentantka Martyna Adamska po świetnych walkach zakwalifikowała się do finałowej ósemki. Martyna ostatecznie uplasowała się na bardzo dobrym 5 miejscu. Druga nasza reprezentantka w kategorii dzieci Alicja Wolny została sklasyfikowana na 15 miejscu. W tym samym roczniku w niedzielę Miłosz Drozd z MDK Nr 1 Bytom został sklasyfikowany na 16 miejscu a Stanisław Kondera z BTS Bytom na 25 miejscu.
W najmłodszej kategorii na 21 miejscu uplasowała się Amelia Sadowska z BTS Bytom jedna z najmłodszych uczestniczek turnieju. Dla Amelki był to pierwszy turniej w życiu. Następnego dnia w rywalizacji chłopców Jeremi Kaczmarczyk z BTS Bytom zajął 17 miejsce a jego klubowy kolega Łukasz Sławiński 18. Jeremi i Łukasz byli najmłodszymi zawodnikami w swojej kategorii. Dla Jeremiego były to również pierwsze zawody. Łukasz ma już na swoim koncie medal z zawodów w Knurowie.
W kategorii weterana drużyna BTS Bytom w składzie: Mariusz Frydrycki, Grzegorz Ziemecki, Sergiusz Haśko, Krzysztof Ćwioro w szpadzie zajęła dobre 7 miejsce w kategorii weteran. Drużyna kobieca BTS Bytom w składzie: Maria Adamska, Justyna Ziętek, Małgorzta Osadnik oraz Agnieszka Celta uplasowała się na 4 miejscu wśród amatorów.
Bardzo ciekawa była rywalizacja kobiecej i amatorskiej drużyny BTS Bytom w składzie: Justyna Ziętek, Halina Trzensiok oraz Beata Pelińska. Panie dzielnie rywalizowały z mężczyznami weteranami wygrywając kilka walk. Brawo. Ostatecznie BTS Bytom „zgarnął” złoty medal i tym samym tytuł Mistrza Polski Amatorów oraz nagrodę dla Najlepszej Drużyny Kobiecej zawodów w szabli.

GALERIA - WALDEMAR BONIECKI dzien 1
GALERIA - WALDEMAR BONIECKI dzien 2
GALERIA - KRZYSZTOF ĆWIORO
GALERIA - MICHAŁ DUL19.09.2015
 MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ SZERMIERCZY "KMICIC CUP"

Częstochowa gościła w sobotę 19 września szermierzy w kategorii dzieci i młodzika na corocznym Międzynarodowym Turnieju Szermierczym „Kmicic Cup”. Bytomskie Towarzystwo Szermiercze reprezentowały trzy zawodniczki. W kategorii młodzika wystartowały Magda Duljasz, Julia Gwóźdź oraz Patrycja Ziętek.

Wszystkie nasze zawodniczki pozytywnie przebrnęły przez eliminacje grupowe. Po eliminacjach grupowych najlepiej, bo z pierwszego miejsca rozstawiła się Julia Gwóźdź.

Magda przegrała swoją walkę pucharową o wejście do czołowej 16-tki zaWODÓW. Patrycja z Julią wygrywając kolejne walki dotarły do finałowej ósemki. W finale po raz kolejny w tym sezonie zwyciężyła Patrycja Ziętek zajmując 1 miejsce. Na 3 miejscu podium ostatecznie uplasowała się Julia Gwóźdź.

Kolejny weekend, kolejne medale dla Bytomia i kolejne zwycięstwo Patrycji. Brawa dla naszych dziewczyn.


GALERIA
12.09.2015
 II MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ O PUCHAR LAJKONIKA - KRAKÓW

W sobotę pięć zawodniczek i jeden zawodnik Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego rywalizowali w II Międzynarodowym Turnieju Szermierczym o Puchar Lajkonika w Krakowie. Pierwsze miejsce w kategorii młodzika bezapelacyjnie zajęła Patrycja Ziętek wygrywając wszystkie walki. Martyna Adamska w kategorii dzieci zakończyła zawody na bardzo dobrym piątym miejscu.

Po zakończonych zmaganiach dzieci i młodzieży do rywalizacji przystąpili dorośli szermierz czyli byli zawodnicy, którzy już zakończyli karierę oraz amatorzy. BTS reprezentowała mama Patrycji – Justyna Ziętek oraz Grzegorz Ziemecki. Justyna zakończyła zawody na podium zajmując 3 miejsce, a Grzegorz podobnie jak Martyna uplasował się na bardzo dobrym 5 miejscu.
Paulina Sadowska w kategorii młodzika przebrnęła pozytywnie eliminacje grupowe i przegrała walkę o wejście do 16-tki zawodów. 

Julia Gwóźdź niestety nie ukończyła zawodów w Krakowie z powodów zdrowotnych. Mamy nadzieję, że nasi zawodnicy i zawodniczki będą w pełnej dyspozycji na turniej w Bytomiu, który odbędzie się już za dwa tygodnie.

Początek sezonu sygnalizuje więc, że nasi reprezentanci podobnie jak w poprzednim sezonie będą rywalizować o najwyższe lokaty w swoich kategoriach wiekowych.


GALERIA
11-12.09.2015 DNI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

W piątek i sobotę 11-12 września odbyły się coroczne Dni Organizacji Pozarządowych w Bytomiu. Tegoroczna edycja miała miejsce w Agorze Bytom. Bytomskie Towarzystwo Szermiercze podobnie jak inne bytomskie organizacje pozarządowe prezentowało się na specjalnie przygotowanym stoisku i podczas pokazu władania białą bronią na głównej scenie imprezy.

Nasi zawodnicy podczas pokazu zademonstrowali podstawowe działania szermiercze, opowiedzieliśmy trochę o historii szermierki, pokazaliśmy podstawowe elementy wyposażenia współczesnego szermierza oraz zademonstrowaliśmy dwie walki szermiercze pomiędzy kobietami oraz pomiędzy kobietą i mężczyzną. W pokazie uczestniczyli nasi czołowi szermierze Julia Gwóźdź, Patrycja Ziętek oraz Mikołaj Celta.

Po pokazie nasi szermierze ruszyli w korytarze Galerii Agora, by zachęcać młodzież i dorosłych do uprawiania szermierki rozdając ulotki. Stoisko cieszyło się sporym zainteresowaniem osób przebywających w tym dniu w galerii. Każdy mógł uzyskać informacje o współczesnej szermierce i o zajęciach jakie prowadzi BTS Bytom.

Mamy nadzieję, że dzięki tego rodzaju imprezom wzrośnie zainteresowanie szermierką w naszym mieście.


GALERIA
17-23.08.2015
 LETNI OBÓZ SPORTOWY - GROŃ

Dzień 1
Wreszcie nadszedł dzień na który czekaliśmy od kilku miesięcy – jedziemy na obóz. Rano zbiórka pod halą, szybkie pożegnanie z rodzicami i ruszamy w góry. na miejscu okazuje się, że gór nie widać – wszędzie chmury, ale po małym rozpoznaniu terenu stwierdzamy – jest fajnie.

Jak to ma w zwyczaju nasza „Wąska Kadra” w pierwszym dniu pobytu zawsze idziemy na spacer po okolicy. Cel wyznaczony – centrum miejscowości w której mieszkamy. Żeby nam poszło sprawniej włączamy nawigacje i ruszamy przed siebie – pod górę, z góry, pod górę, pod górę, pod jeszcze większą górę i tak idziemy ponad godzinę…miły głos z nawigacji informuje nas po pewnym czasie – jesteś u celu! Rozglądamy się zdziwieni wokół…krajobraz się nie zmienił, po prawej krowa, po lewej owca – centrum miejscowości Groń

Rozbawieni wracamy na kolację.

Wieczorem zamieniamy się w mafiosów, wyposażonych w zegarki, klapki japonki i szurające buty. Po aktywnym dniu w doskonałych nastrojach idziemy spać, rano rozruch, żarty się skończyły ;)


Dzień 2

Z rana pobudka, rozruch – na szczęście nie biegamy pod górę ;)
Po śniadaniu poranny trening – walki, lekcje czyli to co tygrysy lubią najbardziej
Popołudniu wybraliśmy się do centrum – tym razem Nowego Targu, lody, pizza i rurki z kremem a nasze zakupy zachowamy w tajemnicy…
Wieczór spędziliśmy wspólnie – najpierw ćwiczenia, a potem zabawa. Gra w kalambury – podzieleni na dwie drużyny walczyliśmy o nagrodę niespodziankę. Kapitanami drużyn zostały nasze dziewczyny Pati i Martynka, po wyrównanej walce wygrała jednym punktem drużyna Martyny, z pewnością na długo zapamiętamy niektóre hasła, rozbawieni do łez po skończonej zabawie nie mieliśmy ochoty wracać do pokoi, więc bawimy się dalej. Prosta zabawa wywołuje kolejne salwy śmiechu, poznajemy też nowe owoce – Flaszkowiec miękkociernisty i Yyyeeeeeee chyba zagoszczą w naszym jadłospisie na stałe.

Niestety, dzień dobiega końca a my musimy zregenerować siły na kolejny dzień.

Dzień 3

Nasz dzień rozpoczęliśmy porannym rozruchem – w pomniejszonym składzie – zwycięska drużyna w nagrodę wybrała sobie poranek w łóżku – co jest dla nas zupełnie niezrozumiałe, jak można zacząć dzień bez rozbiegania..? po rozruchu mogliśmy wskoczyć do basenu – odważyli się to zrobić tylko Pati i Kuba…mors i pudel
Do południa rozgrywaliśmy turniej – walki każdy z każdym, mały z dużym, dziewczyny z chłopcami – niektóre wyniki walk były zaskakujące
Popołudnie spędziliśmy w basenie, a wieczór grając turniej siatkówki – wynik meczu nikomu nie znany, choć Panie A i M twierdzą, że to ich drużyna wygrała – no cóż, one zawsze mają przecież rację.

Po intensywnym dniu odpoczywamy, rano mamy misję do wypełnienia…

Dzień 4

Wstaliśmy dziś wcześniej i zebrali się jeszcze przed pobudką w jednym pokoju. Dziś dyżurnym jest Pan Krzyś, chcemy zaskoczyć solenizanta z samego rana.
Dało się – złożyliśmy życzenia, zaśpiewali Sto lat i ofiarowali kokosa – bez konserwantów ;) to już staje się tradycją, że Pan trener urodziny obchodzi na obozie.
PS. Udało się – nie mamy rozruchu ;)

Przed obiadem kontynuowaliśmy turniej, a popołudniu wybraliśmy się na wycieczkę do Niedzicy – zwiedzanie zamku i spacer po okolicy. Aż dziwne, że dziewczyny wracają z wycieczki, przecież każda księżniczka chce mieć swój zamek
Wieczór spędziliśmy przy ognisku bawiąc się w piszczącego Jasia, nie sądziliśmy, że potrafimy wydawać takie odgłosy…orka, potwór z bagien.

Dzień 5

Poranek to szybkie śniadanie i wycieczka do term w Szaflarach, ciepła woda, zjeżdżalnie i park linowy. Odpoczywamy…

Popołudnie to trening – ostanie decydujące walki z turnieju indywidualnego i rozpoczęcie turnieju drużynowego.

Wieczorem kilka osób gra w tenisa z Paniami A i M, to ciężkie zadanie na nieoświetlonym korcie…piłek nie widać, przeciwnika nie widać, ale jest wesoło - no i w końcu to obóz ekstremalny.

Teraz oglądamy wspólnie film, jutro będziemy ćwiczyć czary

Dzień 6

Poranek rozpoczęliśmy rozruchem – powoli zaczynamy się do tego przyzwyczajać.

Poranny trening to kontynuacja rozpoczętego wczoraj turnieju drużynowego. Trzy drużyny stoczyły zacięte pojedynki ale wygrać mogła tylko jedna – Kamienne Mufinki (Pani Marysia, Martyna i Mikołaj) okazały się najlepsze, drugie miejsce zajęły Orki z Majorki (Michał, Szymon i Paweł) a trzecie Pomarańczowe Ziemniaki (Jakub, Patrycja i Filip).

Popołudniu kolejny trening i drugi turniej indywidualny. Wieczorem wybraliśmy się na kort tenisowy, nasza gra jest coraz…doskonalsza? Nie, to nie jest właściwe słowo, nasza gra jest komiczna i sprawia nam wiele radości a widzom jeszcze więcej.

Nie poddajemy się jednak i na kolejnym obozie również będziemy szlifować nasze umiejętności

Wyniki turnieju I

 1. Michał Racki

 2. Jakub Boniecki

 3. Martyna Adamska

 4. Szymon Boniecki

 5. Patrycja Ziętek

 6. Paweł Kwijas

 7. Maria Adamska

 8. Filip Kozłowski

Wyniki turnieju II

 1. Mikołaj Celta

 2. Jakub Boniecki

 3. Patrycja Ziętek

 4. Martyna Adamska

 5. Michał Racki

 6. Szymon Boniecki

 7. Paweł Kwijas

 8. Filip Kozłowski

Kochani Rodzice, jutro wracamy, mamy pełne torby brudnych ubrań, wydaliśmy wszystkie pieniądze i odzwyczailiśmy się od robienia porządków – cieszycie się na nasz powrót, nieprawdaż?

Wasze kochane dzieci

Dzień 7
...jeszcze tylko poranny rozruch, pakujemy walizki, sprzęt i wracamy do domów...
jesteśmy zadowoleni z tego wyjazdu i mamy nadzieję, że kolejne również będą tak udane.

Dziękujemy za fajny obóz i do zobaczenia na treningach
Wasza Wąska Kadra


GALERIA
13-14.06.2015 PUCHAR PREZYDENTA MIASTA SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE, MISTRZOSTWA ŚLĄSKA JUNIORÓW MŁODSZYCH - SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE 

W Siemianowicach Śląskich odbył się Puchar Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie oraz Mistrzostwa Śląska Juniorów Młodszych.

W Pucharze Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie nasza reprezentantka Martyna Adamska zakwalifikowała się do finałowej ósemki, w której uległa późniejszej triumfatorce turnieju Emilii Jaroszek z Pałacu Młodzieży Katowice plasując się ostatecznie na dobrym 8 miejscu.

W Mistrzostwach Śląska Juniorów Młodszych w szpadzie kobiet w turnieju indywidualnym Patrycja Ziętek uplasowała się również na 8 miejscu. Duljasz Magda była 25 a Paulina Sadowska 31. Nasze dziewczęta w turnieju drużynowym zajęły 8 miejsce.

W turnieju indywidualnym Mistrzostw Śląska mężczyzn Mikołaj Celta zajął 14, Racki Michał 20, Szymon Boniecki 23, a Jakub Boniecki 24 miejsce.  Nasza męska drużyna po emocjonujących walkach zajęła 4 miejsce.

GALERIA WALDEMARA BONIECKIEGO
GALERIA JUSTYNY ZIĘTEK
13.06.2015 PODSUMOWANIE SEZONU - DRUID PUB  RUDA ŚLĄSKA

W sobotę dzięki uprzejmości Pana Michała Kaczmarczyka i jego małżonki mogliśmy się spotkać w Druid Pub na imprezie kończącej sezon 2014/2015.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie naszego stowarzyszenia wraz z rodzinami. Po poczęstunku przygotowanym na grillu przez samego właściciela Druid Pub (bardzo smacznym!) w kilku słowach podsumowaliśmy mijający sezon. Nasi zawodnicy i zawodniczki w tym sezonie zdobyli sporo medali wygrywając lub plasując się w finałach wielu zawodów. Można go więc było zaliczyć do bardzo udanych.
Potem rozdaliśmy uczestnikom rocznego rankingu Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego pamiątkowe dyplomy. Trzej najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach otrzymali ponadto puchary i medale. Na koniec swoją przemowę wygłosił Jeremi syn naszych miłych gospodarzy i nasza szpadowa nadzieja. Jeremi podziękował za przybycie na spotkanie i za rywalizację w rankingu swoim kolegom i koleżankom czym wzbudził spory aplauz obecnych.

Po części oficjalnej wszyscy oddaliśmy się błogiej degustacji i rozmowom w miłym towarzystwie.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy Panu Michałowi, jego małżonce oraz ich synowi Jeremiemu za zaproszenie i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery.


GALERIA WALDEMARA BONIECKIEGO30-31.05.2015 IX MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ Z OKAZJI DNI KNUROWA

W ostatni weekend maja bytomscy szermierze z kategorii skrzata, dzieci, młodzika oraz amatora rywalizowali w Knurowie na IX Międzynarodowym Turnieju z okazji Dni Knurowa.

W najmłodszej kategorii skrzata nasz zawodnik  Łukasz Sławiński w swoim pierwszym starcie zaprezentował wielką determinację i skupienie w walkach i zajął 2 miejsce. Brawo dla Łukasza.

W turnieju amatorów świetnie zaprezentował się nasz jedyny reprezentant Grzegorz Ziemecki. Grzegorz  będący po kontuzji potraktował turniej jako jeden z elementów trwającej rehabilitacji i wygrał zawody! 

Świetnie zaprezentowali się w drugim dniu turnieju zawodnicy z  MDK Nr 1 Bytom w kategorii młodzika. Po bardzo dobrych walkach eliminacyjnych dwóch z nich dotarło na podium. Patryk Adamczyk zakończył zawody na 2 miejscu a jego klubowy kolega Maciej Marcol zajął 3 miejsce.

Mimo wielu kontuzji, które pod koniec sezonu trapią bytomskich szermierzy kolejne 4 medale powędrowały do bytomskich klubów.


GALERIA
GALERIA WALDEMARA BONIECKIEGO23-24.05.2015 PUCHAR GRYFKA - SZCZECIN, XV TURNIEJ Z OKAZJI DNIA DZIECKA - RADLIN

Kolejny weekend i kolejne turnieje szermiercze z udziałem bytomian. W sobotę w Radlinie w XV Międzynarodowym Turnieju z okazji Dnia Dziecka walczyli chłopcy, a w Szczecinie w Pucharze Gryfka kobiety. W Radlinie w pierwszym dniu zawodów nasz zawodnik Jakub Boniecki przegrał walkę o wejście do grona ośmiu najlepszych zawodników turnieju i ostatecznie zajął 14 miejsce. Drugi nasz reprezentant Paweł Kwijas zajął 26 lokatę. W tym samym czasie w Szczecinie Patrycja Ziętek z BTS Bytom pokonała wszystkie zawodniczki i zajęła miejsce na najwyższym miejscu podium. Gratulacje dla Patrycji.
Drugi dzień to rywalizacja dziewcząt w Radlinie. Patrycja Ziętek, która wygrała dzień wcześniej turniej w Szczecinie wystartowała również i tu. Z naszego klubu w zawodach wzięły też udział Martyna Adamska i Julia Gwóźdź. Martyna zajęła 30 lokatę w kategorii dzieci, a Julia w kategorii młodziczek 12. Natomiast Patrycja po świetnych walkach w eliminacjach grupowych oraz pucharowych dotarła do finału. Finałową walkę przegrała jednym punktem z zawodniczką Muszkietera Gliwice Julią Kwiecień i zajęła drugie miejsce.
Kolejny szermierczy weekend i kolejne – tym razem dwa medale powędrowały do naszego klubu. 


GALERIA WALDEMAR BONIECKI16-17.05.2015
 PUCHAR ŻUBRÓW - MICHAŁOWICE

W trzecim z serii Pucharze Żubrów, który odbył się w miniony weekend w Michałowicach nieopodal Krakowa, bytomscy szermierze ponownie dobrymi wynikami zaakcentowali swój występ. W kategorii młodzika zawodniczka Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego Patrycja Ziętek zajęła pierwsze miejsce, a jej klubowa koleżanka Julia Gwóźdź uplasowała się na 5.
W męskiej rywalizacji w kategorii młodzika zawodnik MDK Nr 1 Bytom Patryk Adamczyk zakończył zawody na 3 miejscu podium.
Dobra dyspozycja bytomskich szermierzy cieszy w kontekście zbliżających się Mistrzostw Polski Młodzików, które odbędą się 5-7 czerwca we Wrocławiu.
Nie wszyscy uprawnieni do startu bytomianie z powodu kontuzji pojechali do Michałowic. Mamy nadzieję, że nieobecni będą już mogli wystartować w Mistrzostwach Polski.  


GALERIA JUSTYNA ZIĘTEK, DOMINIKA DULJASZ
GALERIA WALDEMAR BONIECKI09-10.05.2015 XIII TURNIEJ O MIECZ ZERWIKAPTUR, II POTYCZKI POD DZWONEM ZYGMUNTA                                      W SZPADZIE

9-10 maj 2015 to dni rywalizacji szermierzy w XIII Międzynarodowym Turnieju o Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty dzieci i młodzieży oraz II Potyczki Pod Dzwonem Zygmunta szermierzy amatorów w szpadzie. W turnieju wzięła również udział okrojona grupa bytomskich miłośników białej broni. W turnieju indywidualnym pierwszego dnia nasza zawodniczka Julia Gwóźdź oraz zawodnik MDK Nr 1 Bytom Patryk Adamczyk zdobyli brązowe krążki. W turnieju amatorów reprezentantka BTS Bytom Justyna Ziętek sięgnęła po srebrny medal, a w męskiej kategorii Mariusz Frydrycki zdobył brązowy medal.

Drugi dzień to rywalizacje drużynowe. W kategorii młodzika wystartowała odmłodzona drużyna naszego klubu w składzie Martyna Adamska, Paulina Sadowska oraz Patrycja Ziętek. Po bardzo emocjonujących walkach i wygranych meczach z Pałacem Młodzieży II Katowice oraz Piastem Gliwice nasze dziewczyny uległy w finale drużynie RMKS Rybnik i tym samym stanęły z srebrnymi medalami na szyi na drugim miejscu podium.

W turnieju drużynowym amatorów BTS Bytom reprezentowali Maria Adamska, Justyna Ziętek, Grzegorz Ziemecki oraz na co dzień zawodnik Górniak Radlin Sergiusz Haśko. Sergiusz ze względu na kontuzje naszych zawodników uzupełnił skład bytomskiego BTS  z bardzo dobrym skutkiem, bo to głównie dzięki jego finiszowi w ostatniej walce meczu z KKS Kraków oraz po następnym wygranym meczu z Warszawianką bytomski BTS awansował do finału. W finale mimo ofiarnych walk wszystkich członków drużyny nie udało się pokonać męskiej ekipy gospodarzy Zerwikaptur Kraków. BTS przegrał w stosunku 45:41 i podobnie jak młodzicy stanął na drugim miejscu podium.

Kolejny turniejowy weekend i kolejne 5 medali powędrowało do BTS.


GALERIA WALDEMARA BONIECKIEGO
GALERIA JUSTYNY ZIĘTEK
25-26.04.2015 RYBNIK CUP 2015, MISTRZOSTWA ŚLĄSKA 2015 - RYBNIK

W ostatni weekend kwietnia miały miejsce dla bytomskich szermierzy dwa ważne wydarzenia. Pierwszym był ogólnopolski turniej szermierczy w szpadzie Rybnik Cup, a drugim Mistrzostwa Śląska Młodzików w szpadzie również w Rybniku.

W pierwszym dniu zawodów Rybnik Cup startowały zuchy, dzieci i młodzicy.

W kategorii dzieci dziewcząt startowały: Martyna Adamska oraz Magda Duljasz. Martyna po wygraniu pierwszej i przegraniu drugiej walki pucharowej z późniejszą brązową medalistką turnieju zajęła 28 lokatę. Magda Duljasz była 35.

W kategorii dzieci chłopców nasz zawodnik Paweł Kwijas podobnie jak Martyna po przegraniu drugiej walki pucharowej z późniejszym brązowym medalistom zawodów Maciejem Kazimierskim z Gryfa Mielec uplasował się na 16 miejscu. Natomiast nasz najmłodszy zawodnik Stasiu Kondera zajął 40 miejsce.

W kategoriach młodzika nasz klub reprezentowały cztery zawodniczki oraz jeden zawodnik.

Paulina Sadowska zajęła ostatecznie 19 miejsce, a trzy pozostałe nasze szpadzistki czyli Julia Gwóźdź, Oliwia Włoczka oraz Patrycja Ziętek po świetnych walkach eliminacyjnych oraz pucharowych zakwalifikowały się do finałowej „ósemki” zawodów. Na tym etapie walk w bezpośrednim pojedynku spotkały się Oliwia z Patrycją. Po jak zwykle wyrównanej walce Patrycja musiała uznać wyższość Oliwii. Patrycja po przegranej walce z klubową koleżanką zajęła w końcowej klasyfikacji 8 miejsce. Dwie szpadzistki z BTS Bytom Julia oraz Oliwia dostąpiły zaszczytu walki o ścisły finał. Sztuka ta udała się Oliwii. W finałowej walce Oliwia spotkała się z Julią Kwiecień z Muszkietera Gliwice, która wcześniej wyeliminowała naszą Julię Gwóźdź. Oliwia wygrała i zgarnęła główną nagrodę zawodów – okazały Puchar Rybnika.
Julia Gwóźdź zajęła 3 miejsce.

W kategorii mężczyzn Jakub Boniecki po pechowo przegranej walce o „16” zajął 26 miejsce.

Drugi dzień zmagań w Rybniku to Mistrzostwa Śląska Młodzików.

Tak jak pierwszego dnia podczas Rybnik Cup nasi zawodnicy zaznaczyli swoją obecność na zawodach dobrymi miejscami.

Młodziczki po bardzo dobrych walkach zajęły odpowiednio: Paulina Sadowska 20 miejsce, Patrycja Ziętek 6 miejsce, Oliwia Włoczka 3 miejsce, Julia Gwóźdź 1 miejsce !

Jak widać z wyników nastąpiła zmiana miejsc na podium Julia została Mistrzynią Śląska a Oliwia II Wicemistrzynią Śląska. Na uwagę zasługuje bardzo dobra postawa w zawodach Pauliny Sadowskiej, która w trzecich swoich poważnych zawodach szermierczych w życiu wygrała 3 walki.

W indywidualnych zmaganiach mężczyzn Jakub Boniecki pokazał, że potrafi dzielnie walczyć i zajął bardzo dobre 8 miejsce.

Po zawodach indywidualnych nastąpiły zmagania drużynowe. BTS wystawił do zawodów drużynę kobiet w składzie: Julia Gwóźdź, Paulina Sadowska, Oliwia Włoczka, Patrycja Ziętek. Po dwudniowych zmaganiach indywidualnych i świetnych miejscach naszych szpadzistek musimy powiedzieć nieskromnie, że mieliśmy rozbudzone oczekiwania. Początek zawodów to potwierdził.

Po wygranych meczach kolejno z drużyną Muszkietera II Gliwice, Pałacu Młodzieży Katowice I nasze dziewczyny zakwalifikowały się do walki o Mistrzostwo Śląska z drużyną Muszkietera I Gliwice. Po wyrównanym i ciężkim meczu (okupionym kontuzją i gipsem Patrycji, która dzielnie wspierała drużynę do końca), nasze szpadzistki musiały ostatecznie uznać wyższość koleżanek z Gliwic. Mecz zakończył się stosunkiem trafień 36-33. Brawa dla naszych zawodniczek za dzielną postawę i tytuł Wicemistrzyń Śląska. Brawa oraz gratulacje dla naszych przeciwniczek zawodniczek Muszkietera Gliwice - Mistrzyń Śląska.

Patrycji życzymy szybkiego powrotu do pełnej dyspozycji.

Dziękujemy rodzicom i kadrze szkoleniowej w osobie trenera Romka za wsparcie podczas obu turniejów.

GALERIA
RYBNIK CUP - GALERIA WALDEMARA BONIECKIEGO
MISTRZOSTWA ŚLĄSKA INDYWIDUALNE / DRUŻYNOWE  - GALERIA WALDEMARA BONIECKIEGO18-19.04.2015 II PUCHAR ŻUBRÓW - KRZESZOWICE

18-19 kwiecień to dni w których rywalizowali nasi szermierze w drugim turnieju z cyklu „Puchar Żubrów” który odbył się tym razem w Krzeszowicach.
Nasz klub reprezentowało 6 dziewcząt, oraz trzech chłopców.
Sobota to dzień rywalizacji dziewcząt. W kategorii dziewcząt nasze szpadzistki zajęły odpowiednio Martyna Adamska po wygraniu pierwszej walki pucharowej aż 12:0 przegrała z późniejszą zwyciężczynią turnieju i zajęła 13 miejsce. Magda Duljasz po przegraniu pierwszej walki pucharowej była 23. Startowały 33 zawodniczki. 
W rywalizacji młodziczek nasze dziewczęta potwierdziły wysoką dyspozycję. Paulina Sadowska zajęła w klasyfikacji 18 pozycję a trzy nasze zawodniczki Oliwia Włoczka, Julia Gwóźdź oraz Patrycja Ziętek zakwalifikowały się do grona ośmiu najlepszych zawodniczek turnieju. Dwie z nich, Julia i Oliwia w turniejowej drabince trafiły na siebie. Tym razem górą była Julia i ona otrzymała prawo walki o ścisły finał. Po wygranych w dalszej kolejności pojedynkach z reprezentantką Piasta Gliwice Karoliną Staszulonek oraz z Ewą Dębicką z Muszkietera Gliwice nasza reprezentantka sięgnęła po najwyższy stopień podium. Oliwia zajęła 6 miejsce. W tym samym czasie Patrycja Ziętek toczyła bój o finał. Niestety uległa nieznacznie, bo w stosunku 8:7 Ewie Dębickiej i zajęła ostatecznie 3 miejsce w turnieju. Startowały 22 zawodniczki.
W drugim dniu zawodów nasz szpadzista w kategorii młodzika Jakub Boniecki uzyskał kwalifikację do szerokiego finału w którym ostatecznie zajął 8 miejsce. W kategorii juniora młodszego Mikołaj Celta w klasyfikacji generalnej cyklu turniejów jest na 8 pozycji a Szymon Boniecki na 16.


GALERIA 

GALERIA WALDEMARA BONIECKIEGO - II DZIEŃ11-12.04.2015 MEMORIAŁ JERZEGO JANIKOWSKIEGO ORAZ "WARSZAWSKA SYRENKA"

W miniony weekend bytomscy szermierze uczestniczyli w dwóch wydarzeniach ogólnopolskich i międzynarodowych. Pierwsze to Memoriał Jerzego Janikowskiego wybitnego szermierza i olimpijczyka, który odbył się w Katowicach, a drugie to I Turniej Dzieci i Młodzieży „Warszawska Syrenka” oraz odbywający się w przeddzień IV Turniej Amatorów Szermierki w Szpadzie. W sobotę w Katowicach rozpoczęły rywalizację dziewczęta. Nasza reprezentantka Magda Duljasz uplasowała się tuż za finałową ósemką na dobrym 9 miejscu. W kategorii młodziczek Oliwia Włoczka oraz Julia Gwóźdź zakwalifikowały się do szerokiego finału gdzie Oliwia zajęła 6 miejsce a Julia 5. W pierwszych w swojej karierze zawodach Paulina Sadowska uplasowała się na 20 miejscu. Tego samego dnia w Warszawie walczyli amatorzy. Maria Adamska zajęła 13 miejsce a Justyna Ziętek po zakwalifikowaniu sę do szerokiego finału zajęła ostatecznie dobre 7 miejsce. Grzegorz Ziemecki zajął biorąc pod uwagę ilość startujących dobre 17 miejsce.
Drugi dzień to rywalizacja chłopców w Katowicach i dziewcząt w Warszawie. W najmłodszej grupe Stasiu Kondera na 56 startujących zajął 20 miejsce. W grupie wiekowej młodzików Jakub Boniecki na swoich drugich poważnych zawodach w życiu zajął 2 miejsce zdobywając srebrny medal oraz piękny puchar. Jakub był „czarnym koniem” zawodów. Mimo niewielkiego doświadczenia na szermierczych planszach wykazał się świetnym wyczuciem tempa, rozwagą, konsekwencją i determinacją, czym wprowadził w szeregi starszych stażem szermierczym kolegów spore zamieszanie.
Niejako korespondencyjnie na warszawskich planszach rywalizowały dziewczęta. Nasz klub reprezentowały Martyna Adamska oraz Patrycja Ziętek. Obie w pięknym stylu wywalczyły sobie miejsce w finałowej ósemce zawodów. Martyna ostatecznie wywalczyła brąz w kategorii dzieci, a Patrycja srebro w kategorii młodziczek.

Tak więc 5 finałowych pozycji, trzy medale i trzy puchary oraz wiele świetnych walk to spory dorobek minionego weekendu. Brawa dla wszystkich za dobre wyniki.


GALERIA "MEMORIAŁ JERZEGO JANIKOWSKIEGO"- WALDEMAR BONIECKI:  DZIEŃ 1 DZIEN 2
GALERIA "WARSZAWSKA SYRENKA"- JUSTYNA ZIĘTEK


21.03.2015 I PUCHAR POLSKI WETERANÓW 2015 - SPAŁA

RELACJA25.03.2015 WYRÓŻNIENIA PREZYDENTA MIASTA BYTOMIA 


W dniu 25 marca 2015 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu odbyła się miła uroczystość podczas której Prezydent Bytomia Pan Damian Bartyla w towarzystwie Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytomiu Pana Adama Stromidło wręczyli wyróżniającym się sportowcom Bytomia podziękowania i gratulacje za sukcesy i postawę w sezonie 2014. Wśród wyróżnionych nie zabrakło szermierzy. Z BTS Bytom gratulacje od Prezydenta otrzymały Julia Gwóźdź, Oliwia Włoczka oraz Patrycja Ziętek a z MDK NR 1 Bytom Patryk Adamczyk i Piotr Kuczkowski. Gratulacje odebrali także szkoleniowcy obu klubów. Po oficjalnej części uczestnicy zostali poczęstowani napojami i słodkościami. Nasze dziewczyny przy okazji mogły poznać miejsce pracy Rady Miasta i wczuć się w rolę radnych oraz władz miasta. Chyba najbardziej ta rola spodobała się  Oliwii. Może w przyszłości poza piękną karierą sportową czeka nasze dziewczęta kariera polityczna? Większa reprezentacja przedstawicieli sportu w polityce niewątpliwie przełoży się na jego dynamiczny rozwój. 


GALERIA19.03.2015 CHALLENGE WRATISLAVIA 2015


We Wrocławiu co roku odbywa się ogólnoświatowy turniej szermierczy dzieci i młodzieży. Challenge Wratislavia jest zaliczany do największych turniejów na świecie. Nasz klub w zawodach reprezentowały cztery szpadzistki. Martyna Adamska wystartowała w kategorii dzieci, a Julia Gwóźdź, Oliwia Włoczka i Patrycja Ziętek w kategorii młodziczek. Liczyliśmy na dobre lokaty naszych zawodniczek i nie zawiedliśmy się. 

Martyna Adamska w walce o miejsca od 9-16 przegrała z późniejszą brązową medalistką zawodów Bernigaud Emilie
z Ukrainy. Martyna ostatecznie zajęła 31 miejsce pozostawiając w pokonanym polu 51 zawodniczek.

W kategorii młodziczek nasze reprezentantki dotarły wszystkie do finałowej "ósemki" zawodów !!!. Już sam fakt zakwalifikowania się do ośmiu najlepszych zawodniczek tak prestiżowego turnieju jest wielkim sukcesem, tym bardziej, że nasze szpadzistki były jedynymi zawodniczkami polskimi w finale. Poza naszymi zawodniczkami znalazły się w nim dwie reprezentantki Węgier oraz po jednej zawodniczce z Izraela, Rumunii i Francji. Pech chciał, że w walce o miejsce na podium spotkały się Julia Gwóźdź oraz Oliwia Włoczka. W pojedynku lepsza okazła się Oliwia. Wygrala pojedynek 12:10. Oliwia potwierdziła swoją świetna dyspozycję (przed tygodniem wygrała ogólnopolski turniej w Mikołowie). Julia zakończyła zawody na rewelacyjnym 5 miejscu. Korespondencyjnie na sąsiedniej planszy o miejsce na podium walczyła Patrycja Ziętek z rerezentantką Rumunii -  Zsofią Kato, Ta walka również zakończyła się w stosunku 12:10 dla.... Patrycji.
Znając nasze dziewczyny, ich umiejętności i waleczność liczylismy na sukces w zawodach, ale dwie nasze zawodniczki na podium a trzy w finale to spełnienie najśmielszych oczekiwań. Jednak w miarę jedzenia rośnie apetyt, więc oczami wyobraźni widzieliśmy polski lub bytomski jak kto woli finał. W walce o srebro i złoto zawodów nasze szpadzistki uległy jednak Węgierkom. Taki jest sport i na tym polega jego piękno. Dwa brązowe medale zawodów i miejsce piąte w finale to wynik świetny, dający powód, by myśleć z optymizmem o przyszłych sukcesach naszych szpadzistek. Przygoda z szermierką trwa. Życzymy wszystkim naszym zawodniczkom i zawodnikm takich rezultatów jak we Wrocławiu. 

Brawa dla naszych zawodniczek. Zacytujmy wpis z Facebooka "Dziewczyny z BTS są The Best" !!!


GALERIA14-15.03.2015 TURNIEJ SZERMIERCZY O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA MIKOŁOWA

W dniach 14-15 marca nasi zawodnicy gościli na dorocznym Turnieju o Puchar Burmistrza Mikołowa. Startowały zarówno szpadzistki jak i szpadziści. Dla wielu z nich był to pierwszy turniej w sportowej karierze.

W pierwszym dniu rywalizowali najmłodsi. Nasza zawodniczka Martyna Adamska w gronie 37 zawodniczek uplasowała się na 25 miejscu.

W drugim dniu rywalizowali nieco starsi szermierze. W kategorii młodziczek nasza reprezentantka Oliwia Włoczka nie dała tego dnia szans rywalkom i pnąc się po turniejowej drabince dotarła na sam szczyt. Zwyciężyła w pięknym stylu mimo problemów z bolącym mięśniem trójgłowym ręki. Druga nasza reprezentantka Patrycja Ziętek zajęła 11 miejsce. Startowało 30 zawodniczek.

Bardzo dobry występ zanotował Jakub Boniecki w kategorii młodzika. W pierwszych swoich zawodach zajął wysokie 8 miejsce.

W kategorii juniora młodszego Mikołaj Celta uplasował się na 29 miejscu, Michał Racki na 32, a Szymon Boniecki na 38 miejscu. Dla Michał i Szymona były to też pierwsze zawody.

Gratulacje dla Oliwii i Jakuba za dobre miejsca w finałach.


GALERIA PANA WALDEMARA BONIECKIEGO7-8.03.2015 "MUSZKIETER TROPHY" - GLIWICE

Pozytywnie zaprezentowały się nasze zawodniczki podczas międzynarodowego turnieju szermierczego "Muszkieter Trophy" w Gliwicach. Dwie nasze zawodniczki - Patrycja Ziętek oraz Julia Gwóźdź zakwalifikowały się do finałowej ósemki najlepszych zawodniczej turnieju. Trzecia nasza reprezentantka Oliwia Włoczka po pasjonującym i stojącym na wysokim poziomie pojedynku w walce o szeroki finał uległa klubowej koleżance Patrycji Ziętek i zajęła 10 miejsce w zawodach.
Patrycja dotarła do ścisłego finału. W finałowej walce tym razem musiała uznać wyższość zawodniczki z SKS Flesz Świdnica Weroniki Marucha. Tak więc Patrycja Ziętek wróciła z Gliwic z pięknym pucharem za zajęcie 2 miejsca. Julia Gwóżdź przegrywając nieznacznie walkę z 3 zawodniczką turnieju Aleksandrą Jaroszek z Pałacu Młodzieży Katowice w stosunku 15:13 uplasowała się na 7 miejscu. Startowało 51 zawodniczek.
W kategorii dzieci nasza zawodniczka Martyna Adamska w stawce 57 zawodniczek uplasowała się na miejscu 16.
a najmłodsza nasza reprezentantka Alicja Wolny w kategorii zuchów  zakończyła zawody na 10 miejscu.

Dzień wcześniej w rywalizacji chłopców wart jest odnotowania występ Stanisława Kondery. Stasiu zajął dobre 14 miejsce w stawce 49 zawodników. 

W sobotę równolegle z turniejem dzieci i młodzieży rywalizowali amatorzy. Nasz zawodnik Mariusz Frydrycki uplasował się na 3 pozycji a Grzegorz Ziemecki w pierwszym turnieju po długiej przerwie z jeszcze nie wyleczoną do końca kontuzją zakończył zawody na  8 miejscu.

GALERIA

GALERIA PANA WALDEMARA BONIECKIEGO14-15.02.2015 III PUCHAR MIASTA KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

Dobrze zwalczyły zawodniczki BTS Bytom na III Pucharze Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. Najlepiej wypadła w kategorii młodziczek Oliwia Włoczka kwalifikując się do finałowej ósemki w której zajęła piąte miejsce - tuż za podium. Na dziesiątym miejscu zawody zakończyła Patrycja Ziętek a na 15 Julia Gwóźdź. W zawodach startowało 37 zawodniczek z całej Polski.
Mieliśmy też szeroki finał w kategorii dzieci. Miejsce w finałowej ósemce wywalczyła sobie Martyna Adamska. Martyna przegrywając z późniejszą zwyciężczynią zawodów zawodniczką z Ukrainy Evą Mazur uplasowała się ostatecznie na 7 miejscu. Startowało 38 zawodniczek.

W pierwszym dniu rywalizowali chłopcy. Dwóch naszych reprezentatntów w kategorii dzieci zajęło miejsca: Paweł Kwijas 21 a Stasiu Kondera 47 miejsce. Startowało 50 zawodników.

GALERIA02-06.02.2015 FERIE Z SZERMIERKĄ I NIE TYLKO


Jeśli ktoś myśli, że ferie spędzone na Śląsku są nudne bardzo się myli.

BTS kolejny raz udowodnił, że stanowi zgarną drużynę, która bawi się świetnie, niezależnie od miejsca w którym przebywa – najważniejsze, że w doborowym towarzystwie.

W ciągu tych kilku dni nasza stała kadra do zadań specjalnych – czyli Pani Agnieszka i Pani Marysia – zapewniły młodzieży tyle zajęć, śmiechu i ruchu, że w piątek nie chciało się nikomu wracać do domów.

Były potrójne toeloopy i inne axle na lodowisku, zjazd na bele czym z górki, wojna na śnieżki po której było suszenie odzieży, zwiedzanie wnętrza naszej śląskiej ziemi czyli wizyta w Kopalni Guido, warsztaty poświęcone anatomii, szaleństwo w Aquaparku (dodatkową atrakcją było poszukiwanie zaginionego kluczyka do szafki ;)), zabawy ruchowe, treningi szermiercze i oczywiście ulubiona gra naszych klubowych zawodników – Mafia

Każdy uczestnik zajęć miał swoje 5 minut, które zapewne każdemu z osobna i wszystkim razem zapadły w pamięci.

Na fotografiach z naszych zajęć:

Grupa w kaskach – czyli my w kopalni

Amelka – dzielna uczestniczka wyprawy pod ziemię

Emilka – zawodnik numer jeden w zjeździe na sankach pod barierką

Julia – królowa lodowiska

Magda – mistrzyni jazdy za sankami

Martynka – szczęśliwa posiadaczka kluczyka do szafki

Oliwka – och te czarne oczy

Patrycja – zmienia czapki jak rękawiczki

Paulina – pokerowa twarz – może jest z Mafii..?

Filip – szef znanej szajki

Jakub mniejszy – „ksiądz” który ratuje każdego, ale najczęściej siebie, prawa ręka szefa szajki

Jakub większy – nasz John Travolta, mistrz twerka

Michał – pretendent do nagrody Mors roku 2015

Mikołaj – pojawiam się i znikam

Nikodem – ma śnieżkę i nie zawaha się jej użyć, lewa ręka szefa szajki

Szymon – człowiek który jest wszędzie i na każdym zdjęciu

Pani Agnieszka – wszystko ją śmieszy

Pani Marysia – śmieszy ją to, co Panią Agnieszkę – więc ciągle się śmieją

Pan Krzyś – właściwie, czemu go nie ma na zdjęciach – czyli jestem z Wami duchem i czekam, aż wrócicie z kopalni

Pan Romek – dzielnie prowadził popołudniowe treningi, których jedynym uczestnikiem był Staś – byli zajęci, więc ich również nie ma na zdjęciach

Staś - uczeń Pana Romka


GALERIA
17.12.2014 TURNIEJ ŚWIĄTECZNY O MISTRZOSTWO BYTOMIA 2014


W środę 17 grudnia 2014 roku odbył się Turniej Świąteczny o Mistrzostwo Bytomia. Turniej był też okazją na podsumowanie i rozdanie nagród za cykl turniejów pod hasłem „Szermierka drogą do sukcesu”. Mistrzostwa Bytomia w 2014 roku odbyły się w hali „Na skarpie”. Organizatorem było Bytomskie Towarzystwo Szermiercze przy współudziale MDK Nr 1 Bytom, OSiR Bytom oraz przy wsparciu Prezydenta Miasta Bytomia. W turnieju wzięli udział zawodnicy dwóch bytomskich klubów szermierczych czyli Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego oraz MDK NR 1 Bytom oraz bytomianie trenujący szermierkę w innych klubach. Zawodników podzielono na cztery kategorie czyli dziewczęta oraz chłopców walczących mini szpadami czyli roczniki 2003 i młodsi oraz na dwie kategorie kobiet i mężczyzn w rocznikach 2002 i starszych. Kategorie najmłodsze dziewcząt i chłopców walczyły razem lecz w klasyfikacji końcowej dziewczęta i chłopcy byli klasyfikowani osobno. Wszystkie kategorie walczyły w formule każdy z każdym. W każdej kategorii walki były zacięte a sympatie rozłożone pomiędzy członków poszczególnych klubów. To nie przeszkadzało, by atmosfera mistrzostw była przyjazna a walki prowadzone w atmosferze fair-play.
Najwcześniej swoje walki zakończyli najmłodsi. To dekoracja zwycięzców w tej kategorii odbyła się pierwsza. A tak prezentowała się klasyfikacja końcowa.

          Dziewczęta:

 1. Martyna Adamska – BTS Bytom – Mistrzyni Bytomia 2014

 2. Magda Duljasz – BTS Bytom

 3. Alicja Wolny – BTS Bytom

  Chłopcy:

 1. Mirosław Gońda – MDK Nr 1 Bytom – Mistrz Bytomia 2014

 2. Michał Kuczkowski – MDK Nr 1 Bytom

 3. Miłosz Drozd – MDK Nr 1 Bytom

 4. Ksawery Borszcz – MDK Nr 1 Bytom

 5. Stanisław Kondera – BTS Bytom

 6. Łukasz Sławiński – BTS Bytom


W cyklu turniejów „Szermierka szansą na sukces” miejsca:

          Skrzatów i zuchów:

 1. Wolny Alicja

 2. Stanisław Kondera

  Dzieci:

 1. Martyna Adamska

 2. Paweł Kwijas

 3. Magda Duljasz

 4. Ines Cebulla

 5. Martyna Prajs


W starszych kategoriach miejsca zajęli:

          Dziewczęta:

 1. Katarzyna Bielecka – AZS AWF Katowice – Mistrzyni Bytomia 2014

 2. Włoczka Oliwia - BTS Bytom

 3. Julia Gwóźdź – BTS Bytom

 4. Ziętek Patrycja – BTS Bytom

 5. Matuszek Zuzanna – BTS Bytom

 6. Czerwik Sonia – BTS Bytom

 7. Piekarska Marzena – BTS Bytom

 8. Wróbel Karolina _ AZS AWF Katowice

 9. Widera Aleksandra – BTS Bytom

 10. Rychlik Julia – MDK Nr 1 Bytom

 11. Sadowska Paulina – BTS Bytom

  Chłopcy:

 1. Patryk Adamczyk – MDK Nr 1 Bytom – Mistrz Bytomia 2014

 2. Mikołaj Celta – BTS Bytom

 3. Maciej Marcol – MDK Nr 1 Bytom

 4. Adam Mazur – BTS Bytom

 5. Piotr Majewski – MDK Nr 1 Bytom

 6. Kacper Szymaniak – BTS Bytom

Pierwsza trójka zawodów otrzymała medale oraz puchary a wszyscy pamiątkowe dyplomy.

Na koniec odbyła się dekoracja zwycięzców rankingu „Szermierka drogą do sukcesu”. 

W najstarszych kategoriach miejsca zajęli:

          Kobiety:

 1. Oliwia Włoczka

 2. Julia Gwóźdź

 3. Patrycja Ziętek

 4. Marzena Piekarska

 5. Zuzanna Matuszek

 6. Justyna Ziętek

 7. Agnieszka Celta

 8. Julia Cebulla

 9. Sonia Czerwik

 10. Maria Adamska

 11. Paulina Sadowska

  Mężczyźni:

 1. Mikołaj Celta

 2. Adam Mazur

 3. Kacper Szymaniak

 4. Grzegorz Ziemecki

 5. Marek Mamot

 6. Mariusz Frydrycki

 7. Michał Racki

Pierwsza trójka rankingu otrzymała medale, zwycięzca pamiątkowy puchar, a wszyscy pamiątkowe dyplomy.

GALERIA
06-07.12.2014
 TURNIEJ SZERMIERCZY O PUCHAR BYTOMIA 

Miniony weekend Bytom był dla najmłodszych szermierzy miejscem spotkania i rywalizacji sportowej. Po raz drugi w hali „Na skarpie” odbył się Turniej Szermierczy o Puchar Bytomia pod patronatem Prezydenta Miasta Bytomia. W dwudniowych zmaganiach wzięło udział 194 zawodników. Zawody po raz pierwszy miały charakter międzynarodowy, gdyż wzięli w nich udział szermierze z Białorusi i Ukrainy. W pierwszym dniu zawodów startowały dziewczęta w kategoriach skrzaty i zuchy (roczniki 2005 i młodsze), dzieci (roczniki 2004-2003) oraz młodziczki (2002-2000). Jak nakazuje jeszcze stosunkowo młoda, ale już tradycja, równolegle z turniejem dzieci i młodzieży odbył się turniej amatorów. Tę kategorię podzieliliśmy na dwie podkategorie: amatora czyli osoby, które bawią się w szermierkę ale nigdy nie uprawiały jej profesjonalnie, oraz amatora-pro czyli takich osób które kiedyś wyczynowo trenowały szermierkę by po zakończeniu kariery zawodniczej uprawiać ją rekreacyjnie.

Zawody rozpoczęły dziewczęta z najmłodszych roczników czyli zuchy i skrzaty oraz dzieci. Nasza jedyna reprezentantka w kategorii zuch-skrzat Alicja Wolny była 18 natomiast w kategorii dzieci nasze szpadzistki uplasowały się na pozycjach: Adamska Martyna 11 miejsce a Magda Duljasz 24 miejsce.

Gdy najmłodsze zawodniczki kończyły zawody do rywalizacji przystąpiły dziewczęta w kategorii młodzika oraz amatorzy.

W tej kategorii liczyliśmy na dobry występ naszych zawodniczek i nie było zawodu.Dwie bytomianki z naszego klubu zakwalifikowały się do finałowej ósemki. Po emocjonujących walkach miejsca na podium zajęły obie. Julia Gwóźdź w finale tym razem uległa imienniczce z Muszkietera Gliwice Julii Kwiecień a Oliwia Włoczka przegrywając walkę o finał z….. Julią Kwiecień zajęła 3 miejsce. Na podium stanęła również druga zawodniczka Muszkietera Gliwice Wiktoria Szmer. 

Pozostałe nasze zawodniczki w tej kategorii uplasowały się na następujących miejscach: Patrycja Ziętek na 9 , Zuzanna Matuszek, która po dłuższej przerwie powróciła na szermiercze plansze na 14, a Sonia Czerwik na 17.

W turnieju amatorów jak zawsze walki były zacięte i poziomem emocji nie odbiegały od tych z najwyższej rangi turniejów mistrzowskich. I w tej kategorii zanotowaliśmy spory sukces. W kategorii amator Justyna Ziętek zdobyła Puchar Bytomia zajmując pierwsze miejsce a Maria Adamska zakończyła zawody na 3 miejscu. W męskiej rywalizacji w kategorii amator-pro nasz zawodnik Mariusz Frydrycki po raz kolejny udowodnił, że pamięta jak się walczy na szpady i wskoczył na 1 miejsce podium. Bytomianka Anna Cis w kategorii amator-pro zajęła 1 miejsce.

Drugi dzień to rywalizacja chłopców. Podobnie jak dzień wcześniej pierwsi wystartowali najmłodsi a w ich gronie dwóch naszych reprezentantów. Stanisław Kondera zajął 24 miejsce w kategorii skrzatów i zuchów a Paweł Kwijas 16 miejsce w kategorii dzieci. Dla Stasia był to pierwszy start i pierwsze doświadczenia w tak dużych zawodach.

W rywalizacji młodzików nasz reprezentant Kacper Szymaniak zajął 26 miejsce.

Były emocje, były łzy radości i smutku. Ale to nieodłączne elementy rywalizacji sportowej.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie, pomoc w realizacji zawodów i za dobre słowo.

Mamy nadzieję, że zobaczymy wszystkich wspaniałych sportowców, którzy przybyli w mniony weekend do Bytomia ponownie za rok na kolejnym Pucharze Bytomia. Zapraszamy.


GALERIA


29-30.11.2014 "GWIAZDKA ZE SZPADĄ" - GLIWICE

W ostatni weekend listopada odbył się w Gliwicach coroczny turniej „Gwiazdka ze szpadą”.
W  pierwszym dniu Mikołaj Celta w stawce 56 zawodników w kategorii wiekowej 1999-2000 zajął 17 miejsce.
W drugim dniu startowały dziewczęta. Nasze najmłodsze zawodniczki Martyna Adamska i Alicja Wolny zajęły zajęły odpowiednio 39 i 61 miejsce. Ala była jedną z ośmiu najmłodszych zawodniczek. Był to jej turniejowy debiut i trzeba przyznać, że walczyła dzielnie i bez tremy.
W kategorii 2002-2001 walczyły Oliwia Włoczka, Julia Gwóźdź oraz Patrycja Ziętek. Oliwia i Julia zakwalifikowały się do finałowej ósemki. Ostatecznie Oliwia zajęła 8 pozycję, a Julia pewnie wygrała cały turniej. Patrycja zakończyła zawody na 17 miejscu. Startowało 70 zawodniczek.
W turnieju "Dinozaurów" startowało dwóch naszych reprezentantów. Oboje stanęli na podium.
Justyna Ziętek zakończyła zawody na 3 miejscu, a Mariusz Frydrycki na 1.

Gratulujemy naszym zawodniczkom i zawodnikom udanego występu.


 GALERIA30.10.2014 NAGRODA PREZYDENTA MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE DLA MARTYNY ADAMSKIEJ

Dnia 30 października 2014 roku w Urzędzie Miejskim w Piekarach Śląskich miała miejsce doniosła uroczystość wręczenia Nagród i Stypendiów Prezydenta Miasta Piekary Śląskie. Dla naszego klubu uroczystość miała szczególny wymiar, gdyż jedną z laureatek jest nasza najbardziej  utytułowana zawodniczka w kategorii zucha a obecnie dzieci Martyna Adamska. Martyna otrzymała nagrodę i stypendium za wybitne osiągnięcia sportowe w sezonach 2012/2013 oraz 2013/2014.
To już czwarta laureatka nagród Prezydenta Miasta tym razem Piekar Śląskich z naszego klubu co napawa nas dumą. Gratulujemy Martynie zasłużonej nagrody. 

GALERIA08.11.2014 DOBRY WYSTĘP NASZYCH SZPADZISTEK W SZCZECINIE

W zawodach "O Puchar Ziem Północnych", które odbyły się w sobotę w dalekim Szczecinie startowały trzy nasze reprezentantki: Martyna Adamska, Oliwia Włoczka oraz Patrycja Ziętek. W kategorii młodziczek Oliwia i Patrycja pozytywnie przebrnęły eliminacje grupowe. Szczególnie dobrze w eliminacjach zawalczyla Oliwia Włoczka wygrywając wysoko wszystkie swoje walki. To pozwalało z optymizmem patrzeć na dalsze losy naszej zawodniczki w kolejnych fazach turnieju. Tym bardziej, że w walce o finałową "ósemkę" ponownie wygrała wysoko 5:1 nie dając wielu szans na zadania trafienia swojej przeciwniczce. Równie dobrze walczyła jej klubowa koleżanka Patrycja Ziętek pnąc się coraz wyżej w turniejowej "drabince". Los chciał, by obie nasze zawodniczki zawalczyły o podium. Tak więc któraś musiała odpaść z dalszej fazy turnieju. Po zaciętej i emocjonującej walce świetnie znających się z walk klubowych koleżanek wynikiem 12:11 na podium wskoczyła Patrycja. Patrycja ostatecznie zajęła 3 miejsce. Tak więc dwie nasze zawodniczki zakwalifikowały się do szerokiego finału a jedna zdobyła medal brązowy. Patrząc na silną obsadę turnieju zaliczanego do klasyfikacji PZSz występ naszych zawodnizcek należy uznać za sukces. 
W kategorii dzieci nasza najmłodsza reprezentantka Martyna Adamska w pierwszej walce pucharowej pechowo jednym trafieniem uległa zawodniczce gospodarzy i zajęła 20 miejsce.


GALERIA20.09.2014
 KOLEJNY MEDAL DLA BYTOMSKIEJ SZERMIERKI

W miniony weekend bytomscy szermierze w okrojonym z powodu kontuzji składzie wyruszyli walczyć do Częstochowy na Międzynarodowy Turniej Kmicic Conoco Cup. Świetny wynik zanotowała w kategorii młodziczek zawodniczka naszego klubu Julia Gwóźdż. Uległa dopiero w finale zdobywając srebrny medal zawodów. Druga nasza reprezentantka w tej kategorii Oliwia Włoczka zajęła 11 miejsce ulegając w drodze do finału późniejszej zwyciężczyni zawodów.
Nasza najmłodsza reprezentantka minimalnie przegrywając walki eliminacyjne ostatecznie uplasowała się na 36 miejscu 
Dobry występ zanotował zawodnik MDK NR 1 Bytom Patryk Adamczyk który zakwalifikował się do finałowej "ósemki". Patryk zajął ostatecznie ósme miejsce.

GALERIA13.09.2014
 PIERWSZE MEDALE W SEZONIE 2014-2015

Nie taka 13-tka pechowa skoro nasi szermierze zdobyli trzy medale w I Międzynarodowym Turnieju o Puchar Lajkonika w Krakowie który odbył się właśnie 13 września 2014 roku. Dwie nasze zawodniczki laureatki Nagrody Prezydenta Miasta Bytomia wskoczyły na podium w kategorii młodziczek. Julia Gwóźdź i Patrycja Ziętek, bo o nich mowa uległy swoim przeciwniczkom dopiero w walce o ścisły finał zawodów. Obie zdobyły brązowe medale. Ich klubowa koleżanka Oliwia Włoczka w tej samej kategorii uplasowała się tuż za finałową "ósemką" na 9 miejscu. 
W kategorii dzieci nasza jedyna reprezentantka Martyna Adamska zajęła 11 miejsce.
Bardzo dobrze zawalczył w kategorii amatorów Mariusz Frydrycki. Mariusz przegrał  dopiero w ścisłym finale i zdobył srebrny medal zawodów.
Świetnie spisał się w krakowskich zawodach  zawodnik innego bytomskiego klubu MDK NR 1 Bytom Patryk Adamczyk, który wywalczył srebrny medal w kategorii młodzików. 
Są to pierwsze medale  bytomskich szermierzy po wakacyjnej przerwie w nowym sezonie. Oby tak dalej.

GALERIA 01.09.2014 NAGRODY PREZYDENTA MIASTA BYTOMIA

Nowy  sezon 2014/2015 rozpoczynamy od miłej wiadomości. Dwie nasze zawodniczki Patrycja Ziętek i Julia Gwóźdź otrzymały Nagrodę Prezydenta Miasta Bytomia. Nagrody Prezydenta Miasta Bytomia przyznawane są za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe, reprezentowanie miasta w zawodach, przeglądach, konkursach, olimpiadach wojewódzkich, ogólnokrajowych i międzynarodowych oraz inne osiągnięcia uzyskane w danym roku szkolnym lub akademickim. Przypomnijmy, że w zeszłym roku nagrodę otrzymała Oliwia Włoczka. Brawo dziewczyny. Jesteśmy z Was dumni. Liczymy, że w ślad za koleżankami pójdą inni szermierze z BTS Bytom, bo przecież w naszych szeregach nie brakuje talentów.

23.08.2014
 OBÓZ ŁEBA - DZIEŃ SZÓSTY

Chcielibyśmy napisać, że rozruchu dziś nie było… ale cóż, był, znów nam się nie udało wpłynąć na nasze drogie Panie, nawet trener się za nami nie wstawił.

Zaliczyliśmy dziś popołudniowy pobyt na Saharze J

Oczywiście żartujemy, byliśmy na sławnych ruchomych wydmach – najpierw przejażdżka wagonikiem, potem płynęliśmy stateczkiem a na same wydmy dotarliśmy na nogach – widok który mieliśmy okazję podziwiać zapiera dech w piersiach, zrobił na nas ogromne wrażenie.

Niektórzy z nas zaliczyli „turlanie” z tych piaskowych gór – ogromna frajda!

Później marszem pokonaliśmy ponad 3 km plażą, by znów popłynąć stateczkiem po jeziorze Łebskim. Powrót kolejką na kolację można spokojnie zaliczyć do przeżyć ekstremalnych, ale to długa historia.

Spędzamy czas na wspólnej zabawie, gramy w siatkówkę, skaczemy na trampolinie, gramy w pinglsquasha – to dyscyplina wymyślona przez nasze Panie, mamy nadzieję, że pojawi się na kolejnych igrzyskach olimpijskich – złoto dla Pań gwarantowane.


GALERIA22.08.2014
 OBÓZ ŁEBA - DZIEŃ PIĄTY

Rozruch jak zwykle…najtrudniejszy moment dnia nie dość że musimy wstać rano to jeszcze mamy biegać…no nieeeeeee

My konsekwentnie marudzimy, trenerzy konsekwentnie nie zwracają na to uwagi.

Po śniadaniu trening, walczymy ćwiczymy i staramy się nie marudzić ;)

Popołudniu, niezrażeni pogodą wybraliśmy się na plażę.

Cztery dziewczynki wykazały się niezwykłą odwagą – postanowiły się wykąpać zadziwiając tym ratownika, który siedział ubrany w kurtkę i czapkę. Z niedowierzaniem ratownik poinstruował nasze morsy i pozwolił im wejść do wody. Gdyby ktoś nie uwierzył w ich wyczyn zamieszczamy zdjęcia w galerii – ciekawe czy rodzice od razu zorientowali się o które dzieci chodzi J

Po powrocie z plaży kolejna atrakcja – nasi dwaj Panowie – Mikołaj i Adaś wystartowali w zawodach Strongman, dopingowaliśmy ich z całej siły czy raczej gardeł. Panowie jednak musieli uznać wyższość kolegów z innych grup, ale… przez rok poprzerzucają opony i w przyszłe wakacje odrobią stratę.

Wieczorem byliśmy na ognisku, nauczyliśmy się piosenki o Rzecznym Wężu, potańczyli i zjedli kiełbaski. To był bardzo fajny dzień. 

GALERIA21.08.2014 OBÓZ ŁEBA - DZIEŃ CZWARTY


Znowu mamy biegać..?

Przed śniadaniem..?

Pod górkę..?

Po lesie..?

Co ciekawe, nasze marudzenie nie zniechęca Pani Agnieszki…

Dziś rano był kolejny trening, później obiad – jemy coraz więcej… a po obiedzie wycieczka!
Meleksem pojechaliśmy do Sea Park w Sarbsku – fokarium w którym mieszka parę bardzo uroczych zwierzątek. Mieliśmy okazję zobaczyć trening oraz karmienie fok oraz kotików – przy okazji niektórzy z nas wzięli prysznic – kotiki lubią chlapać wodą. Część z nas z pewnością chętnie zabrałaby takiego pluszaka do domu – tylko czy zmieści się w wannie i co powie mama…
Podczas zwiedzania Sea Parku poznaliśmy trochę historii, posłuchaliśmy o największych i najniebezpieczniejszych morskich rybach i ssakach, obejrzeliśmy dreszczowiec w kinie 5D, zaatakował nas rekin i byliśmy w statku odwróconym do góry nogami – jednym słowem kolejne udane popołudnie za nami.
Wieczorem część z nas mogła się cieszyć czasem wolnym a inni z uśmiechem pobiegli na lekcję u Pani trener.
Dziewczyny wciąż robią kolejne bransoletki a chłopcy chyba zarazili się od dziewcząt niekontrolowanymi atakami śmiechu…no cóż, Panie nie maja z nami lekko ;) ale wciąż są uśmiechnięte więc chyba nadal nas lubią!

Pozdrawiamy Was drodzy rodzice i przepraszamy, jeśli nie odbieramy telefonu – sorry, taki mamy…klimat? Nie, to nie klimat – to brak czasu :)

GALERIA20.08.2014 OBÓZ ŁEBA - DZIEŃ TRZECI

Poranek rozpoczęliśmy ze śpiewem ustach – Pan Krzyś ma dziś urodziny, więc z samego rana odśpiewaliśmy mu „Sto lat”
Później bieganie, śniadanie, trening.

W chwilach wolnych szalejemy na trampolinie... pani Marysia i Agnieszka też...

Po obiedzie wybraliśmy się na wycieczkę rowerową – okazuje się, że mimo iż wszyscy mamy rowery i wiemy jak na nich jeździć taka wyprawa może być ekstremalnym przeżyciem. Nasze pojazdy płatały nam figle – spadające łańcuchy, siodełka.
Wiatr porywał nam czapki – Mikołajowi czapka zwiała do zagrody osiołka…potem Pani Marysia połknęła muchę – mamy wrażenie, że to nie jest jej ulubiony przysmak, a na koniec Patrycja stała się ofiarą napaści ze strony pokrzyw. Wróciliśmy na szczęście w komplecie.
Popołudniu Pani Agnieszka zorganizowała nam zabawy – wymyślaliśmy sobie tor przeszkód który każde z nas pokonywało z zamkniętymi oczami. Tu na relację zasługują szczególnie dwa wydarzenia – Martynka z zawiązanymi oczami w 30 sekund dosłownie rozłożyła na łopatki naszych Panów - pierwszy poległ Adam, potem Mikołaj a na koniec Artur - a Panowie chcieli ją tylko wziąć na ręce…
Z kolei Artur z zawiązanymi oczami prowadzony przez Adama trochę opatrznie zrozumiał polecenia kolegi i chyba w odwecie prawie przeniósł na głowie nasze najmłodsze dziewczynki, na koniec sam o mało nie opuścił namiotu przez ścianę – na szczęście miękką…
Mimo tych scen rodem z filmów z Chuckiem Norrisem wszystko skończyło się dobrze.
Wieczorem znowu trochę pobiegaliśmy (nie mamy pewności czy aby Pani Agnieszka nie chce nas zapisać na jakiś maraton…) a potem trampolina, siatkówka, lekcje z trenerką, dyskoteka – czyli dla każdego coś miłego.
Jutro jedziemy na wycieczkę, trzymajcie kciuki za pogodę…

PS. Wszyscy jesteśmy grzeczni, mamy jeszcze pieniądze i zjadamy to, co Panie kucharki dla nas ugotują.


GALERIA
19.08.2014 OBÓZ ŁEBA - DZIEŃ DRUGI


Pobudka jest zdecydowanie za wcześnie – idąc na rozruch jeszcze śpimy…
Dziś odbyliśmy pierwszy trening na obozie, ćwiczenia, walki – czyli to co tygryski lubią najbardziej.
Po obiedzie spacer  na lody, potem plażą do przystani i do wesołego miasteczka – jednym słowem bardzo miłe popołudnie.
Panie wykazały się dziś odwagą wsiadając z nami do ekstremalnej atrakcji luna parku – nie sądziliśmy, że potrafią tak głośno krzyczeć – dobrze, że tylko ze strachu ;)
Po kolacji zaliczyliśmy test sprawnościowy a teraz czas na odpoczynek.

GALERIA18.08.2014 OBÓZ ŁEBA - DZIEŃ PIERWSZY

Nocna podróż pociągiem minęła nam na rozmowach, wygłupach i odpoczynku – do Łeby dotarliśmy rano razem ze słońcem na które wszyscy tu czekali.
Na dworcu czekał  już na nas trener Pan Krzysztof, który chyba bardzo się za nami stęsknił ;)
Nasze bagaże na szczęście pojechały do ośrodka samochodem, my spacerkiem dotarliśmy do Słoneczka.
Szybko rozpakowaliśmy walizki i wyruszyliśmy na mały rekonesans… mamy tu boiska, cymbergaje, piłkarzyki, trampoliny, mały park linowy, rowery i…plażę z palmami!
Po obiedzie wybraliśmy się na spacer nad morze – zamoczyliśmy stopy, kolana…oraz spodenki. Potem Pani Agnieszka zapewniła nam odrobinkę ruchu a Pani Marysia ratowała nasze buty przed odpłynięciem do Szwecji.
Po kolacji o ile pogoda pozwoli wybierzemy się na zwiedzanie okolicy a potem wszyscy grzecznie pójdziemy spać…to był męczący dzień.

Pozdrawiamy z wietrznej Łeby!

GALERIA14.06.2014 MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIKÓW


W zakończonych Mistrzostwach Polski Młodzików, które odbyły się we Wrocławiu startowało czterech reprezentantów bytomskich klubów. Dwie reprezentantki BTS Bytom i dwóch MDK NR 1 Bytom. Zawodniczki BTS Bytom zajęły miejsca: Patrycja Ziętek 23, a Julia Gwóźdź 38. Zawodnik MDK NR 1 Bytom Patryk Adamczyk był o krok od finałowej ósemki zajmując ostatecznie dobre 9 miejsce. Jego klubowy kolega Maciej Marcol podobnie jak Julia zajął 38 miejsce. W turnieju młodziczek startowało 90 zawodniczek, a turnieju młodzików 94.

GALERIA08.06.2014
 "PUCHAR ŻUBRÓW" - TARNÓW

W trzecim z cyklu czterech turniejów o "Puchar Żubrów", który odbył się w Tarnowie, nasza zawodniczka Patrycja Ziętek odniosła pewne zwycięstwo. Martyna Adamska oraz Julia Gwóźdź zakończyły zawody na dobrym piątym miejscu. Oliwia Włoczka musiała się wycofać z zawodów z powodu kontuzji. Gratulacje dla dziewcząt za dobre miejsca, a szczególne dla Patrycji za kolejne turniejowe zwycięstwo.  

GALERIA07.06.2014 DRUŻYNOWY TURNIEJ O PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO

Dwie drużyny Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego wystartowały w Drużynowym Turnieju o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego. Pierwsi do boju ruszyli zawodnicy w kategorii juniora mlodszego. Nasza drużyna w składzie Artur Tyński, Mikołaj Celta oraz Adam Mazur zajęła czwarte przedostatnie miejsce. 
Potem rozpoczęła się rywalizacja w kategorii młodzika. Zgodnie z formułą ustaloną przez organizatora dopuszczone zostały do walk drużyny w których składach mogli startować zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Nasza drużyna składała się z samych dziewcząt. Po wygraniu eliminacji grupowych nasze zawodniczki w finale spotkały się z drużyną Grass Hopper Kalwaria Zebrzydowska. W składzie naszych przeciwników byli sami chłopcy, więc teoretycznie oni wydawali się faworytami co potwierdzały ich niekwestionowane zwycięstwa w eliminacjach.  Nasze dziewczyny nie pozostawiły jednak złudzeń swoim przeciwnikom pewnie wygrywając mecz i cały turniej.  W składzie B.T.S. Bytom walczyły Martyna Adamska, Julia Gwóźdź, Oliwia Włoczka, Patrycja Ziętek. Dziewczęta za zwycięstwo otrzymały medale, dyplomy oraz okazały puchar. 

GALERIA02.06.2014 PIERWSZY SZERMIERCZY MURAL W BYTOMIU.

Bytomskie Towarzystwo Szermiercze ma swój pierwszy historyczny mural ! Pomysłodawcą i twórcą tego oryginalnego dzieła jest nasz zawodnik Grzegorz Ziemecki. Mural znajduje się w Bytomiu tuż obok torów bytomskiej wąskotorówki w miejscu gdzie tory kolejki przecinają ul. Władysława Łokietka. Można go podziwiać jadąc ze Stroszka do Blachówki lub Stolarzowic, albo korzystając z przejażdżki "wąskotorówką", do czego szczerze zachęcamy. Mural przedstawia dwóch walczących szermierzy, dziewczynę i chłopaka oraz adres naszej strony internetowej. Gratulujemy Grzesiowi oryginalnego pomysłu i włożonej pracy.
Może niebawem pojawią się następne murale BTS-u?

GALERIA31/05-01/06/2014
 IGRZYSKA DZIECI - MISTRZOSTWA POLSKI, PUCHAR PREZYDENTA KNUROWA


W Knurowie odbyły się po raz pierwszy Igrzyska Dzieci w ramach Mistrzostw Polski w kategorii zucha, skrzata i dzieci oraz tradycyjnie coroczny Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Knurowa w kategorii młodzika. W zawodach brali udział zawodnicy i zawodniczki bytomskich klubów. Warte odnotowania są wyniki Patrycji Ziętek z BTS Bytom w kategorii młodziczek. Patrycja zakwalifikowała się do finałowej ósemki, gdzie niestety uległa po wyrównanej walce późniejszej zwyciężczyni z UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie Oli Pernach. Patrycja zajęła ostatecznie 8 pozycję. Dwóch zawodników MDK NR 1 Bytom Patryk Adamczyk i Michał Kuczkowski zakwalifikowali się do najlepszej 16-tki zawodów. Patryk w kategorii młodzika zajął 16 miejsce, a Michał w kategorii dzieci 12. Pozostali młodzi Bytomianie zajęli miejsca poza 16-tką.
Równolegle z zawodami dzieci i młodzieży odbywały się zawody dorosłych szermierzy rywalizujących w Turnieju Dinozaurów. Nazwa turnieju może sugerować zaawansowany wiek uczestników. Nic bardziej mylnego, bo to ciągle młodzi i wiekiem i duchem sportowcy amatorzy, których sportowa pasja "przywiała" na szermiercze plansze.  Nasi szermierze z BTS Bytom w tej "oryginalnej" kategorii  zawalczyli świetnie. Na najwyższym miejscu podium stanęła Justyna Ziętek mama Patrycji. Chyba zanosi się na ostrą korespondencyjną rywalizację o medale i puchary pomiędzy mamą i utytułowaną, zajmującą obecnie 1 miejsce na liście Polskiego Związku Szermierczego córką. Druga reprezentantka BTS Bytom w kategorii kobiet Maria Adamska mama naszej najmłodszej zawodniczki Martyny i Pani Prezes naszego klubu w jednej osobie, po przegranej zaledwie jednym punktem zajęła 5 miejsce. W kategorii mężczyzn świetnie spisał się trzeci Dinozaur z BTS Bytom - Grzegorz Ziemecki, który wygrywał wszystkie walki pucharowe, by przegrać minimalnie dopiero w finale zdobywając srebrny medal. Gratulujemy wszystkim udanych występów.

GALERIA24-25.05.2014 XIV MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ Z OKAZJI DNIA DZIECKA

Co roku tradycynie młodzi szermierze walczą w Radlinie w Miedzynarodowym Turnieju z Okazji Dnia Dziecka. W tym roku świetnie Ww rywalizacji na radlińskich planszach spisała się zawodniczka BTS Bytom Julia Gwóźdź wygrywając zawody w kategorii młodziczek. Po świetnych walkach eliminacyjnych (wszystkie wygrane walki) ostatecznie na 10 miejscu uplasowała się Patrycja Ziętek a na 11 miejscu Sonia Czerwik. Tym razem słabiej wypadła Oliwia Włoczka zajmując w końcowej klasyfikacji 17 miejsce. Startowało 48 zawodniczek.
W kategorii dzieci Martyna Adamska uplasowała się na 10 miejscu w gronie 36 zawodniczek.
W drugim dniu rywalizowali chłopcy. Dobre rezultaty odnotowali bytomianie z klubu MDK NR 1 Bytom kwalifikując się do finałowych "ósemek" zawodów. W kategorii młodzika Patryk Adamczyk zakończył zawody na dobrym 6 miejscu a w kategorii dzieci Mirosław Gońda był 8. W kategorii młodzika startowało 41 zawodników a w kategorii dzieci 39. 

GALERIA24.05.2014 III MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ AMATORÓW SZERMIERKI W WARSZAWIE

W III Międzynarodowym Turnieju Amatorów Szermierki w Szpadzie rozgrywanym na obiektach Warszawianki, nasz jedyny reprezentant z BTS Bytom Grzegorz Ziemecki zajął wysoką 8 pozycję w końcowej klasyfikacji. Grzegorz bił się dzielnie w eliminacjach bezpośrednich wygrywając kolejne walki z świetnymi zawodnikami. W walce o podium nasz zawodnik stanął naprzeciwko późniejszego zwycięzcy turnieju, Białorusina Uladzimira Shaidy.  Po emocjonującej walce Grzegorz uległ 15:12.
8 miejsce w prestiżowym międzynarodowym turnieju to duży sukces Grzegorza. Gratulujemy.

GALERIA17-18.05.2014
 TURNIEJ O MIECZ ZERWIKAPTUR LONGINUSA PODBIPIĘTY

W miniony weekend nasze szpadzistki i szpadziści uczestniczyli w corocznym Turnieju o Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty. Pierwszy dzień to walki chłopców. Mieliśmy jednego reprezentanta Mikołaja Celtę. Mikołaj zajął 26 miejsce. W tym samym dniu na planszy spotkali sie wszyscy miłośnicy i pasjonaci szermierki, którzy swoją pasję realizują aktywnie na planszy. W zawodach wystartowały/li: Maria Adamska, Justyna Ziętek oraz Grzegorz Ziemecki i Mariusz Frydrycki. Nasze Panie zajęły 4 miejsca, natomiast obaj Panowie wskoczyli na 3 miejsce podium. Gratulacje!
Drugi dzień zawodów w Krakowie to walki dziewcząt. BTS reprezentowały 4 zawodniczki. Po po świetnych walkach w eliminacjach grupowych dwie z nich: Patrycja Ziętek oraz Oliwia Włoczka zostały rozstawione do walk pucharowych z odpowiednio 1 i 2 miejsca.
Walkę pucharową o wejście do najlepszej 16-tki zawodów  przegrała Sonia Czerwik plasując się w ostatecznej klasyfikacji na 23 miejscu. "Potknęcie" w walce o finałową "ósemkę" zaliczyła Oliwia, która uległa późniejszej brązowej medalistce zawodów Weronice Wiktor z Mielca. Do "ósemki" weszły Patrycja Ziętek i Julia Gwóźdź. Los sprawił, że obe spotkały się w walce o ścisły finał zawodów. Górą była Patrycja  wygrywając 12:9.
W finale Patrycja spotkała się w walce z reprezentantką Ukrainy Anastasiyą Zelentsową. Walka początkowo pomyślnie się układała dla naszej zawodniczki. Niestety po emocjonującym finiszu nasza zawodniczka uległa Ukraince jednym punktem.
Kolejne zawody i kolejne medale naszych młodziczek tym razem srebro i brąz. Brawo i gratulacje.

GALERIA
10-11.05.2014 MEMORIAŁ JERZEGO JANIKOWSKIEGO - KATOWICE

Co roku odbywa się w Katowicach turniej szermierczy Memoriał Jerzego Janikowskiego, wspaniałego szpadzisty, olimpijczyka, wielokrotnego finalisty i zwyciezcy wielu krajowych i międzynarodowych zawodów rangi mistrzowskiej, trenera, sędziego, szermierza wielce zasłużonego dla polskiego sportu. I jak co roku nasi zawodnicy swoim udziałem w memoriale upamiętnili pamięć o tym wspaniałym sportowcu. W pierwszym dniu zawodów wystartowało sześć naszych zawodniczek. Dużym sukcesem zawody zakończyły Julia Gwóźdź zajmując w kategorii młodziczek 2 miejsce oraz Oliwia Włoczka, która stanęła na 3 miejscu podium. Na 11 miejscu zawody zakończyła Sonia Czerwik, którą w walce o finałową ósemkę wyeliminowała klubowa koleżanka Oliwia Włoczka. Na 24 miejscu zawody zakończyła Zuzanna Matuszek.
W młodszej kategorii dzieci Magda Duljasz uplasowała się na 16 miejscu a Martyna Adamska na 18.
W drugim dniu zawodów startowali chłopcy. Nasz zawodnik Filip Kozłowski uzyskał 16 miejsce w kategorii dzieci. Dla Filipa były to pierwsze w życiu ogólnopolskie zawody szermiercze.
Świetny wynik w kategorii młodzików uzyskał zawodnik MDK NR 1 Bytom  Patryk Adamczyk. Patryk nie dał szans rywalom i wygrał zawody. Gratulacje dla Patryka. Jego klubowy kolega Maciej Marcol zajął w tej samej kategorii 27 miejsce a Paluch Szymon 42.

GALERIA27.04.2014
 MISTRZOSTWA ŚLĄSKA MŁODZIKÓW - RYBNIK 

W drugim dniu zawodów w Rybniku odbyły się Mistrzostwa Śląska Młodzików. Nasz klub reprezentowała trzyosobowa ekipa dziewcząt. Był to dla nich kolejny sprawdzian walk na pełnowymiarowe szpady i pierwsze doświadczenie w walkach drużynowych. Nasze dziewczęta spisały się w gronie starszych zawodniczek całkiem nieźle. Wszystkie przebrnęły z sukcesem walki eliminacji grupowych. Najlepiej "rozstawiła" się do walk pucharowych Patrycja Ziętek, bo na 7 miejscu. Los sprawił, że w pierwszej walce pucharowej trafiła na klubową koleżankę Julię Gwóźdź. Wygrała Julia. Pierwszą walkę pucharową wygrała też trzecia nasza reprezentantka Oliwia Włoczka. Po kolejnych przegranych walkach nasze zawodniczki zajęły ostatecznie: 13 miejsce Oliwia Włoczka, 16 Julia Gwóźdź, 17 Patrycja Ziętek. Startowały 33 zawodniczki.
W drużynowym turnieju nasze zawodniczki w okrojonym trzyosobowym składzie (drużyna liczy 4 zawodniczki - 3 walczące + jedna rezerwowa) pierwszy pojedynek wygrały z silną ekipą Pałacu Młodzieży Katowice, by w następnym pojedynku spotkać się z późniejszymi zwyciężczyniami drużyną Piasta Gliwice. Niestety po zaciętym pojedynku uległy gliwiczankom. W walce o brązowy medal nasza ekipa trafiła na drużynę Muszkietera Gliwice. W tym pojedynku widać było już spore wyczerpanie naszych szpadzistek. Turniej dnia poprzedniego (w którym w większości nie występowały nasze starsze rywalki), zmagania indywidualne poprzedzające turniej drużynowy, brak czwartej zawodniczki w zespole oraz kontuzje spowodowały, że nasze dziewczęta przegrały i ten pojedynek. Ostatecznie w stawce 8 drużyn zajęły dobre czwarte miejsce. Wśród dziewcząt pozostał drobny niedosyt, a nawet lekka złość sportowa, że nie sprostały zawodniczkom innych klubów z którymi już nieraz wygrywaly na innych zawodach. Wyczerpane i "poobijane" mogą mieć jednak satysfakcję z miejsca i udziału w turnieju. Pozostawiły po sobie bardzo dobre wrażenie.  Gratulujemy dziewczynom waleczności, wytrwałości i tego że dotrwały do końca zawodów.

GALERIA26.04.2014 "GALA SZERMIERCZA" - ŚWIDNICA

Do Świdnicy nieopodal Dżonkowa na Miedzynarodową Galę Szermierczą wybrała się jedna nasza zawodniczka Patrycja Ziętek.
W turnieju w Świdnicy startowały zawodniczki z Polski i Niemiec. Naszej zawodniczce "przytrafiła się" jedna przegrana walka eliminacyjna. W pozostałych walkach Patrycja nie dała szans rywalkom i zajęła pierwsze miejsce zdobywając złoty medal.
Gratulujemy Pati kolejnego trofeum i czekamy na następne.

GALERIA26.04.2014 "RYBNIK CUP" - RYBNIK

W sobotnim turnieju w Rybniku wystartowały cztery nasze reprezentantki. Trzy z nich po przebrnięciu w bardzo dobrym stylu eliminacji grupowych, oraz po wygranych walkach pucharowych dotarły do finałowej ósemki. Poza naszymi zawodniczkami stawkę finałową uzupełniały dwie zawodniczki gospodarzy turnieju RMKS Rybnik i po jednej zawodniczce PTG Sokół Mielec oraz Pałacu Młodzieży Katowice. Pierwsze walki w szerokim finale nasze zawodniczki niestety przegrały zajmując trzy miejsca tuż za podium. Na 5 miejscu zakończyła zawody Julia Gwóźdź, na 6 Oliwia Włoczka a na 7 Zuzanna Matuszek. Turniej wygrała zawodniczka PTG Sokół Mielec Wiktor Weronika.
Nasza najmłodsza zawodniczka Martyna Adamska w gronie starszych koleżanek z planszy wygrała jedna walkę i niestety tym razem nie przebrnęła eliminacji grupowych zajmując ostatecznie 43 miejsce. Startowały 53 zawodniczki.
W kategorii 2002-2004 bardzo dobrze zaprezentował się zawodnik MDK NR1 Bytom Mirosław Gońda zajmując 6 miejsce. 
Jego koledzy klubowi w kategorii 2001-2000 Patryk Adamczyk oraz Marcol Maciej zajęli odpowiednio 12 i 19 miejsce. 

GALERIA 12.04.2014 "TARNOWIA CUP 2014" - TARNOWO PODGÓRNE


Na turniej szermierczy do Tarnowa Podgórnego w sobotę 12.04.2014 roku wybrała się skromna 2 osobowa reprezentacja naszego klubu. Na wielkopolski turniej wybrały się Martyna Adamska oraz Patrycja Ziętek. Obydwie nasze zawodniczki wróciły z Tarnowa z medalami. Martyna zajęła trzecie miejsce i zdobyła brązowy medal. Patrycja nie dała szans swoim przeciwniczkom i stanęła na pierwszym miejscu podium ze złotym medalem. Nasze dziewczęta  przyzwyczaiły nas do tego, że niezależnie w jakim składzie jadą na zawody zawsze przywożą jakieś medale. Pozostaje im tylko życzyć, by w dalszym ciągu utrzymywały taką dobrą passę w rywalizacji sportowej na szermierczych planszach.
Dziewczętom dziękujemy za piękne walki a mamom obu zawodniczek za zaangażowanie w daleki wyjazd do Tarnowa Podgórnego. 

GALERIA05.04.2014
 "PUCHAR ŻUBRÓW" - KRZESZOWICE 

W sobotę w drugim turnieju z cyklu "Puchar Żubrów", który odbył się w Krzeszowicach startowało 7 naszych reprezentantów. Najlepiej walczyły dziewczęta. Cztery z nich zakwalifikowały się do finałowej ósemki. Trzy zdobyły brązowe medale. To Martyna Adamska w najmłodszej kategorii oraz Patrycja Ziętek i Julia Gwoźdź . Na szóstym miejscu finiszowała Oliwia Włoczka a na 11 Zuzanna Matuszek. Panowie mieli tym razem pecha. W pierwszej walce pucharowej trafili na siebie. Mikołaj Celta srebrny medalista z poprzedniego turnieju wyeliminował Adama Mazura. W  następnej walce pucharowej Mikołaj musiał jednak uznać wyższość zawodnika z Ukrainy. 
Tak więc kolorem dominującym wśród naszych zawodniczek w miniony weekend był brąz.
Można zacytować słowa piosenki Ryszarda Rynkowskiego "dziewczyny lubią brąz".

GALERIA27-28.03.2014
 "CHALLENGE WRATISLAVIA" - WROCŁAW

W czwartek rozpoczął się największy w Europie a kto wie czy nie na świecie turniej dla dzieci i młodzieży  Challenge Wratislavia. Na turniej zjeżdżają zawodnicy i zawodniczki z całego świata. BTS miał również swoją reprezentację. W pierwszym dniu w czwartek walczyły dziewczęta. Świetnie biła się Martyna Adamska potwierdzając swoją wysoką formę. Mimo, że należała do młodszego rocznika w swojej kategorii pozostawiła w pokonanym polu 99 zawodniczek kwalifikując się do finałowej ósemki. Ostatecznie w stawce 105 zawodniczek zajęła świetne 6 miejsce. Brawo. Trzy z naszych dziewcząt w starszej kategorii po raz pierwszy w tak poważnym turnieju zostały zakwalifikowane do walki na pełnowymiarowe dłuższe i cięższe szpady. Był to więc dla nich próba jak będzie wyglądała ich rywalizacja w przyszłym sezonie. W tym sezonie dziewczyny  walczą jeszcze na tzw. miniszpady. Sprawdzian wyszedł bardzo udanie, bo w stawce 149 zawodniczek zajęły dobre lokaty: 11 miejsce zajęła Oliwia Włoczka ulegając w ostatniej walce późniejszej zwyciężczyni, 14 była Julia Gwóźdź, 33 pechowo Patrycja Ziętek (po eliminacjach grupowych rozstawiona z nr 6!) oraz 50 dzielnie walcząca Sonia Czerwik.
W drugim dniu zawodów walczył Mikołaj Celta. Po przebrnięciu eliminacji i wygraniu pierwszej walki pucharowej uległ w drugiej nieznancznie. Walka była bardzo nerwowa, pełna złych emocji i  kontrowersyjnych decyzji sędziego. Jego adwersarz zajął w turnieju 12 miejsce, choć było blisko decyzji by w trakcie walki z naszym zawodnikiem został wykluczony z zawodów. 

GALERIA22.03.2014
 TURNIEJ O PUCHAR ŻUBRÓW - SKAWINA


22.03.2014 roku odbył się pierwszy turniej z czterech, które rozgrywane są o Puchar Żubrów. Turniej odbył się w Skawinie. Dwóch z trzech naszych reprezentantów zdobyło w nim medale srebrne. Martyna Adamska i Mikołaj Celta - bo to oni stanęli na drugim miejscu podium zdobyli przy tym cenne punkty liczone do ogólnej klasyfikacji całego cyklu turniejów. Cieszy dobra dyspozycja Martyny, która drugi raz z rzędu w zawodach zdobywa srebrny medal oraz Mikołaja, który ma już na swoim koncie Wicemistrzostwo Ślaska. To dobry prognostyk przed ważnymi zawodami jakie czekają ich niebawem.

GALERIA
15-16.03.2014 TURNIEJ O PUCHAR BURMISTRZA MIKOŁOWA 2014 

W miniony weekend Hala Sportowa MOSiR w Mikołowie gościła szermierzy z całej Polski na V edycji I Kroku Szermierczego o Puchar Małego Rycerza pod patronatem Dyrektora MOSiR, XI Ogólnopolskim Turnieju o Puchar Burmistrza Mikołowa oraz III Ogólnopolskim Turnieju Amatorów Dinozaur Cup w szpadzie kobiet i mężczyzn. W tym roku ilość startujących była rekordowa. 255 dzieci i 36 dorosłych sportowców to niezły wynik. W Mikołowie pojawili się szermierze ze Szczecina, Krakowa, Radomyśla, Łodzi, Krosna, Tarnowa, Lubina, Mielca, Śremu, Opola, Manieczek oraz wszystkich klubów ze Śląska. Nie zabrakło naszych reprezentantów i reprezentantek w kategoriach młodzieżowych i amatorów którzy startowali w rozgrywanym równolegle Dinozaur CUP.

Bardzo dobrze spisała się nasza szpadzistka Martyna Adamska w rozgrywanym w ramach turnieju Pucharze Małego Rycerza. Martyna zajęła w klasyfikacji końcowej świetne drugie miejsce. 

Podium dziewcząt kat zuch: 1m Maja Osadnik (UKS Wołodyjowski Siem.Śl), 2m Martyna Adamska (BTS Bytom), 3m Emilia Jaroszek (Pałac Mlodziezy Katowice) oraz Maja Kobierecka (Muszkieter Gliwice)

GALERIA09.03.2014
 MUSZKIETER TROPHY 2014 - NASZE ZAWODNICZKI NIE ZWALNIAJĄ TEMPA

Nasze zawodniczki nie zwalniają tempa. W kolejnych bardzo ważnych w tym sezonie zawodach liczonych do ogólnopolskiej klasyfikacji nasze dziewczęta uzyskały świetne wyniki. W zawodach w kategorii wiekowej 2002-2003 startowały cztery nasze zawodniczki. Po bardzo dobrych walkach grupowych i eliminacyjnych wszystkie zameldowały się w finałowej ósemce. Tam musiało dojść do walk pomiędzy klubowymi koleżankami. Julia Gwóźdż w pierwszej walce wyeliminowała klubową koleżankę Zuzannę Matuszek. Zuzia dzięki świetnemu rozstawieniu po eliminacjach grupowych zajęła ostatecznie bardzo dobre 6 miejsce.  Los sprawił, że w kolejnej walce Julia stanęła znowu do walki z zawodniczką naszego klubu Oliwią Włoczka, która wcześniej wyeliminowała Julię Gondek z Pałacu Młodzieży Tarnów. Walka pomiędzy klubowymi koleżankami zakończyła się zwycięstwem Julii 12:10. Dzięki zwycięstwu w tej walce Julia stanęła przed szansą obrony 1 miejsca sprzed roku. Równolegle walczyła o finał Patrycja Ziętek. Po wygranej z Weroniką Ziółkowską z Pałacu Młodzieży Tarnów w walce o ścisły finał zmierzyła się z Weroniką Wiktor z PTG Sokół 1893 Mielec. NIestety po bardzo emocjonującej i wyrównanej walce uległa 12:11. Niewiele więc brakowało i mielibyśmy bytomski finał.
W decydującej o pierwszym miejscu walce Julia walcząca z odnowioną kontuzją kolana musiała uznać wyższość świetnie walczącej tego dnia koleżance z Mielca przegrywając wysoko 8:1. 
Cztery nasze zawodniczki w finalowej ósemce z czego trzy na podium. Wyjazd do Gliwic należy uznać za bardzo udany. 

Mieliśmy również reprezentantkę w najmłodszej kategorii Martynę Adamską. Martyna ostatecznie uplasowała się na 11 miejscu w turnieju.

Cieszą kolejne zwycięstwa naszych zawodniczek potwierdzające ich równą wysoką formę w tym sezonie. 

GALERIA16.02.2014
 PUCHAR MIASTA KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

Już po raz drugi odbył się  międzynarodowy turniej o Puchar Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. Podobnie jak w poprzednim roku świetnie zaprezentowały się nasze dziewczęta z rocznika 2002. W finałowej ósemce zameldowały się Oliwia Włoczka i Patrycja Ziętek. Oliwia w finałowej walce nie sprostała tego dnia zawodniczce Muszkietera Gliwice Julii Kwiecień i stanęła na drugim miejscu podium. Patrycja mimo kontuzji stopy uplasowała się na trzecim miejscu. Pozostałe dziewczęta zajęły miejsca: Zuzanna Matuszek 11 a Julia Gwóźdż 14. Startowało w zawodach 32 zawodniczki.
W najmłodszej kategorii startowała Martynka Adamska. Martynka w końcowej klasyfikacji zajęła 23 miejsce.

GALERIA08.02.2014
 TURNIEJ "WAWEL DRAGON TROPHY" - KRAKÓW

Nasze dziewczęta z rocznika 2001 i młodsze zostały zaproszone do Krakowa na Turniej Wawel Dragon Trophy". Turniej odbywał się w Galerii Krakowskiej bezpośrednio przed finałami Turnieju o Puchar Europy Kadetek. O zaproszeniu naszych dziewcząt zadecydowały z pewnością wysokie miejsca naszych zawodniczek na listach krajowych Polskiego Związku Szermierczego. Zapraszając zawodniczki z czołówki krajowej z różnych klubów organizator zapewnił  wysoki poziom rywalizacji. 

Nasze dziewczęta nie zawiodły. Trzy z pięciu startujących stanęły na podium. Na 1 miejscu uplasowała się Patrycja Ziętek, na na 3 miejscu Julia Gwóżdź oraz Oliwia Włoczka. 

GALERIA18-24.01.2014
 OBÓZ W WĘGIERSKIEJ GÓRCE

Dzień 4
Pogoda nadal brzydka, śniegu nie widać. Dzisiaj młodsze dzieci miały mały turniej „o snickersa”, batona zdobyła Maja ale wszyscy otrzymali dyplomy i słodkie upominki.
Starsza grupa nadal odbywała walki, próbując swoich sił z dziewczynami z kadry śląska młodziczek.
Wieczorem dziewczyny z kadry zorganizowały zabawy dla wszystkich, kolejny wieczór minął wesoło i za szybko.
Juro mamy w planie Muzeum i trening oraz wieczorne zabawy. 


Dzień 3
Dziś od rana brzydka pogoda, mimo to, wybraliśmy się na spacer.
Starsze dzieci rozegrały dziś mnóstwo walk a młodsze doskonaliły swoje umiejętności. Panie postanowiły osłodzić nam ten szary deszczowy dzień i zabrały nas do kawiarni – czekolada na gorąco jest dobra na wszystko.
Wieczorem najstarsi chłopcy zorganizowali nam zabawy – jak zwykle się wszyscy świetnie bawiliśmy, nikomu nie chciało się wracać do pokoju.


Dzień 2
Dziś niedziela, od rana świeci słońce, jest tak ciepło, że właściwie nie wiemy po co rodzice spakowali nam zimowe kurtki. Rano wybraliśmy się do Kościoła, błądziliśmy tak długo, że msza minęła, zwiedziliśmy więc kościółek i zaliczyli 6 km spacerkiem, dziwne są te nasze Panie, kto widział tyle chodzić... popołudniu dwa treningi, dzielnie dotrzymywaliśmy kroku dziewczynom z kadry śląska. Długa rozgrzewka, potem walki - wieczorem zamiast dyskoteki woleliśmy zagrać w mafię, emocje były ogromne, wszyscy świetnie się bawiliśmy. To był męczący dzień, więc zasnęliśmy jak grzeczne dzieci jak tylko rozpoczęła się cisza. Jutro najstarsi koledzy organizują nam zabawy, ciekawe co wymyślą...

Dzień 1
Z małym opóźnieniem wyjechaliśmy wreszcie spod hali, wyruszamy na obóz zimowy, choć właściwie bardziej wiosenny – śniegu nie ma, trawa zielona i gdyby nie data można by pomyśleć, że jest wiosna.
Mimo gęstej mgły dotarliśmy na miejsce, torby rozpakowane, obiad zjedzony – ruszamy poznawać okolicę – niewiele widzimy, bo mgła nigdzie się nie wybiera, ale chyba całkiem tu ładnie. Po spacerze pierwszy trening, powrót we mgle do ośrodka i chwila wolnego czasu wieczorem, za nami pierwszy dzień – byliśmy grzeczni, nie marudziliśmy i wszyscy jesteśmy zdrowi.
Jutro niedziela, w planie mamy wyjście do Kościoła, treningi i dyskotekę – dziewczyny już planują jak się ubrać i uczesać.
19.12.2013
 "TURNIEJ ŚWIĄTECZNY O MISTRZOSTWO BYTOMIA" 

19 grudnia 2013 roku w hali „Na Skarpie” w Bytomiu odbył się Turniej Świąteczny o Mistrzostwo Bytomia w szpadzie. Jest to cykliczna impreza, którą Bytomskie Towarzystwo Szermiercze organizuje wraz z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 w Bytomiu. W tym roku odbyła się czwarta edycja tego turnieju, a zwycięzcy będą przez najbliższy rok aktualnymi Mistrzami Bytomia.

Do startu w turnieju zgłosiło się 27 zawodników, który zostali podzieleni na 3 kategorie wiekowe. W poszczególnych kategoriach kobiety i mężczyźni rywalizowali razem, natomiast klasyfikacja była prowadzona oddzielnie dla każdej z płci.

W kategorii „Skrzaty i Zuchy” (rocznik 2004 i młodsi) wystartowało 7 zawodników. Po zaciętych walkach tytuły mistrzowskie wywalczyli: Adamska Martyna (BTS Bytom), oraz Kuczkowski Michał (MDK 1 Bytom).

"
Skrzaty i Zuchy” - dziewczęta:

1.Adamska Martyna (BTS Bytom)
2.Pietrzyk Alicja (BTS Bytom)
3.Wolny Alicja (BTS Bytom)

"
Skrzaty i Zuchy” -  chłopcy:

1.Kuczkowski Michał (MDK 1 Bytom)
2.Drozd Miłosz (MDK 1 Bytom)
3.Borszcz Ksawery (MDK 1 Bytom)
4.Kozłowski Filip (BTS Bytom)

W kategorii „Dzieci” (rocznik 2002-2003) rywalizowało 9 zawodników. Mistrzami Bytomia zostali: Ziętek Patrycja (BTS Bytom), oraz Gońda Mirosław (MDK 1 Bytom). Zarówno w kategorii dziewczat jak i chłopców o zdobyciu tytułu w tej kategorii wiekowej decydował tzw. „index” (różnica między trafieniami zadanymi i otrzymanymi) co świadczy o bardzo wyrównanym poziomie zawodów.

"Dzieci” - dziewczęta:
1. Ziętek Patrycja (BTS Bytom)
2. Włoczka Oliwia (BTS Bytom)
3. Gwóźdź Julia (BTS Bytom)
4. Matuszek Zuzanna (BTS Bytom)
5. Duljasz Magda (BTS Bytom)
6. Rychlik Julia (MDK 1 Bytom)
7. Rybińska Zuzanna (MDK 1 Bytom)

"Dzieci” - chłopcy:
1. Gońda Mirosław (MDK 1 Bytom)
2. Paluch Szymon (MDK 1 Bytom)

Najliczniejszą kategorią była kategoria „Open” (rocznik 2001 i starsi). Wystartowało 11 zawodników. Zwyciężyli zdobywając jednocześnie tytuły mistrzowskie: Piekarska Marzena (BTS Bytom) oraz Mamot Marek (BTS Bytom).

"Open” -  kobiety:
1. Piekarska Marzena (BTS Bytom)
2. Widera Aleksandra (BTS Bytom)
3. Czerwik Sonia (BTS Bytom)
4. Chłopaś Natalia (BTS Bytom)

"Open” -  mężczyźni:
1. Mamot Marek (BTS Bytom)
2. Celta Mikołaj (BTS Bytom)
3. Adamczyk Patryk (MDK 1 Bytom)
4. Mazur Adam (BTS Bytom)
5. Motyl Piotr (MDK 1 Bytom)
6. Marcol Maciej (MDK 1 Bytom)

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych walk i wyników jakie osiągnęli.

Na zakończenie turnieju wraz z dekoracją Mistrzów Bytomia odbyło się podsumowanie Cyklu Turniejów o Puchar Bytomia oraz wręczenie pamiątkowych pucharów zwycięzcom.  


GALERIA12.12.2013
 "CYKL TURNIEJÓW O PUCHAR BYTOMIA"

Zawodami które odbyły się 12 grudnia 2013 roku zakończył się CYKL TURNIEJÓW O PUCHAR BYTOMIA W SZPADZIE. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom poszczególnych kategorii:

W tym roku 1 miejsce wywalczyli:
Adamska Martyna - w kategorii zuchy i skrzaty;
Matuszek Zuzanna - w kategorii dzieci;
Piekarska Marzena - w kategorii open (kobiety);
Mamot Marek - w kategorii open (mężczyźni);

Pełne wyniki na stronie w zakładce AKTUALNOŚCI
30.11-01.12/2013
 "GWIAZDKA ZE SZPADĄ" - GLIWICE

W Gliwicach odbył się Turniej Szermierczy "Gwiazdka ze szpadą". Jak co roku do Gliwic zjechały szpadzistki i szpadziści z całej Polski. Tradycyjnie turniej miał silną obsadę, gdyż jego wyniki zaliczane są do klasyfikacji ogólnopolskiej Polskiego Związku Szermierczego. Na starcie nie zabrakło szermierzy z Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego. Najliczniej był reprezentowany przez nasze zawodniczki turniej w kategorii wiekowej 2002 i młodsi. I można powiedzieć, że znowu nasze zawodniczki udowodniły swoją dominację w tej kategorii. W finałowej ósemce zameldowały się trzy przedstawicielki naszego klubu. Tuż za finałową ósemką, bo na 9 miejscu uplasowała się Julia Gwóźdź, która została wyeliminowana przez klubową koleżankę Zuzannę Matuszek. Zuzia zajęła miejsce tuż za podium czyli 5 ( miejsca na najniższym miejscu podium w turniejach szermierczych zajmują 2 zawodniczki). Rewelacyjnie zawalczyły Patrycja Ziętek i Oliwia Włoczka. Obie spotkały się w walce o pierwsze miejsce! Tego dnia lepsza okazała się Patrycja i to ona zajęła 1 miejsce. Oliwia zakończyła zawody na 2 miejscu. Walka naszych zawodniczek podobała się publiczności zgromadzonej w hali Technikum Łączności w Gliwicach, która nagradzała zawodniczki brawami podczas walki jak i po jej zakończeniu. W turnieju startowała również nasza najmłodsza reprezentantka Martyna Adamska. Po bardzo udanych walkach eliminacyjnych i wygranej pierwszej walce pucharowej trafiła niestety na starszą koleżankę z BTS-u i późniejszą zwyciężczynię turnieju Patrycję.  Po bardzo ładnej walce przegranej tylko 2 punktami musiała pożegnać się z turniejem. Ostatecznie zajęła 63 miejsce. Startowało 86 zawodniczek. W kategorii młodziczek (2001-2000) reprezentowała nasz klub Sonia Czerwik. Sonia zajęła 40 miejsce na 56 startujących zawodniczek. 
Dzień wcześniej rywalizowali mężczyźni . W kategorii juniora młodszego nasi zawodnicy Adam Mazur i Mikołaj Celta zajęli odpowiednio 34 i 36 miejsce. Startowało 46 zawodników. Równolegle z turniejem dzieci i młodzieży odbył się turniej amatorów.  Grzegorz Ziemecki zajął 4 a Justyna Ziętek (mama Patrycji) 5.


GALERIA12.11.2013
 URODZINOWY OBRAZ

Dziś 16 urodziny obchodził nasz klubowy kolega Artur Tyński. Artur z okazji swojego święta został pewnie obdarowany niejednym prezentem. Jeden jednak zasługuje na szczególną uwagę ze względu na orginalność, piękne wykonanie i tematykę. Otrzymał go od swojej przyjacióki, która odwiedziła go na treningu. Ten prezent to obraz o tematyce szermierczej. Znawcy sztuki pewnie docenią kunszt artystki, znawcy szermierki odgadną kogo przedstawia obraz. Brawo za pomysł. Pewnie prezent zajmie zaszczytne miejsce w pokoju Artura wśród sportowych trofeów. Artystce gratulujemy, a Arturowi ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI URODZIN.

PREZENT ARTURA09-10.11.2013 MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ "PUCHAR ZIEM PÓŁNOCNYCH" - SZCZECIN

W ostatni długi weekend odbył się w Szczecinie coroczny Międzynarodowy Turniej  o "Puchar Ziem Północnych" zaliczany do ogólnopolskiej klasyfikacji Polskiego Zwiazku Szermierczego. Bardzo dobry wynik zanotowały tradycyjnie nasze zawodniczki z rocznika 2002. Puchar Ziem Północnych po emocjonujących walkach zdobyła Patrycja Ziętek zajmując pierwsze miejsce. Druga nasza zawodniczka w tej kategorii Oliwia Włoczka po eliminacjach grupowych była rozstawiona z nr 1. Oliwia ostatecznie uplasowała się na 3 miejscu. W kategorii najmłodszej Martyna Adamska zajęła 9 miejsce. Sonia Czerwik w kategorii wiekowej 2000-2001 uplasowała się na 26 pozycji. W drugim dniu zawodów rywalizowali chłopcy. Dwóch z naszych "trzech muszkieterów" z rocznika 1999-1998 zameldowało się w finałowej ósemce.  Dominik Ośliźniok zdobył puchar i brązowy medal zajmując 3 miejsce, Mikołaj Celta 8 miejsce - po przegranej "bratobójczej" walce z Dominikiem. Adam Mazur po bardzo dobrych walkach eliminacyjnych przegrał jednak pierwszą walkę pucharową z późniejszym zwycięzcą turnieju (który w półfinale pokonał też Dominika) i zajął ostatecznie12 miejsce.
Nasz wyjazd do Szczecina należy więc uznać za udany.


GALERIA26.10.2013
 TURNIEJ O PUCHAR PREZESA ZWIĄZKU GÓRNOŚLĄSKIEGO - CHORZÓW

W miniony weekend jak co roku odbył się Ogólnopolski Turniej Szermierczy w szpadzie dziewcząt i chłopców o Puchar Prezesa Związku Górnośląskiego w Chorzowie.W turnieju chłopców wystartowało 2 naszych zawodników (roczniki 1998- 2000). Adam Mazur w walkach eliminacyjnych wygrał 2 walki i 2 przegrał co dało mu 9 miejsce w rozstawieniu. Następnie nie dając przeciwnikowi żadnych szans wygrał bardzo łatwo walkę pucharową o "8" , jednak w walce o najlepszą czwórkę zawodów musiał uznać wyższość zawodnika z klubu DOSiR Sokolnia Chorzów Bartosza Lechowicza, ostatecznie zajmując bardzo dobre 8 miejsce w całym turnieju. Nasz drugi zawodnik Mikołaj Celta wygrał jedną walkę w eliminacjach co dało mu 13 miejsce w rozstawieniu i w walce o "8" stanął na przeciwko zawodnika  z Gliwic Tomasza Ćwieląga. Po zaciętym pojedynku przegrał walkę 14:15 i zakończył swój występ w zawodach.
W turnieju dziewcząt reprezentowały nasz klub 2 zawodniczki (roczniki 2000 i młodsze). W stawce 25 zawodniczek nasze dziewczynki Julia Gwoźdź i Patrycja Ziętek były najmłodsze, a walczyły bardzo dzielnie. Julia Gwoźdź przegrała w walkach eliminacyjnych tylko jedną walkę, resztę wygrywając w bardzo dobrym stylu co dało jej 6 miejsce w rozstawieniu i "wolny los" w pierwszej walce pucharowej. W walce o o"8" niestety uległa starszej o 2 lata koleżance z Pałacu Młodzieży Katowice i ostatecznie zajęła 11 miejsce. Patrycja Ziętek wygrała 4 walki, 2 przegrała w eliminacji grupowej. W walce o "16" wygrała w świetnym stylu ze starszą od siebie zawodniczką. Natomiast w walce o "8", gdzie stoczyła bardzo wyrównaną walkę z dziewczynką o 2 głowy wyższą, zabrakło trochę szczęścia i przegrała jednym trafieniem. Ostatecznie zajęła 13 lokatę. Należy podkreślić, że zawody rogrywane się na długie szpady, a nasze zawodniczki normalnie walczą tzw. miniszpadami.  Tym bardziej należą im się duże brawa.

GALERIA05-06.10.2013 TURNIEJ Z OKAZJI DNI EDUKACJI NARODOWEJ - RADLIN

Jak co roku w Radlinie odbył się duży Turniej z Okazji Dni Edukacji Narodowej. W pierwszym dniu rywalizowały dziewczęta. Startowały nasze zawodniczki zarówno w kategorii dzieci jak i w kategorii junior młodszy. Można powiedzieć, że standardowo nasze dziewczęta z rocznika 2002 zawalczyły świetnie i trzy z nich zameldowały się w finałowej ósemce. Mimo dobrych walk w eliminacjach (pierwsze miejsce w grupie) sztuka ta nie powiodła się Zuzannie Matuszek. Zuzanna zajęła ostatecznie 34 miejsce. W finałach nasze dziewczęta zawalczyły bardzo dobrze i zajęły odpowiednio - 1 miejsce Julia Gwóźdź, 3 miejsce Patrycja Ziętek a 7 miejsce triumfatorka Coceco Cup sprzed dwóch tygodni Oliwia Włoczka. Tak więc nasze zawodniczki nie zwalniają tempa. Oby tak dalej.
Bardzo dobre wyniki zanotowali nasi amatorzy. Justyna Ziętek zajęła 2 miejsce. Podobnym rezultatem zakończył zawody Grzegorz Ziemecki. Gratulujemy sukcesu. 
Jedyna nasza reprezentantka w kategorii junior młodszy Marzena Piekarska wywalczyła 36 miejsce.

W drugim dniu turnieju w rywalizacji mężczyzn wystartowało 3 naszych zawodników: Adam Mazur, Mikołaj Celta oraz Dominik Ośliźniok. Wszyscy walczyli w kategorii junior młodszy. Dwójka z nich(Mikołaj i Dominik) przeszła pomyślnie eliminacje meldując się w fazie pucharowej. Rozstawienie po eliminacjach sprawiło jednak, że w walce o najlepszą 32 zawodów musieli stanąć na przeciw siebie na planszy. Po zaciętym pojedynku górą był Mikołaj pokonując Dominika 15:12. W kolejnej fazie turnieju Mikołaj musiał uznać wyższość zawodnika z Krakowa i nie udało mu się zakwalifikować do TOP 16. Ostatecznie nasi zawodnicy uplasowali się odpowiednio: Celta Mikołaj -27 miejsce, Ośliźniok Dominik - 39 miejsce, Mazur Adam - 53 miejsce.

GALERIA01-05.10.2013
 MISTRZOSTWA ŚWIATA WETERANÓW - VARNA (BUŁGARIA)

 W tym roku Mistrzostwa Świata Weteranów Szermierki odbyły się w Bułgarii w miejscowości Varna. W sześcioosobowej kadrze Polski na tych Mistrzostwach znalazł się jeden członek naszego klubu. Krzysztof Ćwioro - wciąż walczący trener naszych zawodników zaliczył udany występ na tej imprezie. Po dobrych walkach eliminacyjnych zakwalifikował się do fazy pucharowej w której w walce o najlepszą 32 wygrał z zawodnikiem rosyjskim Zaytsev-em. Niestety kolejna walka nie była już tak udana i nie udało się zakwalifikować do najlepszej 16 po porażce z Niemcem Hustig-iem. Ostatecznie Krzysztof Ćwioro zajął 29 miejsce w Mistrzostwach. Startowało 73 zawodników z całego świata.22.09.2013
 MISTRZOSTWA ŚLĄSKA MŁODZIKÓW - CZĘSTOCHOWA

W drugim dniu częstochowskich zmagan szermierczych 22.09 w niedzielę odbyły się Mistrzostwa Śląska Młodzików w Szpadzie Dziewcząt i Chłopców. Bytomskie Towarzystwo Szermiercze w tym dniu w Częstochowie miało tylko jednego swojego reporezentanta w turnieju indywidualnym. Mikołaj Celta - bo o nim mowa zaliczył bardzo udany start. Mikołaj przeszedł pozytywnie fazę eliminacji grupowych wygrywając cztery z sześciu walk, a następnie wygrywając kolejne cztery walki w fazie puchrowej zameldował się w finale turnieju. Po bardzo dobrej wyrównanej i widowiskowej walce musiał jednak uznać wyższość zawodnika Piasta Gliwice. Niewiele brakowało do zdobycia mistrzowskiego tytułu. Brawo Mikołaj! Dobry początek sezonu - oby tak dalej.

GALERIA21.09.2013 "CONECO CUP" - CZĘSTOCHOWA - POCZĄTEK SEZONU DZIECI I MŁODZIKÓW

Bardzo dobrze rozpoczęły sezon turniejowy nasze dziewczęta. W X Międzynarodowym Turnieju Szermierczym Dzieci i Młodzików
w Szpadzie Coneco Cup 2013 startowało 5 naszych zawodniczek. Nasze szpadzistki zdominowały turniej dzieci. 3 z nich wskoczyły na podium. Pierwsze miejsce zajęła Oliwia Włoczka, która w finałowym wyrównanym i pasjonującym pojedynku pokonała swoją klubową koleżankę Julię Gwóźdź. Trzecie miejsce zajęła Patrycja Ziętek, która w pięknej walce połfinałowej również jednym punktem została wyeliminowana przez późniejszą zwyciężczynię Oliwię. Czwarta nasza zawodniczka w tej kategorii Zuzanna Matuszek po bardzo ładnej walce została wyeliminowana  z grona 16 najlepszych zawodniczek turnieju. Zuzanna początkowo przegrywała walkę dwoma punktami lecz wyrównała do stanu 7:7  po czym skończył się czas walki. Sędzina przeprowadziła losowanie tzw. priorytetu który przypadł przeciwniczce i zarządziła dodatkową minutę walki. Nasza zawodniczka musiała w ciągu tej minuty trafić ( gdyby tego nie zrobiła zwycieśtwo przypadłoby przeciwniczce). Zuzanna wybrała dobry moment do natarcia, lecz szybkie wyprzedzenie przeciwniczki spowodowało że nasza zawodniczka pożegnała się z turniejem. Ale Zuzannie należą się brawa za waleczność i dobrą postawę w turnieju. 
Tym turniejem nasze szpadzistki potwierdziły swoją dobrą dyspozycję i mamy nadzieję, że w tym sezonie zdobedą jeszcze niejedo trofeum i będą w czołówce krajowych list klasyfikacyjnych.

GALERIA02.09.2013
PREZYDENT BYTOMIA DAMIAN BARTYLA NAGRODZIŁ OLIWIĘ

Prezydent Bytomia Pan Damian Bartyla wręczył naszej zawodniczce Oliwii Włoczka nagrodę "za wybitne osiągnięcia uzyskane w roku szkolnym 2012/2013". Sądząc po wyświetlanych podczas uroczystości osiągnięciach Oliwii możemy sądzić, że sukcesy szermiercze naszej sympatycznej zawodniczki odegrały znaczącą rolę w przyznaniu tej zaszczytnej nagrody. Brawa dla Oliwii i życzenia by ten rok szkolny był równie udany.
BRAWO OLI !!! 

GALERIA24.08.2013 OBÓZ W MUSZYNIE - DZIEŃ ÓSMY

Rano zrobiliśmy turniej indywidualny - wyniki podamy dopiero w kolejnej relacji, musimy dokończyć walki. Po obiedzie pełni zapału i energii udaliśmy się na podbój góry Parkowej w Krynicy. Jak się okazało ta mała górka pokonała niektórych z nas już na starcie - poddali się i wjechali na nią kolejką. Kilku "śmiałków" z Panią Marysią na czele zdobyło szczyt - ba, weszliśmy nawet szybciej niż ta kolejka którą jechała reszta grupy.
U góry kolejna na tym obozie niespodzianka - ślizgawki, rajskie ślizgawki. Po raz kolejny okazało się, że dobra zabawa nie ma ograniczeń wiekowych - zjeżdżali i Ci mali i Ci całkiem duzi - wszyscy zachwyceni. Do ośrodka wróciliśmy wieczorem, po drodze zjadając wielkie lody :)
Wieczorem w naszym ośrodku odbywała się zabawa taneczna, dziewczyny chciały rozkręcić imprezę, ale pozostali wczasowicze tylko się przyglądali. Wróciliśmy więc do świetlicy i zagrali w Mafię, to chyba powoli staje się naszym ulubionym zajęciem - a niektóre hasła które padają podczas tej gry mogą chyba już uzyskać miano kultowych - jak "słyszałam jak szurały Twoje jeansy" lub "cisza trupki, bo Was wykopiemy"
Dołączyła do nas Pani Justyna, czyżby przybyła z odsieczą naszym Paniom..? a może trzyma naszą stronę..? a może to ona jest z mafii...Sprawa zapewne rozwiąże się sama jutro ;)
W niedzielę ostatni na obozie trening na hali, ostatnie 2 godziny walk na tym obozie.

GALERIA24.08.2013 OBÓZ W MUSZYNIE - DZIEŃ SZÓSTY I SIÓDMY

Dzień 6
Hurrrra świeci słońce!!! Wprawdzie upalne dni jakoś nie chcą wrócić ale przynajmniej nie pada. Rano mały rozruch, później trening na boisku i już jesteśmy zmęczeni... ale przy życiu trzyma nas popołudniowa atrakcja - jedziemy do Aquacity w Popradzie na Słowacji - nie mogliśmy się doczekać tego wyjazdu. Jak nigdy nie spóźniliśmy się na zbiórkę, grzecznie zaczekaliśmy na autokar, bez marudzenia do niego wsiedliśmy i w drogę :) podczas podróży przewodnik trochę nam opowiedział o tym co widzieliśmy po drodze, ale my myślami byliśmy już na basenie. Wreszcie dojechaliśmy na miejsce - zjeżdżalnie, baseny, sauny i jakuzzi - jednym słowem zabawa i relaks w jednym. Spędziliśmy kilka godzin w wodzie a na koniec obejrzeliśmy pokaz laserów. To był bardzo udany dzień.
Dzień 7
oj oj, to już tydzień..? Czas nam za szybko płynie, chyba wszyscy chcielibyśmy przedłużyć pobyt na obozie... Dziś nasze drogie Panie postanowiły nas chyba zmęczyć, wymyśliły, że będziemy zdobywać szczyty górskie... Udało im się, no może nie do końca, ale prawie ;) weszliśmy na Malnik, z którego mogliśmy podziwiać panoramę Muszyny. Nie obyło się baz pisków dziewczyn - A!Jaszczurka! A!Pająk! A!Żaba (rozjechana w dodatku)...
Po powrocie krótki odpoczynek, obiad i kolejny trening na hali. Dziś starsi dokończyli turniej drużynowy, wyniki poniżej, a nasze Zuchy walczyły turniej prawie drużynowy - nasza dzielna trójka podzieliła się i każdy próbował swoich sił przeciwko dwóm zawodnikom.

Wyniki
Drużynowo Zuchy
Martynka kontra drużyna Kornelka i Szymon - 10:2 wygrała Martynka
Szymon kontra drużyna Martyna i Kornelka - 10:7 wygrały dziewczyny
Kornelia kontra drużyna Martyna i Szymon - 10:4 wygrała drużyna
Indywidualnie Zuchy
Martyna i Kornelia - 15:3 dla Martyny
Martyna i Szymon - 15:2 dla Martyny
Kornelia i Szymon - 15:11 dla Szymona
Jednym słowem dziś Martyna rządzi

Turniej drużynowy starsi zawodnicy
Tryumfatorem całego turnieju drużynowego była drużyna kapitana Adama Mazura w składzie Maria Adamska, Mikołaj Celta, Adam Mazur - "Tak jest! Kamienne Mufinki" wygrały wszystkie trzy mecze, nie pokonała ich żadna z pozostałych drużyn.
Natomiast drużyna "Włosy większe od głowy" (kapitan Marek Mamot) w składzie Zuzia Matuszek, Maja Dybkowska i Marek Mamot wygrali mecz z drużyną "Krwawych Naleśników" w składzie Sonia Czerwik, Domonik Ośliźniok, Oliwia Włoczka (kapitan Dominik), ale przegrali z drużyną "Prymitywny Gruz i Kryminalne Naleśniki" oraz drużyna Adasia. "Krwawe Naleśniki" wygrały z "Prymitywnym Gruzem i Kryminalnymi Naleśnikami" w składzie Patrycja Ziętek, Michał Dybkowski i kapitan Artur Tyński
Wyniki
1 miejsce - "Tak jest! Kamienne Mufinki" - 3 wygrane mecze
2 miejsce - pozostałe drużyny, ponieważ wszystkie trzy wygrały po jednym meczu

Po treningu biegiem udaliśmy się na kolację, a wieczorem ognisko - śpiewamy, jemy pieczone kiełbasy, ziemniaki i dobrze się bawimy.

GALERIA

ZDJĘCIA Z DYSKOTEKI22.08.2013
OBÓZ W MUSZYNIE - DZIEŃ PIĄTY

Otwieramy rano oczy i co widzimy? Chmury, ciemne chmury... mimo to postanowiliśmy z rana pobiegać. Niestety bardzo szybko musieliśmy wrócić, bo rozpadał się deszcz - tylko najstarsi chłopcy zostali na placu boju. Po śniadaniu nadal padało...dla odmiany obejrzeliśmy film.
Popołudnie upłynęło pod znakiem walk - młodsze dzieci zawalczyły turniej indywidualny - tu tryumfatorką była Martynka, tuż za nią był Szymon a trzecia była Kornelka.Starsi zawalczyli turniej drużynowy, który dokończą w piątek - póki co prowadzi drużyna o tajemniczej nazwie Kamienne Mufinki... Walki były bardzo emocjonujące.
Wieczorem wspólnie zagraliśmy w Mafię, gdyby nie Pan recepcjonista który przypomniał nam która godzina, gralibyśmy chyba do tej pory. Nie zrobiiśmy też ani jednego zdjęcia...tacy wszyscy byliśmy zajęci :)

Rozpoczynamy 6 dzień obozu, znowu świeci słońce.

PS. Rodzice, nie martwicie się, gdy nie odbieramy telefonu - zwykle oznacza to, że się dobrze bawimy :)21.08.2013 OBÓZ W MUSZYNIE - DZIEŃ CZWARTY

To my, dziewczyny. Pogoda nam się trochę zepsuła, więc schowałyśmy dziś stroje kąpielowe i zamieniły je na stroje szermiercze - w nich też wyglądamy super!!! No może fryzury nam się pod maską trochę psują, ale nic to - szpadzistki nie przejmują się takimi drobiazgami. Chłopcy - w składzie Marek i Mikołaj, dziś szykują nam atrakcje, jesteśmy bardzo ciekawe co to będzie i czy mamy robić makijaż...??? Czy może włożyć dresy...

Halo halo, tu ekipa szpadzistów - pogoda jest super, wreszcie nie świeci słońce i możemy spokojnie pograć w bilarda z małą przerwą na treningi, w sumie co nam zależy, niech się Pani Agnieszka cieszy - trochę powalczymy. Wieczorem organizujemy atrakcję dla wszystkich - będzie wesoło. Kończą się nam czyste skarpety szermiercze - chyba trzeba było zabrać więcej niż jedną parę...

Jest już baaardzo późno, dzieci śpią a my wciąż czuwamy, mamy za sobą bardzo fajny dzień, trening, popołudnie z kalamburami i wieczorek zorganizowany przez Mikołaja i Marka - chłopcy wykazali się i zaskoczyli nas bardzo pozytywnie - zabawy które wymyślili na dziś wszystkim się podobały, co można było dostrzec gołym okiem - wszystkie buzie uśmiechnięte. Jutro dziewczyny się wykażą - czekamy z niecierpliwością. A my zaplanowałyśmy na jutro turniej, w końcu to obóz sportowy :)

A! My podobnie jak dziewczyny czekamy na słońce.

PS. Mała obozowiczka na zdjęciach to Emilka, siostra Oliwki, towarzyszy nam dzielnie w treningach. 

GALERIA19.08.2013 OBÓZ W MUSZYNIE - DZIEŃ DRUGI I TRZECI

Pani Trener chyba postanowiła zrobić z nas...szermierzy??? a Pani Marysia wcale nie próbuje nas ratować :) Całymi dniami biegamy, walczymy, maszerujemy, ćwiczymy no czasem się bawimy (choć podejrzewamy, że te zabawy też chyba mają związek z treningiem, bo są bardzo męczące...) no nic, przetrwamy to!!! Dziś wieczorem mieliśmy niespodziankę - dyskoteka! Wszyscy tańczyliśmy do późnego wieczora, relacja fotograficzna będzie jutro, musimy wybrać najlepsze zdjęcia :)
PS. Pogoda dopisuje
Pozdrawiamy :)

GALERIA18.08.2013 OBÓZ W MUSZYNIE - DZIEŃ PIERWSZY

Obóz sportowy w Muszynie rozpoczęty!  Za nami pierwszy dzień. Oddajmy głos Pani Marii:

"Po męczącej podróży należała nam się kąpiel w basenie, pograliśmy w piłkę, orzeźwili by po kolacji wyruszyć na zwiedzanie okolicy. Znaleźliśmy plac zabaw, nawet najstarsi uczestnicy obozu świetnie się bawili. Później zjedliśmy wieeeelkie lody i ruszyliśmy sprawdzić co jeszcze ciekawego jest w Muszynie. Niepostrzeżenie zrobiliśmy mały trening maszerując dziarsko pod górkę i z górki i znów pod górkę, a na szczycie czekała niespodzianka...siłownia na świeżym powietrzu :) ale to było wczoraj... a dziś od rana trenujemy..."

GALERIA30.06.2013 GRZEGORZ 

Grzesiu Ziemecki to nasza klubowa "dobra dusza". Jest osobą która wnosi w nasze klubowe życie sporą dawkę pozytywnych emocji. Jest przez wszystkich bardzo lubiany. Na salę szermierczą BTS trafił na samym początku funkcjonowania naszego stowarzyszenia w roku 2010.
I wydaje się, że mimo wielu pasji i zainteresowań nawet takich ekstremalnych jak skoki spadochronowe lub skoki na bungee, to zabawa
w szermierkę sprawia mu sporo radości. Ostatnio próbował szermierczym bakcylem zarazić siostrę Monikę. Po wspólnej rozgrzewce Grześ wprowadzał siostrę w zawiłe arkana szermierczego rzemiosła. Zajęcia odbywały się pod czujnym okiem mamy. Może niebawem zobaczymy Monikę ( a może i mamę) na treningach a potem na turniejach?

Pasja Grzesia udziela się też jego otoczeniu. Z okazji urodzin Grzesiu został obdarowany przez swoją przyjaciółkę Martę bardzo oryginalnym pięknym prezentem - witrażem z motywem szermierczym. Marta sama wykonała prezent. Gratulujemy Marcie oryginalnego pomysłu i artystycznych umiejętności a Grzesiowi tak oryginalnego i niepowtarzalnego prezentu.  

Innym ciekawym wydarzeniem w szermierczych pasjach Grzesia było wylicytowanie podczas "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" pamiątkowego medalu. Ale oddajmy głos Grzegorzowi:

"
A oto moja zdobycz, pamiątka wylicytowana w aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: medal uczestnictwa w Igrzyskach Olimpijskich Monachium 72  polskiego szermierza, florecisty Zbigniewa Skrudlika. Ten pamiątkowy medal dostał  jako trener na olimpiadzie w Monachium 1972.                                                                                                                                             
Zbigniew Andrzej Skrudlik (ur. 12 maja 1934 w Jaśle) - polski szermierz florecista, dwukrotny medalista olimpijski..
Największe sukcesy odniósł w występach drużyny florecistów. Zdobył w niej srebrny medal olimpijski w Tokio 1964 i brązowy
w Meksyku 1968. Był także srebrnym medalistą mistrzostw świata w 1965 w Paryżu, a pięć razy (1961, 1962, 1963, 1966 i 1967) zdobywał brązowe medale. Indywidualnie zajął 4. miejsce we florecie podczas Mistrzostw Świata w Gdańsku w 1963. Dwa razy zdobył tytuł mistrza Polski we florecie (1961 i 1963), a trzy razy był wicemistrzem (1958 i 1968 we florecie i 1962 w szpadzie).
Po zakończeniu kariery był trenerem kadry narodowej florecistów, którą poprowadził do podwójnego mistrzostwa olimpijskiego w Monachium 1972 (indywidualnie Witold Woyda i drużyna (Lech Koziejowski, Witold Woyda, Marek Dąbrowski, Arkadiusz Godel, Jerzy Kaczmarek)".

Brawo dla Pana Zbigniewa i Grzegorza za inicjatywę w tak szczytnym celu. 
Pewnie niejeden sympatyk szermierki chciałby mieć w swojej kolekcji zarówno witraż jak i pamiątkowy medal.
21-22.06.2013
 DNI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH


Przez dwa dni w centrum handlowym "Agora" w Bytomiu prezentowały się organizacje pozarządowe działające w naszym mieście. Każda organizacja miała swoje stoisko oraz 20 minutowy czas na estradzie, by opowiedzieć o swoich działaniach, dokonaniach i planach. Nasze stowarzyszenie  również uczestniczyło w imprezie, a w sobotę w południe mieliśmy swój występ na estradzie. Głównymi aktorkami występu były Martynka Adamska, Patrycja Ziętek i Julia Gwóźdź. Po zapowiedzi konferansjera na ekranie był wyświetlony film ukazujący piękno szermierki w zwolnionym tempie, Potem narrator trener Krzysztof Ćwioro przedstawił dziewczęta, opowiedział o naszym stowarzyszeniu. Martynka zademonstrowała elementy pracy nóg szermierza, Julia pokazała przykładowe działanie szermiercze a potem odbyła się pokazowa walka pomiędzy Julią i Patrycją. Walkę sędziowała Oliwia, która z powodu kontuzji nie mogła brać udziału w występie. W trakcie pokazu trener opowiadał o historii i zasadach szermierki oraz komentował walkę. W tle na ekranie odbywała się projekcja filmu o szermierce i prezentacja zdjęć z naszych zawodów i treningów. Występ dziewcząt został nagrodzony przez publiczność brawami

GALERIA18.06.2013
 "TURNIEJ O TORT PREZESA BTS BYTOM"


Jak co roku na zakończenie sezonu spotkaliśmy się na "Turnieju o Tort Prezesa BTS Bytom". Turniej ten poza dobrą zabawą na planszy jest też podsumowaniem całego sezonu oraz wyników naszego rankingu. Walki były zacięte, wszak chodziło o wygranie pięknego tortu  z dekoracją mającą charakter typowo szermierczy. Tortów było trzy dla zwycięzcy w każdej kategorii w jakiej prowadziliśmy ranking.
Po zmaganiach sportowych podsumowaliśmy sezon, wręczyliśmy puchary, medale i dyplomy za ranking oraz dyplomy i torty za turniej. Osobny puchar za wybitne osiągnięcia sportowe w tym sezonie otrzymała Julia Gwóźdź. Julka prawie zawsze meldowała się w finałowej ósemce, stanęła wiele razy na podium zawodów krajowych i międzynarodowych w tym cztery razy na najwyższym.  
Dla każdego znalazł się też drobny upominek którego sponsorami były firmy Hurtownia Książki Technicznej EWA z Bytomia oraz CDN... Tomasz Ćwioro. Piękne torty były dziełem duetu - naszej Pani Prezes Marii Adamskiej i jej córki Martynki. Gratulujemy Pani Prezes i Martynce pomysłowości i zdolności. Torty były wyśmienite. Sprawdziliśmy to organoleptycznie, gdyż zwycięzcy byli tak uprzejmi i tortami podzielili się ze wszystkimi. Uhonorowani przez zawodników i rodziców zostali też trenerzy. Każdy otrzymał piękny upominek z pisemnym podziękowaniem. Podczas degustacji tortu rozmawialiśmy o minionym sezonie i snuliśmy plany na przyszłość. Tak oficjalnie w BTS zakończyliśmy sezon 2012/2013. Oficjalnie, bo treningi trwają nadal a przed nami przecież Mistrzostwa Śląska Juniorów Młodszych w Radlinie..... a w sierpniu obóz. A potem? Przygoda z szermierką będzie trwać nadal..... 

Wyniki "Turnieju o Tort Prezesa" 
Kategoria Open:
1. Tyński Artur
2. Ziemecki Grzegorz
3. Ośliźniok Dominik
4. Mazur Adam
5. Piekarska Marzena
6. Dybkowska Maja

Kategoria Dzieci:
1. Włoczka Oliwia
2. Gwóźdź Julia
3. Zietek Patrycja
4. Czerwik Sonia
5. Zdziebko Ewelina

Kategoria Skrzaty:
1. Duljasz Magda
2. Adamska Martyna
3. Pedzich Jakub
4. Ogórek Szymon
5. Wolny Alicja

GALERIA16.06.2013
 "PUCHAR ŻUBRÓW" - NIEPOŁOMICE

Znów nasze dziewczęta wróciły z turnieju z sukcesami. W  ostatnich z cyklu zawodów "Turnieju o Puchar Żubrów", który odbył się na Zamku Królewskim w Niepołomicach Oliwia Włoczka została sklasyfikowana wśród dziewcząt na 1 miejscu, Julia Gwóźdź na 3, Patrycja Ziętek na 7, Magda Duljasz na 8, Martynka Adamska na 12. W klasyfikacji generalnej po czterech turniejach Patrycja Ziętek uplasowała się na świetnym drugim miejscu choć niewiele brakowało do pierwszego. Brawa dla wszystkich dziewcząt za dzielną postawę.

GALERIA03.06.2013  DZIĘKI TESCO ODWIEDZIŁA NAS SPORA GRUPA DZIECI

W poniedziałek dzięki Tesco zawitała do nas z odwiedzinami na treningu pokaźna grupa dzieci z rodzicami. Wizyta mimo, że wstępnie zapowiedziana była dość nieoczekiwana. Dzieci mogły na zajęciach zapoznać się z podstawowymi zasadami  szermierki, a po szermierczej rozgrzewce z pracą nóg szermierza - tutaj nieoceniona okazała się pomoc naszych utytułowanych już zawodniczek. Potem dzieci uczestniczyły w grach i zabawach kształtujących cechy dobrego szermierza  szybkość, refleks, umiejętność postrzegania i reakcji na różne bodźce, sygnały. Dzieci mogły też obserwować poszczególne elementy treningu szermierczego. Szkoda że to były tylko jedne zajęcia. Nie zdążyliśmy przygotować i dopuścić dzieci do uczestniczenia w jednym z najważniejszych elementów treningu szermierza - walki. Ale może któryś z dzisiejszych uczestników naszych zajęć zawita na nasz następny trening i zostanie na dłużej....

Zajęcia prowadziła Pani trener Agnieszka Kwapisz. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że dzieci trafiły do nas dzięki inicjatywie mieszkającego w Bytomiu Pana prof. Zbigniewa Czajkowskiego znanego na całym świecie wielkiego autorytetu szermierczego, wychowawcy wielu świetnych zawodników, człowieka wielce zasłużonego dla polskiej szermierki. 

GALERIA01.06.2013
 DNI KNUROWA 2013


Jednym z ostatnich turniejów w tym sezonie był Turniej z Okazji Dni Knurowa. Ładnie swój występ jak zwykle zaakcentowały zawodniczki BTS Bytom. Dwie z nich zakończyły turniej w finałowej ósemce. Zuzia Matuszek notująca coraz lepszą i wyrównaną formę po raz drugi z rzędu wskoczyła do finałowej ósemki zajmując ostatecznie 5 miejsce. W finale zameldowała się też najmłodsza stażem i startująca po raz drugi w życiu w ogólnopolskim turnieju, ale coraz pewniej czująca się na planszy szermierczej Sonia Czerwik. Sonia zajęła 8 pozycję. Liczymy ze Sonia sprawi nam jeszcze niejedną niespodziankę. Na dalszych miejscach uplasowały się: na 10- Patrycja Ziętek, 14 - Oliwia Włoczka, 15 - Julia Gwóźdż oraz najmłodsza w gronie starszych koleżanek w turnieju Martyka Adamska na miejscu 27. Startowało 31 zawodniczek. Turniej pokazał u niektórych naszych zawodniczek pewne zmęczenie dość intensywnym sezonem. W gronie juniorek młodszych jedyna startująca nasza zawodniczka Marzena Piekarska uplasowała sę na 27 miejscu.
W turnieju startowali nasi amatorzy. Nasze zawodniczki Justyna Ziętek i Maria Adamska zajęły kolejno dobre 4 i 5 miejsca. Paweł Sitko po raz kolejny zdominował zawody i zajął 1 miejsce. Wszystkim amatorkom i amatorom gratulujemy dzielnej postawy. Brawo.  

GALERIA
LINK DO FILMU Z TURNIEJU25-26.05.2013
 OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ Z OKAZJI DNIA DZIECKA - RADLIN


W miniony weekend jak co roku młodzi szermierze spotkali się w Radlinie na Ogólnopolskim Turnieju z Okazji Dnia Dziecka. Nie zabrakło naszych zawodniczek. Dwie z nich zameldowały się w finałowej ósemce. Julia  o jedno miejsce poza finałem. Oto  wyniki naszych dziewcząt. Miejsca kolejno zajmowały: 3 - Oliwia Włoczka, 7- Zuzanna Matuszek, 9 - Julia Gwóźdż, 17 - Patrycja Ziętek, 38 - Martynka Adamska _najmłodsza w stawce. Startowało 48 zawodniczek. 

GALERIA20.05.2013
 SZERMIERCZY :)  BIEG NA ORIENTACJĘ 

W Miechowickiej Ostoi Leśnej  odbyły się Mistrzostwa Bytomia w Biegu na Orientację. Pięknym sukcesem może się pochwalić w tym biegu nasza czołowa szpadzistka Oliwia Włoczka, która zajęła w nim 4 lokatę, a jej drużyna szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 54 zdobyła mistrzostwo zajmując pierwsze miejsce. Brawo!  Dziewczęta biegły na dystansie 3,5 km musiały zaliczyć 5 punktów kontrolnych w nieprzekraczalnym czasie 60 min. Warty odnotowania ten fakt jest potwierdzeniem, że Oliwii nie brakuje ducha sportowej rywalizacji co przecież nieraz już pokazała na szermierczych planszach. 11-12.05.2013
 "TURNIEJ O MIECZ ZERWIKAPTUR LONGINUSA PODBIPIĘTY"

Po raz kolejny nasze dziewczęta udowodniły, że należą do ścisłej krajowej czołówki w kategorii dzieci. Trzy nasze zawodniczki zakwalifikowały się do finałowej „8” turnieju w Krakowie. W walce o drugie miejsce spotkały się Oliwia i Julia. Tym razem lepsza okazała się Oliwia wygrywając z koleżanką jednym punktem w stosunku 10:9. Wcześniej w walce o wejście do „8” Julia wyeliminowała Zuzannę Matuszek. Do „8” wskoczyła jeszcze Patrycja. Ostatecznie nasze dziewczęta zajęły następujące miejsca:

2 – Oliwia Włoczka
3 – Julia Gwóźdź
8 – Partycja Ziętek
13 – Zuzanna Matuszek
29 – Martyna Adamska
Startowały 42 zawodniczki.

W pierwszym dniu zawodów startowali chłopcy. W kategorii juniora młodszego Dominik Ośliźniok zajął dobre 18 miejsce, Mikołaj Celta był 32 a Adam Mazur 59, Startowało 65 zawodników.
W kategorii młodzika Tomek Brzeziak zajął 33 miejsce na 66 startujących.

Świetnie spisali się nasi amatorzy. Turniej męski wygrał po raz kolejny Paweł Sitko a Grześ Ziemecki był 5. W kobiecym turnieju pierwsze w życiu podium szermiercze zaliczyła Justyna Ziętek. Justyna pokazała że potrafi walczyć do końca. W walce ćwierćfinałowej przegrywała już 7:2 by wygrać ostatecznie jednym punktem. Brawo. Maria Adamska zajęła 5 miejsce. 

GALERIA
29.04.2013
 "RYBNIK CUP"

W corocznym turnieju Rybnik CUP startowały cztery nasze zawodniczki. Nasze dziewczęta spisały się bardzo dobrze. Dwie z nich weszły do „8”. W ostatecznej klasyfikacji zajęły następujące miejsca.
2 – Julia Gwóźdż
8 – Patrycja Ziętek
17 – Oliwia Włoczka
20 – Zuzanna Matuszek
To już kolejne w tym roku podium Julii. Gratulujemy.

W zawodach wzięło udział 42 zawodniczki. 

GALERIA20-21.04.2013
 "MEMORIAŁ JERZEGO JANIKOWSKIEGO" - KATOWICE


 W tegorocznej edycji turnieju wystartowało osiem zawodniczek i dwóch zawodników naszego klubu. Turniej dziewcząt w roczniku 2001-2002 zakończył się pięknym sukcesem naszej zawodniczki Julii Gwóźdź która zajęła pierwsze miejsce na podium. Julia swoją postawą potwierdziła, że miejsce jakie zajmuje w ścisłej krajowej czołówce jest w pełni zasłużone. To już czwarty turniej wygrany przez Julię. Mamy nadzieję, że nie ostatni. W tej samej kategorii Oliwia Włoczka uplasowała się na 11 miejscu, Patrycja Ziętek na 19, Zuzanna Matuszek po przegranej z Julią na 30, startująca pierwszy raz w życiu w turnieju szermierczym Sonia Czerwik na 37, a Maja Dybkowska  na miejscu 40. 
W tym samym dniu startowały najmłodsze nasze szpadzistki. Martyna Adamska osłabiona przebytą chorobą zajęła 11 miejsce a Magda Duljasz uplasowała się na 17 miejscu. Na uwagę zasługuje postawa Magdy w eliminacjach w których wygrała wszystkie walki i w rozstawieniu po eliminacjach grupowych była trzecia wśród wszystkich zawodniczek turnieju. Magdzie zabrakło trochę szczęścia w walkach pucharowych.
W drugim dniu walczyli chłopcy. W roczniku 1999-2000 nasz zawodnik Mikołaj Celta w stawce 50 zawodników zakończył zawody na 30 miejscu. W kategorii 2001-2002 Tomasz Brzeziak uplasował się na 24 miejscu w stawce 51 zawodników. Tomek przegrał swoją walkę pucharową z Patrykiem Adamczykiem z MDK Nr 1 Bytom. Patryk ostatecznie wskoczył na 3 miejsce podium. Warto w tym miejscu odnotować miejsca innych bytomian-ek. Kolega klubowy Patryka w kategorii wiekowej 2003-2004 Mirosław Gońda zajął bardzo dobre 6 miejsce a Kasia Bielecka zakończyła zawody na 21 miejscu.  

GALERIA


13.04.2013  "PUCHAR ŻUBRÓW" - KRZESZOWICE

W kolejnym turnieju z cyklu "Puchar Żubrów" który odbył się w Krzeszowicach startowały nasze zawodniczki i zawodnicy. W roczniku 2002 wśród dziewcząt świetny wynik osiągnęła Patrycja Ziętek zajmując 2 miejsce. Patrycja zrobiła w tym sezonie największe postępy i już kolejny raz udowodniła swoją dobrą formę.  Julia Gwóźdź uplasowała się na 7 miejscu a Zuzanna Matuszek na 13. Wśród skrzatów (rocznik 2003 i młodsi) Magda Duljasz uplasowała się na 10 miejscu a Martynka Adamska na 16. Po raz pierwszy wystartowali nasi juniorzy. Dominik Ośliźniok zajął dobre 4 miejsce a Artur Tyński zakończył zawody na 10 miejscu. Tak więc nasi zawodnicy zdobyli kolejne cenne punkty w klasyfikacji ogólnej całego cyklu turniejów. Nadal pauzowała Oliwia Włoczka, która w zeszłorocznym cyklu turniejów w klasyfikacji końcowej była na 3 miejscu tuż za swoją klubową koleżanką Julią Gwóżdź. Liczymy, że wystartuje w następnych turniejach. Ostatnie wyniki pokazują, że mamy silną ekipę dziewcząt w rocznikach 2002 i młodszych. Nasze dziewczęta plasują się w ścisłej czołówce krajowych zawodniczek. Niebawem pewnie dołączą do nich kolejne,i które już teraz na treningach "depczą po piętach" swoim bardziej doświadczonym koleżankom. 

GALERIA


06.04.2013  "GALA SZERMIERCZA" ŚWIDNICA

W niewielkiej Świdnicy niedaleko Zielonej Góry odbył się już trzeci z kolei turniej Gala Szermiercza. W turnieju wzięło udział pięciu naszych reprezentantów. Pierwszy rozpoczął turniej Tomek Brzeziak, który po pozytywnym przebrnięciu eliminacji grupowych i wygraniu dwóch walk pucharowych zameldował się w finałowej ósemce. Przegrał jednak następną walkę i ostatecznie uplasował się na dobrym 6 miejscu.
W następnej kolejności do walk przystąpiły dziewczęta. Najmłodsza nasza reprezentantka Martynka Adamska po eliminacjach grupowych została rozstawiona na 3 miejscu i dzięki temu uzyskała tzw. "wolny los" co dało jej gwarantowane miejsce w ósemce najlepszych zawodniczek turnieju. Po przegranej walce pucharowej została ostatecznie sklasyfikowana na 5 miejscu.
Równolegle walczyły jej starsze koleżanki. wszystkie "wyszły" z grup jako pierwsze przez co uzyskały dobre lokaty w rozstawieniu do walk pucharowych, co z kolei dawało nadzieję, że nie spotkają się z sobą w jednej z walk pucharowych. I tak też się stało. Co więcej wszystkie trzy wskoczyły do ósemki. Dwie z nich Patrycja Ziętek i Julia Gwóźdź wygrały swoje walki i spotkały się w finałowej walce. Tu minimalnie lepsza tego dnia okazała się Julia wygrywając z koleżanką 12:11. Nasza trzecia reprezentantka Zuzanna Matuszek ostatecznie zajęła dobre 5 miejsce.
Tak więc można powiedzieć że w roczniku 2002-2003 Świdnica została "zdobyta" przez bytomianki.  

GALERIA


16.03.2013  "CHALLENGE WRATISLAVIA" 2013 - WROCŁAW

Jak co roku z początkiem wiosny we Wrocławiu odbywa się największy na świecie turniej dla dzieci, młodzików i kadetów Challenge Wratislavia Ponad 2000 uczestników z wszystkich kontynentów). 21 marca startowały szpadzistki, 22 marca szpadziści. Nie zabrakło naszych zawodniczek i zawodników. Wart jest odnotowania fakt, iż w pierwszym dniu tej wielkiej imprezy nasze zawodniczki odniosły spory sukces. Wszystkie świetnie walczyły w eliminacjach grupowych kwalifikując się do fazy pucharowej z pierwszych miejsc. Po zaciętych walkach pucharowych dwie z nich zameldowały się w finałowej "ósemce". Julia Gwóźdź zajęła 6 miejsce a Patrycja Ziętek 8. Oliwię Włoczka wyeliminowała  późniejsza zwyciężczyni reprezentantka Ukrainy Mariana Kharazashvili, która stanęła  na drodze do lepszej lokaty również Patrycji. Oliwia ostatecznie zajęła 17 lokatę a Zuzanna Matuszek  26 lokatę. Nasze zawodniczki tym samym potwierdziły dobrą wyrównaną formę a ich miejsca należy uznać za duży sukces. Po tym turnieju w klasyfikacji ogólnopolskiej Polskiego Związku Szermierczego Julia plasuje się na 2 miejscu w swoim roczniku, Oliwia na 3, Patrycja na 10 a Zuzanna na 14.  
Pozostałe nasze zawodniczki dla których był to pierwszy start w tak dużym turnieju nie wyszły poza strefę eliminacji grupowych ale niewątpliwym plusem ich startu była dobra zabawa i zdobyte doświadczenie, które prędzej czy później zaowocuje sukcesami. 
Dobrą lokatą  może pochwalić się Kasia Bielecka z MDK NR1 Bytom, która w silnej stawce juniorek młodszych ukończyła zawody na 18 miejscu.

Galeria


16.03.2013  "PUCHAR ŻUBRÓW" - SKAWINA

W sobotę 16 marca odbył się w Skawinie pierwszy z tegorocznego  cyklu "Turniej o Puchar Żubrów". Startowały w nim reprezentantki naszego klubu: Julia Gwóźdź, Patrycja Ziętek, Zuzia Matuszek i Martynka Adamska. Najlepiej spisała się Patrycja która w drodze na 3 miejsce podium wyeliminowała swoją klubową koleżankę Zuzię. Tuż za podium na 4 miejscu stanęła Julia. W szerokim finale dziewcząt zameldowała się też Zuzia. Najmłodsza nasza zawodniczka Martynka zajęła wśród starszych koleżanek 14 miejsce. Dobre miejsca naszych zawodniczek i zdobyte punkty otwierają drogę do wygrania całego cyklu na który składają się 4 turnieje. Ostatni finałowy odbędzie się jak w zeszłym roku na dziedzińcu Zamku Królewskiego  w Niepołomicach. 

Galeria

09-10.03.2013  MUSZKIETER - TROPHY


Świetnie zawalczyła w Gliwicach w kategorii dzieci i młodzika nasza zawodniczka Julia Gwóźdź. Julka po zaciętych i trudnych grupowych walkach eliminacyjnych przeszła rewelacyjnie wszystkie walki pucharowe zwyciężając swoje przeciwniczki, by w końcowej klasyfikacji zająć pierwsze miejsce. Szczególnie emocjonująca była walka finałowa stoczona z przedstawicielką gospodarzy turnieju Julią Kwiecień. Początek walki należał do zawodniczki Muszkietera ale nasza zawodniczka szybko odzyskała właściwy rytm i doprowadziła do wyrównania. Do końca walki obie zawodniczki na przemian zdobywały punkty do stanu 11:11. Końcówka była swoistą grą nerwów. Lepiej psychicznie tą grę wytrzymała Julia z BTS-u zadając decydujące trafienie. Sukces naszej Julki tym bardziej cenny, bo wywalczony w prestiżowym turnieju zaliczanym do klasyfikacji ogólnopolskiej Polskiego Związku Szermierczego. Dzięki temu Julia awansowała na ósme miejsce w tej klasyfikacji. W swoim roczniku zajmuje w niej drugie miejsce. Bardzo dobrze biły się pozostałe nasze zawodniczki. Po bardzo dobrych walkach eliminacyjnych zabrakło jednak szczęścia w walkach pucharowych. Ostatecznie Oliwia Włoczka zajęła 18 miejsce zachowując bardzo dobre 12 miejsce w klasyfikacji ogólnokrajowej a trzecie w swoim roczniku, Patrycja Ziętek była 20 a Zuzia Matuszek 22.

W pierwszym dniu zawodów walczyli chłopcy. Nasi zawodnicy Brzeziak Tomasz w swojej kategorii zajął 26 miejsce a Mikołaj Celta 41.
Bardzo dobrze bili się zawodnicy drugiego bytomskiego klubu  MDK Nr 1 Bytom: Patryk Adamczyk w kategorii dzieci uplasował się na 2 miejscu a Kasia Bielecka w kategorii młodzika na 3 miejscu. Gratulujemy!
Tak więc bytomscy szermierze zaznaczyli pozytywnie swój udział w gliwickim turnieju.   

W tym samym dniu walczyła w najmłodszej kategorii Martynka Adamska. Potwierdziła, że można w jej przypadku liczyć na bardzo dobre miejsce. Martynce zabrakło troszkę szczęścia w ostatniej walce pucharowej by wskoczyć na podium. Wywalczyła ostatecznie miejsce tuż za czyli 5. 


Galeria


02-03.03.2013  V TURNIEJ O PUCHAR MAŁEGO RYCERZA ORAZ OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ O PUCHAR BURMISTRZA MIKOŁOWA

W Mikołowie w Turnieju o Puchar Małego Rycerza ( tzw. I krok szermierczy)  startowały dwie nasze zawodniczki. Martyna Adamska I Patrycja Ziętek. Obie zameldowały się w szerokim finale. Martyna okazała się bardziej skuteczna i wskoczyła razem drugą bytomianką, zawodniczką MDK NR 1 Bytom Agatą Kowalską na trzecie miejsce podium. Patrycja zajęła 5 miejsce.

Kasia Bielecka z MDK Nr 1 Bytom przyzwyczaiła nas do dobrych lokat i nie inaczej było w Mikołowie. W swojej kategorii zajęła 3 miejsce w Turnieju o Puchar Mikołowa. Sama Kasia mimo radości ze zdobytej lokaty miała mały niedosyt. Wszak przyjechała do Mikołowa w roli faworytki, by bronić pierwszego miejsca dwukrotnie zdobytego podczas poprzednich edycji mikołowskiego turnieju. My gratulujemy Kasi regularności w zajmowaniu czołowych lokat. Oby tak dalej.

Równolegle z zawodniczkami walczyli zawodnicy. Z BTS Bytom najlepszą lokatę uzyskał Mikołaj Celta który ukończył turniej na 8 miejscu.
W Turnieju Dinozaurów startowało dwóch naszych. Paweł Sitko zajął miejsce tuż za podium a Grześ Ziemecki na 6 miejscu. Tym razem przedstawiciele Krakowa z klubu Zerwikaptur dominowali w najstarszej kategorii obsadzając całe podium.   


Galeria23-24.02.2013  PUCHAR MIASTA KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

W ostatni weekend lutego po raz pierwszy w historii odbył się w Kalwarii Zebrzydowskiej turniej szermierczy. Głównym organizatorem był młody klub SKS Grass-Hopper Kalwaria Zebrzydowska, który w Kalwarii znalazł świetne warunki do działania: poparcie władz gminnych oraz hojnych sponsorów. Turniej miał bardzo dobrą obsadę. Zjechali się zawodnicy z różnych stron kraju. Organizatorzy zadbali o ładną oprawę, miłą atmosferą i ciekawe nagrody. W turnieju wystartowały cztery nasze zawodniczki. Niestety los postawił do walki o finałową ósemkę naprzeciwko siebie dwie nasze zawodniczki Julię Gwóźdź i Oliwię Włoczka. Tym razem górą była Julia wygrywając z oliwią 12:8. Oliwia ostatecznie uplasowała się na 13 miejscu a Julia dotarła do półfinału i została sklasyfikowana na 3 miejscu. Trzecia nasza zawodniczka w tej kategorii Patrycja Ziętek zajęła 17 miejsce.

Po bardzo interesującym i emocjonującym pojedynku finałowym  Puchar Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej wywalczyła zawodniczka MDK Nr 1 Bytom Kasia Bielecka. W kategorii dzieci Patryk Adamczyk z MDK Nr 1 Bytom zajął dobre 10 miejsce.  

W  Kalwarii Zebrzydowskiej startowała nasza najmłodsza zawodniczka Martyna Adamska. Martyna dotarła do szerokiego finału zajmując w nim bardzo dobre 6 miejsce. 


Galeria

Artystyczne popisy naszych zawodniczek podczas podróży powrotnej z zawodów :)


19.12.2012  TURNIEJ ŚWIĄTECZNY O MISTRZOSTWO BYTOMIA

W ostatnią  środę przed Świętami Bożego Narodzenia 2012 roku odbył się Turniej Świąteczny o Mistrzostwo Bytomia 2012 roku. To już trzecie Mistrzostwa Bytomia z nowej edycji. Tym razem zawodników gościło Bytomskie Towarzystwo Szermiercze w Hali Na skarpie. Jak co roku organizatorem było BTS Bytom wraz z MDK Nr 1 Bytom. Walki odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: kategorii dzieci i młodszych oraz kategorii obejmującej młodzików i starszych do juniora włącznie. Zawodnicy i zawodniczki walczyły razem. Klasyfikacja dla kobiet i mężczyzn była prowadzona osobno.

Wyniki turnieju:

Kategoria młodsza dziewczęta:
1.  Gwoźdż Julia - BTS Bytom
2.  Bonczar Natalia - MDK NR 1 Bytom
3.  Ziętek Patrycja - BTS Bytom
4.  Matuszek Zuzanna - BTS Bytom
5.  Duliasz Magda - BTS Bytom
6.  Staryszczak Wiktoria - MDK NR 1 Bytom
7.  Adamska Martyna - BTS Bytom

Kategoria młodsza chłopcy: 
1.  Adamczyk Patryk - MDK NR 1 Bytom
2.  Gońda Mirosław - MDK NR 1 Bytom
3.  Marcinowski Szymon - MDK NR 1 Bytom
4.  Paprzycki Maciej - MDK NR 1 Bytom

Kategoria starsza kobiet:
1.  Bielecka Katarzyna - MDK NR 1 Bytom

Kategoria starsza mężczyzn:
1.  Chyrek Kasper - MDK NR 1 Bytom
2.  Tyński Artur - BTS Bytom
3.  Mamot Marek - BTS Bytom
4.  Ośliźniok Dominik - BTS Bytom
5.  Mazur Adam - BTS Bytom

Nowym Mistrzom Bytomia 2012 roku gratulujemy.

GALERIA 


01-02.12.2012  " GWIAZDKĄ ZE SZPADĄ "

brak Jak co roku w Gliwicach odbył się w pierwszy weekend grudnia turniej szermierczy "Gwiazdka ze szpadą". Organizatorem był Piast Gliwice. Z naszego kluby do walk przystąpiło 10 zawodniczek i zawodników. Warte odnotowania są miejsca finalistów: Julki Gwóźdź która uplasowała się na 7 miejscu oraz Pawła Sitko i Grzegorza Ziemeckiego którzy zajęli odpowiednio 1 i 6 miejsce. Julia w drodze do finałowej ósemki wyeliminowała koleżankę klubową Patrycję Ziętek, która świetnie biła się w eliminacjach przegrywając tylko jedną walkę. Szkoda, bo w tym dniu Patrycja była w dobrej dyspozycji i mogła zająć lepsze miejsce niż 21.
Po raz już kolejny Paweł Sitko nie dał szans swoim kolegom "Dinozaurom" z innych klubów. Wygrał wszystkie walki i wskoczył na pierwsze miejsce. Oby tak dalej czego Pawłowi szczerze życzymy.10-11.11.2012
 PUCHAR ZIEM PÓŁNOCNYCH

W dniach 10-11.11.2012 roku w Szczecinie odbył się coroczny Puchar Ziem Północnych zaliczany do klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego. Z naszego klubu do Szczecina wybrały się dwie nasze zawodniczki i obie "zapunktowały" w klasyfikacji PZSz. W kategorii zuchów wystartowała Martyna Adamska a w kategorii dzieci Oliwia Włoczka. Obie zawodniczki dzielnie walczyły i bez problemu wydostały się z eliminacji grupowych do fazy pucharowej. Oliwia wygrała swoje dwie pierwsze walki pucharowe i w walce o wejście do "czwórki" uległa zawodniczce gospodarzy turnieju MKS KUSY Szczecin Zosi Wardackiej. Oliwia ostatecznie zajęła świetne 8 miejsce. Jeszcze lepiej zawalczyła Martyna, która wskoczyła na 3 miejsce podium. Wygrała 3 walki pucharowe i w walce o finałową "dwójkę" uległa zawodniczce Grass Hopper Kalwaria Gabrysi Herbut.
Tak więc obie zawodniczki mogą zaliczyć daleki wyjazd do Szczecina do udanych.

Galeria zdjęć29-30.09.2012
 TURNIEJ O PUCHAR BYTOMIA

W dniach 29-30 września 2012 roku w Hali „Na skarpie” odbył się Turniej Szermierczy o Puchar Bytomia. W pierwszym dniu rywalizowały dzieci (roczniki 2001-2002), oraz młodzicy (roczniki (1998-2000) oraz pełnoletni amatorzy. Drugi dzień to Mistrzostwa Śląska Juniorów Kobiet i Mężczyzn w rocznikach 1992-1997.

W sobotę zjechały do Bytomia ekipy młodych szermierzy z całej Polski. Po otwarciu turnieju do rywalizacji stanęli najmłodsi. Po eliminacjach grupowych dziewczęta i chłopcy stanęli do rywalizacji rozgrywanej systemem pucharowym. Trzy z czterech dziewcząt reprezentujących barwy BTS Bytom. Nasza najmłodsza zawodniczka Martyna Adamska będąca jeszcze w kategorii zuchów rywalizująca z o 2-3 lat starszymi koleżankami nie przedostała się do fazy pucharowej. Walczyła jednak dzielnie wygrywając jedną walkę. Pierwsza poległa w fazie pucharowej Patrycja Ziętek. Pozostałe zawodniczki Oliwia Włoczka i Julia Gwóźdz wygrały swoje walki i nieuchronnie zdążały do „bratobójczej” walki między sobą. Już nieraz tak bywało, że Julia z Oliwią musiały między sobą rozstrzygać kto będzie reprezentował Bytom w dalszej fazie rozgrywek. W trzeciej kolejce walk w fazie pucharowej w walce o pierwszą czwórkę zawodniczek przeciwko Oliwii stanęła Weronika Kadys z Kolejarza Wrocław. Po emocjonującej walce tego dnia Oliwia musiała uznać wyższość Weroniki przegrywając w stosunku 8:5. Już w następnej walce odwet za klubową koleżankę wzięła Julia, która zdecydowanie pokonała Weronikę 8:2. Tą wygraną Julia utorowała sobie drogę do finału w którym w tym samym stosunku pokonała imienniczkę Julię Michalak z Muszkietera Gliwice zdobywając złoty medal oraz Puchar Bytomia. Oliwia Włoczka ostatecznie zajęła 7 pozycję, Patrycja Ziętek była 15 a Martyna Adamska 24. W zawodach startowało 27 zawodniczek.

Piękny sukces w kategorii dzieci wśród chłopców odniósł Patryk Adamczyk z MDK Nr 1 Bytom, który przebojem przeszedł eliminacje grupowe oraz fazę pucharową tyrnieju zdobywając pierwsze miejsce i Puchar Bytomia. W tej samej kategorii zawodnik BTS Bytom Tomek Brzeziak uplasował się na 7 pozycji. W rywalizacji chłopców wzięło udział 33 zawodników.

Tak więc w kategoriach dzieci oba puchary pozostały w Bytomiu.

W kategorii młodzików wśród dziewcząt również bytomska szermierka może pochwalić się sukcesem. Do finałowej ósemki zakwalifikowała się Kasia Bielecka ostatecznie kończąc zawody na 5 miejscu w stawce 27 zawodniczek.

Zawody amatorek wygrała Anna Cis z Bytomia przed Moniką Ridzewską oraz Martą Halemba z Gliwic.

Zawody amatorów wygrał Artur Betleja z Katowic, srebro zdobył Szczepan Kuźmiński z Krakowa a brąz Aleksander Pilniakowski z Mielca.

Po pierwszym dniu do rywalizacji o Mistrzostwo Śląska Juniorów oraz o Puchar Bytomia stanęli zawodnicy do lat 20. W tym dniu dominowali zawodnicy z Gliwic, Katowic i Radlina.

Rywalizację indywidualną kobiet wygrała Jagoda Zagała z Piasta Gliwice, na drugim i trzecim miejscu wylądowały odpowiednio Justyna Jagiełko z Pałacu Młodzieży Katowice oraz Mirosława Gojny z T.S. Górnik Radlin. Podium mężczyzn zdominowali gliwiczanie. Pierwszy był Mateusz Antkiewicz, drugi Jan Wenglarczyk obaj z Muszkietera Gliwice, a trzeci był Daniel Niestrój z Piasta Gliwice.

Po rywalizacji indywidualnej rozpoczął się turniej drużynowy śląskich ekip. Wśród kobiet zwyciężyła drużyna Piasta Gliwice, drugi był Pałac Młodzieży Katowice I a z brązowymi medalami wyjechały z Bytomia zawodniczki AZS AWF Katowice. Startowało siedem drużyn.

Męską rywalizację wygrała drużyna Muszkietera Gliwice I, na drugim miejscu była również ekipa z Gliwic z Piasta Gliwice I, a na trzecie miejsce podium wskoczył RMKS Rybnik I. Startowało 10 drużyn.

Dwudniową rywalizację szermierzy w Bytomiu zakończył miłymi słowami dla organizatorów Prezes Śląskiego Związku Szermierczego Pan Jerzy Kubiczek.

Dziękujemy wszystkim zawodniczkom i zawodnikom za piękne walki, rywalizację w duchu fair play, władzom miasta za wsparcie finansowe turnieju, komisji technicznej szczególnie w osobie Pana Piotra Bortel za sprawne przeprowadzenie zawodów oraz wszystkim osobom, firmom i organizacjom zaangażowanym w organizację bytomskiego turnieju.

 PUBLIKACJE O TURNIEJU:

portal bytom.pl
portal wiadomości24.pl
telewizja sferatv


25-06-2012  NO I KONIEC SEZONU 

W ostatni poniedziałek tego roku szkolnego 25 czerwca 2012 roku zakończyliśmy sezon 2011/2012. Tradycyjnie już po raz trzeci z tej okazji spotkaliśmy się na Turnieju o Tort Prezesa BTS Bytom. Po raz pierwszy były dwa torty dla zwycięzców w dwóch kategoriach - tych co to władają "długimi" szpadami i tych co "krótkimi".  Rywalizację w młodszej kategorii wygrała Julka Gwóźdź, a w starszej Marek Mamot.
Marek zwyciężył  w rankingu BTS Bytom w sezonie 2011/2012. Po zakończeniu turnieju podsumowaliśmy mijający sezon, rozdaliśmy najlepszym w turnieju i rankingu nagrody, medale i dyplomy a także zaległe dyplomy za udział w Pucharze Żubrów w Niepołomicach i...... zjedliśmy torty popijająć Coca colą.  
Dzięki wszystkim za uczestnictwo, pomoc przy organizacji a szczególnie Oliwii, która nie walczyła z powodu choroby, ale dzielnie sędziowała walki w młodszej kategorii.

Wszystkim życzymy wielu wspaniałych wrażeń podczas wakacji i do zobaczenia
.
Wyniki Turnieju o Tort Prezesa:

Kategoria 2001 i młodsi:
1. Julia Gwóźdź
2. Maja Dybkowska
3. Patrycja Ziętek
4. Zuzanna Matuszek
5. Julia Winiarska
6. Natalia Momot
7. Mateusz Czaja

Kategoria 2000 i starsi
1. Marek Mamot
2. Paweł Sitko
3. Adam Mazur
4. Artur Tyński
5. Grzegorz Ziemecki
6. Norbert Sitko
7. Michał Dybkowski

Galeria zdjęć16-06-2012  ZAMEK KRÓLEWSKI W NIEPOŁOMICACH ZDOBYTY 

Po raz pierwszy w cyklu rozgrywek o Puchar  Żubrów odbył się turniej na Zamku Królewskim w Niepołomicach. W pięknej scenerii dziedzińca zamkowego rywalizowali młodzi szermierze z różnych stron Polski. Organizatorzy po zamknięciu listy startowej postanowili rozegrać zawody w trzech kategoriach wiekowych łącząc walki dziewcząt i chłopców. BTS Bytom wystawił do walki dwie szpadzistki i jednego szpadzistę w kategorii dzieci oraz jednego w kategorii młodzików.
Obie nasze szpadzistki sprawiły miłą niespodziankę zajmując miejsce na podium. Julia Gwóźdz była 3, a Oliwia Włoczka 4. O dogrywce o 3 miejsce zadecydowali organizatorzy. W obowiązującej formule obie nasze szpadzistki powinny być na 3 miejscu. Na uwagę zasługuje fakt, że nasze dziewczęta rywalizowały z chłopcami pozostawiając wielu z nich w pokonanym polu. Tak więc można uznać że wśród dziewcząt obie nie miały sobie równych i wygrały turniej. Stąd uprawnionym wydaje się triumfalny ton tytułu tej relacji.
W tej samej kategorii bardzo ładnie walczył Mateusz Czaja, który notuje stały wzrost formy. Mateusz zajął ostatecznie dobre 16 miejsce w stawce 45 zawodników.
Nasz młodzik Adaś Mazur też walczył dzielnie i zajął 18 miejsce.
Należy w tym miejscu wspomnieć o warunkach w jakich odbywały się zawody. Otwarty dziedziniec Zamku Królewskiego osłaniał od wiatru ale nie od słońca. Temperatura dawała się we znaki wszystkim nawet tym ubranym "na letniaka", a co dopiero zawodnikom ubranym w szermiercze stroje. Tym większe brawa dla zawodników, że tak dzielnie wytrzymali rywalizację.

GALERIA  ZDJĘĆ15-06-2012  FESTYN SPORTOWY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 51 W BYTOMIU

W piątkowe popołudnie w Szkole Podstawowej Nr 51 w Bytomiu odbył się festyn. Do udziału w imprezie zostało zaproszone Bytomskie Towarzystwo Szermiercze. To drugi nasz udział w tej imprezie organizowanej co roku przez  szkołę. Mieliśmy na festynie swój czas i zorganizowaliśmy pokaz walki szermierczej oraz opowiedzieliśmy wszystkim uczestniczącym dzieciom o naszej pięknej dyscyplinie.
Walkę pokazową stoczyły dwie nasze czołowe zawodniczki Julka i Oliwia, sędziował nasz zawodnik i uczeń szkoły w której odbywał się festyn Wiktor, a komentarzem pokaz opatrzył trener Krzysztof. Fotografie w tym czasie pstrykał  Adaś.    

Potem zaprosiliśmy uczestników festynu do potyczek na plastikowe szpady. Do walk ustawiała się długa kolejka co świadczy o dobrej zabawie. Podobnie jak w roku ubiegłym. Pierwszy raz chęć do walk zgłosili uczniowie na wózkach. Walczyli dzielnie i mamy nadzieję, że odwiedzą nasz obiekt Na skarpie.
W trakcie festynu dołączył do nas nasz junior Artur włączając się do organizacji walk.
Nasze stanowisko odwiedził m.in. przybyły na festyn Prezydent Miasta Bytomia  Pan Piotr Koj. Dłuższą chwilę przyglądał się z zaciekawieniem walkom.
Być może w przyszłym roku znowu zawitamy na ul. Łuzyckiej

GALERIA ZDJĘĆ26-27-05-2012  OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ Z OKAZJI DNIA DZIECKA  - RADLIN

W dniach 26-27 maj 2012 roku w Radlinie odbył się Turniej z Okazji Dnia Dziecka. Z naszego klubu we współzawodnictwie brała udział skromna czteroosobowa reprezentacja. Warte odnotowania wyniki osiągnęła w kategorii dzieci Julia Gwóźdz. W stawce 31 zawodniczek zajęła dobre 5 miejsce. W tej samej kategorii wśród stawki 40 chłopców na 15 miejscu ukończył rywalizację Tomek Brzeziak, a na 33 miejscu uplasował się rozpoczynający przygodę ze szpadą Mateusz Czaja. 
Bardzo wysokie lokaty uzyskali zawodnicy z zaprzyjaźnionego bytomskiego klubu MDK NR 1 Bytom. Kasia Bielecka w kategorii młodzików zajęła 2 miejsce, a w kategorii dzieci na 3 miejscu zakończył walki Patryk Adamczyk.
12-05-2012  DOBRE LOKATY W KRAKOWIE 

Gościnny okazał się 12 maja dla szermierzy naszego klubu Kraków w którym odbywał się międzynarodowy turniej O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty. Obie nasze dziewczęta startujące w kategorii zuchów wskoczyły na podium. Oliwia Włoczka zajęła drugie miejsce, a Julka Gwóźdz  trzecie. Los tak chciał, że obie zawodniczki spotkały się w walce o wejście do finałowej dwójki. Tym razem górą była Oliwia, która potem w bardzo wyrównanej walce uległa zwyciężczyni turnieju Beacie Pękala z RMKS Rybnik. Obie nasze zawodniczki potwierdziły swoją wysoką formę sygnalizowaną wcześniej dobrymi lokatami w turnieju we Wrocławiu. 
Dobrą dyspozycję zademonstrował w Krakowie zawodnik MDK Nr 1 Bytom Kasper Chyrek, Który w kategorii juniorów młodszych zakwalifikował się do finałowej "ósemki" zajmując ostatecznie siódme miejsce.

Sukcesów naszym młodym zawodniczkom najwyraźniej pozazdrościli starsi przedstawiciele naszego klubu, którzy w dojrzałym wieku postanowili przeżyć przygodę z szermierką. W Krakowie w turnieju O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty zorganizowano turniej dedykowany właśnie dla nich. Ruch ten w naszym kraju się rozwija czego przykładem jest już parę turniejów zorganizowanych w tym roku. Inicjatorami tej formuły początkowo byli rodzice dzieci i młodzieży trenującej szermierkę, którzy przy okazji treningów swoich synów i córek sami "chwycili za broń". W wielu klubach prowadzone są zajęcia dla osób pragnących amatorsko zgłębiać tajniki władania białą bronią. Bytomskie Towarzystwo szermiercze nie należy do wyjątków. Dwóch członków BTS wybrało się do Krakowa "przetestować" innych miłośników  białej broni. Wyniki testu: Paweł Sitko (tata Norberta) - pierwsze miejsce, Grzegorz Ziemecki tuż za podium na czwartym miejscu. Paweł w finałowej walce pokonał zawodnika z Czech

Zawodniczkom i zawodnikom gratulujemy
.

Zdjęcia i filmy z turnieju15-04-2012 SUKCESY MŁODYCH BYTOMSKICH SZERMIERZY


Rok 2012 rozpoczął się dobrze dla najmłodszych szermierzy z obu bytomskich klubów. Wyniki jakie ostatnio osiągają wzbudzają optymizm na przyszłość.  W gronie zawodniczek które dobrze rozpoczęły rywalizację w 2012 roku zaliczyć należy Kasię Bielecką z MDK NR 1 Bytom, która ma w tym roku na koncie wygrany w kategorii młodzików ogólnopolski Turniej o Puchar Burmistrza Mikołowa, drugie miejsce w prestiżowym międzynarodowym turnieju Challenge Wratislavia w Wrocławiu oraz trzecie miejsce w ogólnopolskim Memoriale Jerzego Janikowskiego w Katowicach.  
W Challenge Wratislavia na świetnym siódmym miejscu w kategorii dzieci w doborowej międzynarodowej stawce zawodników z całego świata uplasował się Tomek Brzeziak z BTS Bytom, a jedenasty był Patryk Adamczyk z MDK NR 1 Bytom. Tych dwóch zawodników potwierdziło swoją wysoką formę w Katowicach podczas  Memoriału Jerzego Janikowskiego. Obaj wskoczyli na podium - Patryk na drugie a Tomek na trzecie miejsce. W tym samym katowickim turnieju bardzo dobre miejsca w finałowej "ósemce" zajęły też zawodniczki BTS Bytom w kategorii dzieci. Julka Gwóźdz zajęła szóste miejsce a Oliwia Włoczka ósme. Dodać należy, że wymienionym zawodniczkom i zawodnikom "depczą po piętach" ich koleżanki i koledzy klubowi. Tak więc można mieć nadzieję, że ten sezon będzie udany a dobre wyniki wzmogą rywalizację wewnątrz obu klubów co zaowocuje coraz lepszymi rezultatami w przyszłości.

NASI SZERMIERZE NA PLANSZACH I PODIUM WROCŁAWIA I KATOWIC06-12-2011 ŚWIĄTECZNY TURNIEJ O MISTRZOSTWO BYTOMIA - RELACJA


Dnia 14-12-2011 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 45 w Bytomiu odbył się Świąteczny Turniej Szermierczy o Mistrzostwo Bytomia. Były to drugie Mistrzostwa Bytomia w nowym XXI wieku.
W mistrzostwach udział wzięło 25 zawodniczek i zawodników dwóch bytomskich klubów UKS MDK nr 1 Bytom oraz Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego - w skrócie BTS Bytom. Poza szermierzami na sali pojawiła się spora grupa rodziców oraz sympatyków szermierki. Gorąca atmosfera panowała zarówno wśród walczących na planszy jak i wśród publiczności.


Uczestnicy do klasyfikacji zostali podzieleni na cztery grupy: dziewczęta i chłopcy z roczników 2003-1999 oraz 1997-1995. Walki odbywały sie systemem "każdy z każdym" ,w młodszych rocznikach do 4 a w starszych do 5 trafień.

Walki były zacięte i pełne emocji, a o miejscu w końcowej klasyfikacji decydowały często trafienia w poszczególnych walkach.
Dla wielu uczestników szczególnie tych z młodszego rocznika były to pierwsze zmagania turniejowe pełne nieraz badzo mocnych przeżyć emocjonalnych. Były i okrzyki radości i łzy.

W poszczególnych grupach na podium zameldowali się:

Dziewczęta - rocznik 2003-1999:
1. Bielecka Katarzyna          UKS MDK nr 1 Bytom
2. Kołodziej Dorota              UKS MDK nr 1 Bytom
3. Kowalkowska Monika      BTS Bytom

Chłopcy - rocznikl 2003-1999:
1. Adamczyk Patryk             UKS MDK nr 1 Bytom
2. Brzeziak Tomasz             BTS Bytom
3. Domałeczny Michał         UKS MDK nr 1 Bytom

Dziewczęta - roczniki 1997-1999:
1. Kotula Aleksandra          BTS Bytom
2. Knapik Aleksandra         BTS Bytom

Chłopcy - roczniki 1997-1999
1. Chyrek Kasper                UKS MDK nr 1 Bytom
2. Mazur Adam                   BTS Bytom
3. Mamot Marek                 BTS Bytom

Po walkach odbyła się dekoracja. Organizator turnieju UKS MDK nr 1 Bytom przygotował dla zwycięzców  puchary, medale a dla wszystkich dyplomy, pamiątki i słodycze. Na koniec były pamiątkowe zdjęcia.

Do zobaczenia za rok.

Galeria06-12-2011 BYŁ U NAS MIKOŁAJ

Miłą niespodziankę sprawił nam dziś Mikołaj, który zawitał na nasz trening. Swoją wizytą sprawił miłą niespodziankę szczególnie tym najmłodszym. Przyniósł do nas miłe słowa i słodycze. 
Chyba byliśmy grzeczni (:   Zobaczymy, czy zasłużymy i czy przyjdzie do nas w przyszłym roku. 

ZDJĘCIA


28-09-2011 KONKURS FOTOGRAFICZNY

Niedawno odbył się konkurs fotograficzny organizowany przez OSiR w Bytomiu. W konkursie wziął udział nasz zawodnik Grzesiu Ziemecki. Zdobył w nim III miejsce. My porównując jego zdjęcia z innymi przyznalibyśmy mu pierwsze, ale komisja konkursowa widocznie kierowała się innymi kryteriami niż my. Konkurs miał pokazać, jak można w oryginalny i ciekawy sposób spędzić okres wakacyjny. Grzegorz spędził go w dużej części z nami uczestnicząc w zajęciach szermierczych i to pokazał na swoich zdjęciach. Przyczynił się tym samym do popularyzacji szermierki w naszym mieście. Grzegorz to barwna postać, ciekawa świata posiadająca wiele zainteresowań. Od niedawna dołączyła do nich szermierka. Nam udało się przy okazji zdobyć zdjęcia pokazujące jego inne pasje – podróże motocyklowe i skoki spadochronowe.


W załączeniu parę zdjęć Grzegorza nie tylko konkursowych
ZDJĘCIA

21-06-2011 TURNIEJ NA ZAKOŃCZENIE SEZONU 2010-2011 "O TORT PREZESA"

W dniu 21-06-2011 roku na pożegnanie sezonu 2010-2011 odbył się wewnętrzny turniej Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego "O TORT PREZESA".  Spotkaliśmy się by skrzyżować szpady w hali "Na skarpie".  Zawody odbywały się w kategorii open przy czym najmłodsi uczestnicy rozpoczynali walki z punktową przewagą. Po zaciętych walkach systemem "każdy z każdym" zwyciężył zdecydowanie Norbert Sitko. Pozostali zawodnicy startujący w turnieju nie potrafił zniwelować jego punktowej przewagi. Na drugim miejscu uplasował sie tata Norberta  Paweł. W ten sposób koalicja rodzinna Sitko zdominowała zawody. Trzecie miejsce zdobył Marek Mamot, który jako jedyny przełamał hegemonię Norberta.

Po zakończeniu zmagań wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzca otrzymał z rąk prezesa Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego tytułowy tort, którym Norbert poczęstował pozostałych uczestników. W ten sposób już w wakacyjnych nastrojach podczas degustacji tortu pożegnalismy sezon 2010-2011 snując plany na kolejny 2011-2012 oraz opowiadając o swoich planach wakacyjnych. 

Do zobaczenia po wakacjach.
11-12-06-2011 DNI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH 2011

Podobnie jak w zeszłym roku 11-12-06-2011 roku uczestniczyliśmy w Dniach Organizacji Pozarządowych organizowanych przez Urząd Miejski w Bytomiu.
W tym roku organizacje pozarządowe prezentowały się w Agorze w Bytomiu przy pl. Kościuszki. I tym razem na naszym stoisku można się było dowiedzieć czym jest współczesna szermierka, zapoznać się z jej historią jak i z historią szermierki wogóle, pooglądać filmy o szermierce, pobrać broszury o szermierce i naszym stowarzyszeniu. W niedzielę na głównej scenie prezentowaliśmy film o historii szermierki oraz zorganizowalismy pokazową walkę, którą poprzedził pokaz działań szermierczych. Walkę stoczyli doświadczeni zawodnicy Damian i Marek. Podczas pokazu były rozdawane broszury Bytomskiego Towarzystwa Szermierczego. Cały czas obok naszego stoiska dla wszystkich chętnych dzieci organizowaliśmy walki na szpady. Walki cieszyły sie niesłabnącym powodzeniem.

Galeria zdjęć
25-11-2010 MISTRZOSTWA BYTOMIA 2010

Dnia 25-11-2010 roku w hali "Na skarpie" odbyły się pierwsze po wielu latach Mistrzostwa Bytomia. Organizatorami mistrzostw były dwa bytomskie kluby MKS MDK Bytom oraz Bytomskie Towarzystwo Szermiercze W zawodach udział wzieły zawodniczki i zawodnicy tych właśnie dwóch bytomskich klubów. Zawodnicy zostali sklasyfikowani w trzech kategoriach wiekowych, zawodniczki w jednej. Walki były zacięte i często o miejscu w końcowej klasyfikacji decydowały zadane trafienia.  

W poszczególnych kategoriach miejsce na podium wywalczyli:

Zawodniczki

1. Dorota Kołodziej - MKS MDK Bytom
2. Katarzyna Bielecka - MKS MDK Bytom
3. Aleksandra Wieczorek - BTS Bytom

Zawodnicy

Kategoria I:

1. Marcin Brzeziak - MKS MDK Bytom
2.                             - MKS MDK Bytom 
3. Paweł Rudakiewicz - MKS MDK Bytom

Kategoria II:

1. Marek Mamot - BTS Bytom
2. Kasper Chyrek - MKS MDK Bytom
3. Patryk Borys - BTS Bytom

Kategoria III:

1. Roman Rusek - BTS Bytom
2. Paweł Sitko - BTS Bytom
3. Grzegorz Ziemecki - BTS Bytom

Na zakończenie mistrzostw zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, pierwsza trójka medale a zwycięzcy puchary.
Mamy nadzieje, ze Mistrzostwa Bytomia wejdą na stałe do kalendarza imprez sportowych naszego miasta.

Galeria zdjęć
02-08-2010 O NAS W "ŻYCIU BYTOMSKIM"

W tygodniku "Życie Bytomskie" ukazał się artykuł o naszych wakacyjnych zajęciach szermierczych. Artykół nosi tytuł "Wakacje z szermierką"   i można go znaleźć na stronie 5.

Zachęcamy do lektury i na zajęcia "Na skarpie"Artykuł
01-07-2010 TRENINGI W NOWYM MIEJSCU

Od początku letnich wakacji 2010 roku zajęcia szermiercze prowadzine przez Bytomskie Towarzystwo Szermiercze zostały przeniesione do wielofunkcyjnej hali "Na skarpie" w Bytomiu-Szombierkach. Od początku lipca prowadzimy w niej zajęcia wakacyjne dla wszystkich którzy nie wyjechali na wakacyjny odpoczynek. Zapraszamy.  
17-06-2010 TURNIEJ

Dnia 17-06-2010 odbył sie otwarty turniej o Tytuł Najlepszego Szermierza sezonu 2009-2010 oraz o Tort Prezesa BTS.
Zawody odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: I do 12 lat, II 12-14 lat, III powyżej 14 lat. Walki były zaciete a róznice w ogólnej klasyfikacji niewielkie.

W poszczególnych kategoriach miejsca na podium zajęli:

Kategoria I:
1. Jessica Borowska
2. Nikolas Szewczyk
3. Błażej Czaicki

Kategoria II:
1. Patryk Borys
2. Małgorzata Tarnacka
3. Karolina Piwko

Kategoria III:
1. Mateusz Trzepizur
2. Grzegorz Ziemecki
3. Paulina Dynia

Tort prezesa za pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej zdobył Mateusz Trzepizur. Zwycięzca podzielił sie swoją słodką nagrodą ze wszystkimi uczestnikami turnieju.

Na tym zakończyliśmy sezon 2009-2010.11-12-06-2010 DNI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH 2010

W dniach 11-12-06-2010 roku na bytomskim rynku odbyły się Dni Organizacji Pozarządowych. Bytomskie Towarzystwo Szermiercze wzięło w nich udział. W pierwszym dniu nasze stowarzyszenie prezentowało się w namiocie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Odwiedzający nasze stoisko mogli porozmawiać o szermierce z naszymi przedstawicielami, zaopatrzyć się w ulotki, zobaczyć i wypróbować elementy stroju oraz uzbrojenia współczesnego szermierza. Przez cały czas trwania festynu na naszym stoisku wyświatlane były filmy pokazujące walki szermiercze z wielkich światowych imprez.
W drugim dniu poza prezentacją stoiska zorganizowaliśmy walki szermiercze dla najmłodszych. Dzieci mogły zapoznać się z podstawowymi działaniami szermierczymi oraz wypróbować je w walce na szpady.
Mieliśmy też swój czas na glównej scenie imprezy. Przedstawilismy widzom naszą misję i plany, zachęcaliśmy do uprawiania szermierki oraz zorganizowaliśmy pokazową walkę szermierczą. Na scenie bój na szpady stoczyły dwie doświadczone i utytułowane szpadzistki Paulina i Karolina. Pokaz podobał się widzom nie tylko ze względu na piękne akcje, dramaturgię, ale również z powodu niewątpliwej urody obu walczących zawodniczek. Walkę prowadziła Pani Iwona Oleszynska niegdyś utytułowana wielokrotna reprezentantka naszego kraju, obecnie trenerka w BTS, a komentarzem uzupełnił Krzysztof Ćwioro obecny prezes BTS.

Galeria29-05-2010 FESTYN Z OKAZJI DNI SPORTU W SZ.P. NR 51 W BYTOMIU

W dniu 29-05-2010 roku w piękny słoneczny sobotni dzień odbyły się Dni Sportu w Szkole Podstawowej Nr 51 w Bytomiu. Do udziału w tej imprezie zostało zaproszone Bytomskie Towarzystwo Sportowe. Dzieci i młodzież miała okazję zapoznać się z tajnikami szermierki na szpady a także stoczyć prawdziwą walkę szermierczą. Chętnych było wielu. Kolejka do walk była bardzo długa. Kulminacyjnym punktem naszego udziału w festynie była pokazowa walka dwóch zawodników klasy mistrzowskiej Mikołaja i Damiana. Obaj zawodnicy w czasie trwania festynu mieli pełne ręce pracy pomagając w ubieraniu ekwipunku szermierczego wszystkim chętnym do walk.  Zainetresowani mogli się zapoznać z historią szermierki, jej podstawowymi zasadami oraz z działalnością BTS z broszurek rozprowadzanych wśród młodzieży. 

Galeria24-03-2010 POCZĄTEK TRENINGÓW

Dnia 24-03-2010 roku rozpoczęliśmy treningi w Szkole Podstawowej Nr 42 w Bytomiu przy ul. Chorzowskiej 28H oraz w I Liceum Ogólnokształcacym w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 9. Zajęcia odbywają się cztery razy w tygodniu - w poniedziałki i środy w godzinach 16:00-18:00 w Sz.P. Nr 42 oraz we wtorki i czwartki w godzinach 16:30-18:30 w I L.O. 

Zdjęcia z pierwszych treningów